Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
logo

Fram – turistická ubytovna Filipova Huť

Filipova Huť č.e. 7, 341 92 pošta Kašperské Hory - Srní
číslo účtu: 2201183551/2010

Obecný popis

Chata má statut turistické základny, je ideální pro pobyt větších skupin. Leží na okraji šumavské osady Filipova Huť v nadmořské výšce 1100 m n.m. Je vyhledávanou základnou pro pěší, cyklistické a lyžařské túry po srdci Národního parku Šumava. Nejbližší obce jsou Modrava (2 km), Horská Kvilda (4,5 km) a Kvilda (5 km).

Objednání

Při objednávání pobytu použijte elektronický rezervační formulář, případně kontaktujte Ústředí +420 602 714 592 (Po - Pá, 9:00 - 16:00).

Informace o provozu chaty a pravidlech obsazování naleznete v ubytovacím řádu.

Kapacita

25 lůžek - pokoje 4L, 7L, 3L, 4L, 5L, 2L + cca 12 osob na přistýlkách (matrace na zemi)

Vybavení objektu

V přízemí je místnost pro úschovu lyží a kol, společenská místnost, vybavená kuchyně (dva elektrické sporáky, varná konvice, lednice, mrazák a mikrovlnná trouba, nádobí pro 35 osob), sprchy s WC pro muže, ženy a invalidy a úklidová místnost. V patře jsou situovány pokoje a WC.

Všechny pokoje jsou vybaveny postelemi s možností přistýlek (matrace k dispozici), bez lůžkovin. Nutný je vlastní spací pytel nebo lůžkoviny.

Chata je vytápěna centrálně. Parkoviště je u objektu.

Ubytování se psem je možné za podmínek uvedených v ubytovacím řádu.

Poloha

Chatu najdete hned u silnice z Modravy na Kvildu. Je to první objekt po levé straně (hned za lesem). Zde je mapa.

Zásobování, možnost stravování

Potraviny lze zakoupit nejblíže v Kvildě a v Srní. Stravování je možné přímo v restauracích ve Filipově Huti.

Dopravní dostupnost z Prahy

Autobus:

Praha Knížecí - Sušice - Modrava
Praha Knížecí - Sušice, Sušice - Modrava
Praha Knížecí - Vimperk, Vimperk - Kvilda

Vlak:

Praha Hlavní nádraží - Plzeň - Horažd'ovice -Sušice.
Ze Sušice autobusem Sušice - Modrava, resp. Filipova Huť

Auto:

Praha - Strakonice - Vimperk - Kvilda - Filipova Huť
Praha - Plzeň - Sušice - Modrava - Filipova Huť


Přírodní, technické a historické zajímavosti okolí

Poloha chaty se jeví takřka ideální. Z Filipovy Huti je možné podnikat pěší, cyklistické a lyžařské túry pro náročné i méně náročné do všech stran. Je možné se za chvilku dostat na Horskou Kvildu nebo na Modravu, delší výlet představuje trasa na Roklanský potok na Rybárnu a odtud na Tříjezerní slať, na Javoří pilu, na Poledník nebo na Oblík. Jinou možnost výletu představuje trasa směrem na Lovčí skálu, na Ptačí nádrž na Březník nebo do SPR Prameny Vltavy. To jsou jen některé z mnoha možností. Přes Kvildu, kde jsou dobré podmínky pro sjezdové lyžování, se lze dostat dál, pokud návštěvníkovi nestačí okolí Filipovy Huti. Podobně přes Modravu lze dojít nebo dojet na Vydru, na Srní nebo až do Rejštejna. Není ale problém dojet na kole až do Prášil do údolí Křemelné a jet třeba ještě dál až na Dobrou Vodu a na Hartmanicko.

Filipova Hut' - nejvýše položená šumavská osada, součást "Šumavských plání". Rázovitá stavení se zachovalými původními stavebními prvky. Dobré rozhledy, velmi pěkný výhled na Roklan (Velký Roklan 1453 m n. m., druhý nejvyšší vrchol Šumavy).
Antýgl (4 km) - kulturní Památka. Původně skláma, později Královácký dvorec, pak hostinec.
Březník (8 km) - nad soutokem Luzenského a Březnického potoka hájenka. Dobrý výhled na Luný (1373 m n. m.).
Bučina (13 km) - dříve nejvýše položená osada (1153 m n. m.) Čechách. Nově vybudovaná kaple. Nádherná vyhlídka na jižní část Šumavy a Alpy. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty. Informační středisko NP Šumava.
Buková slať (995 m n. m.) - horské vrchoviště v původním stavu převážně porostlé klečí. Rezervací vyhlášena v r.1923 J. Schwartzenbergem. Nepřístupná.
Horská Kvilda (4,5 km) - typická šumavská horská obec. U Famerského potoka se zachovala sejpová pole, pozůstatky středověkého rýžování zlata. 0 životě zdejších dřevorubců psal Karel Klostermann ve své povídce "Bílý samum" a v dalších.
Hrad Kašperk (21 km) - gotický hrad, chránil zemské hranice a obchodní stezku. Často dáván do zástavy soukromým držitelům. Roku 1617 hrad odkoupilo město Kašperské Hory. Typická ukázka pevnostního stavitelství doby Karla IV.
Chapupská slat' (897 - 920 m n. m.) - přechodný typ rašeliniště mezi náhorními a údolními vrchovišti. Ve středu slatě největší rašelinné jezírko v Čechách. Poválkový chodník. U vstupu je informační středisko NP Šumava.
Modravské slatě (5 km) - největší a nejzachovalejší komplex vrchovištních rašelinišť na Šumavě. Klidové území, žije zde tetřev hlušec, čečetka zimní aj.