www.woodcraft.cz ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
21.9. 2007 20:11
Yučikala
Ahoj lidi. Tady máte jedinečniu možnost psát veškeré dotazy, náměty, připomínky atp. na náčelnictvo - nejléle to budoucí /tedy kandidátům/. Takže s chutí do toho :-)
10.10. 2007 22:51
Trnka (Katka Faůová)
Hau kola. Jak již Tokahea předeslal na minulé VH, je toto volební období pro něj posledním, co pro náčelníka LLM. Na VH budu kandidovat na jeho místo. Doufám, že společně se mnou bude pokračovat v práci pro LLM převážná část náčelnictva stávajícího a zároveň, že se připojí i nové tváře. Prosím využijte tento prostor pro diskusi nad tématy, která Vás zajímají. Témata je možné jen navrhnou
10.10. 2007 22:56
Trnka (Katka Faůová)
(pokračování mého příspěvku) navrhnout a diskusi rozvést až v předvečer Valné hromady. Byla bych ráda, aby se zapojilo co nejvíce náčelníků kmenů a starších, kteří se podílejí na jejich vedení. Jedině společnou debatou nad problémy, které nás trápí můžeme posunout naše konání dále kupředu.
12.10. 2007 0:02
Aleš Sedláček - Tokaheya
Milí členové LLM, woodcrafteři. Není žádným tajemstvím, že plně podporuji Trnku v její kandidatuře. Trnka je příjemná inteligentní mladá dáma, která přichází ze silného kmene a má odvahu, zkušenosti a kus cesty v Lize za sebou. Možná bude první ženskou náčelnicí v historii Ligy. Když jsem na začátku svého posledního období přemýšlel, koho bych oslovil s výzvou zda by neuvažoval do budoucna o náčelnické funkci, obrátil jsem se na ní. Slíbil jsem jí, že když bude mít zájem, podpořím jí z pozice místonáčelníka. Považuji za prospěšné aby mělo vedení kontinuitu, abych pokračoval v některých agendách a projektech a zastal za Trnku povinnosti, které například z mateřských důvodů nebude moci plnit. Respektuji složení týmu, který si vybere a bude pro mě čest s ní pracovat.
21.10. 2007 22:45
Kateřina
Je sice pěkné, že Tokaheya vystřídá Trnku v náčelnictví, pokud jí mateřské povinnosti nedovolí se plně věnovat funkci náčelníka ligy, ale pak může klidně zůstat Tokaheya náčelníkem. Péče o malé dítě je jedna z nejdůležitějších a odraz vztahu matky k dítěti ve věku malého dítěte, si nese dítě s sebou po celý život.
Tokaheya má, pokud vím, práci, která mu umožňuje se plně věnovat náčelnictví, ale dítě nelze omezit jen tím, že se mu budeme věnovat až budeme mít čas (nebo po nocích). Matka na mateřské dovovolené dostává od státu kompenzaci za to, že se mu věnuje (viz zákon o rodině). Pevně věřím, že si Trnka své hodnoty dobře zvážila... (a jak si myslim, není moudré dítě zanedbávat. Občas si někteří berou za vzor poslankyně, ale ty si najímají chůvy - ale ne každá žena si přeje, aby její dítě navázalo úzký citový vztah s cizí ženou)
22.10. 2007 10:25
Aleš Sedláček - Tokaheya
Dobrý den, Kateřino, škoda, že jste se nepodepsla celým jménem, třeba se i známe:). Mohu Vás ujistit, že práci, která by mi plně umožňovala věnovat se náčelnictví nemám. Taková asi ani neexistuje. "Zůstat to tak jak to je" nemůže minimálně proto, že já nechci aby to tak zůstalo:)

Jsem již myslím čtvrté období ve funkci. Myslím, že dle marketingových strategií asi vyhasínající hvězda:) Začal jsem se hodně věnovat Kosáku a Faře, nezvládám již tokik koncepčního myšlení. Nemůže se do hlavy vejít vše. Náčelnictví je velká příležitost pro každého. Když kolem sebe vidíte lidi, kteří mají předpoklady být lepším náčelníkem něž jste vy, máte povinnost jim žezlo předat.

Stejně jako mě Trnka zastupuje v mnohých věcech dnes, jsem ochoten pomoci já jí. Rozhodující samozřejmě je, kdo za to ponese odpovědnost. Trnka má tu odvahu se přihlásit, že to bude ona. Za to ji obdivuji a podporuji.

Nevím kolik vám je let, ale já jsem z generace, kdy spousta dětí neměla tu možnost být s maminkou doma. Mateřské dovolené byly krátké a tak něž jsme se šli socializovat do školky, jsme byli doma s babičkami. Ti co tohle štěstí neměli, zažili jesle. Trnky děťátko (ka) mají tu velkou výhodu, že toto je patrně nepotká. Jsou a budou často s mainkou, myslím daleko více než jiné děti s jinými maminkami. Jestli a jaký příspěvek bude Trnka pobírat mi přijde zcela bezpředmětné a s tématem nesouvisející.


Možná máte v tomto ohledu více zkušeností než já, jste matka, pak Vaše obavy chápu, já mohu jen reflektovat zkušenosti úspěšných matek a spokojených dětí ve svém okolí. Myslím, že Trnka k nim patří.

Hezký den
24.10. 2007 18:41
Kateřina
Ahoj,
děkuji za vysvětlení. I když se domnívám, že odpovědět mi měla Trnka...

Myslím si, že ač za starého režimu byly jesle, školka atd, tak není až tak úplně pravda, že by se rodiče méně věnovali dětem. Studie dnes mluví celkem jasně o trendech dnešní doby. I když samozřejmě, že výjimka se vždycky najde.
25.10. 2007 22:53
Katka Faůová
Zdravím Kateřino. Myslím, že nejvíce kompetentní k odpovědi je moje dcera Lucinka. Je jí rok a čtvrt a přes veškeré aktivity, které mám (práce na rekonstrukci Filipky, náčelnictvo, Čotokva ML, workshopy v našem kmeni a mnoho dalšího) si nemyslím, že nějak strádá a že ji zanedbávám. Téměř všude je se mnou a práci, při které nemůže být (např. na počítači) dělám většinou, když spí nebo když je se svým tatínkem. A k vykonávání funkce náčelníka - nemysím, že je na všechno sám, má za sebou místonáčelníka a další členy náčelnictva, kteří ho v případě potřeby mohou zastoupit. S modrou oblohou Trnka a prospívající a spokojená Lucinka :)
12.10. 2007 17:55
Kotlík, člen náčlnictva, náčelník kmene Strážců údolí Praha
Vážení náčelníci kmenů, vážení ohnivci, činovníci, členové naší vznešené, urozené, volnomyšlenkářské organizace. Včera jsem se rozloučil na náčelnictvu s jejími členy s tím, že v nadcházejícím volebním období již kandidovat nebudu. Děkuji všem, kteří mě v práci pomáhali. Chod organizace se za dobu "vládnutí" Tokaheyi změnil. Změnila se i řídící práce náčelnictva, změnily se priority, dala se větší samostatnost kmenům, ale i zodpovědnost ve všech důsledcích. Jenom čas může ukázat, že čtyři volební období náčelnictva pod vedením Tokaheyi byla nadčasová např. vrozšíření movitého majetku ligy pro "rekreaci" členů. Z pohledu dnešního málo členy využívaného spíše nuceného k brigádnické činnosti. Svět se mění, životní styl lidí se změnil a moje odpověď zní, že s pohledu budoucnosti jsme investovali do budoucnosti. Osobně děkuji Trnce za možnou nabídku práce v dalším náčelnictvu, která si připravuje nový team lidí na kandidátku. S úctou jsem odmítl. Pokud někdo z mladých členů váhá se přihlasit k práci v náčelnictvu, vřele mu to doporučuji. Je to pro vás mladé lidi bez zkušenoustí s řízením organizace jedinečná zkušenost, kterou můžete zúročit ve svém profesionální životě a třeba i karierním postupu. Osobně jsem oslovil dvě členky ligy a vyzval je k práci náčelnictvu. Úmyslně neuvádím jejich jmena a pevně věřím, že budou kandidovat a získají důvěru Valné hromady.Hau!
15.10. 2007 8:20
Pavel Spálený - Yučikala
Rád bych přitakal Kotlíkovi k názoru, že práce v náčelnictvu přináší velké výhody do profesního života.

Zároveň však doufám, že se najde i skutečný protikandidát na náčelníka LLM. Vždyť volba z jednoho kandidáta není m oc volbou, ale spíše výměnou židlí. Samozřejmě je zde možnost, že nebude zvolen žádný náčelník.

Na VH bude v případě voleb jedna novinka. Tajná volba. Konec nutnosti dívat se kamarádovi do očí a říci mu tak "nevolím tě". Jsem velmi zvědav, jak letošní VH dopadne. Bude mnohem zajímavější VH, než byly doposud, kdy volby byly spíše fraškou.

Já osobně bych rád pokračoval v práci, kterou jsem před 8 lety začal a která, jak se domnívám, je dělána dobře. Pro tuto svou činnost je pro mne členství v náčelnictvu velmi důležité.
15.10. 2007 21:03
Aleš Sedláček - Tokaheya
Zde bych si jen dovolil poznámku pro pamětníky. Volby v minulosti nebyly vždy fraškou. Když jsem se rozhodl poprvé kandidovat na náčelníka, byla má podpora něco málo nad hranicí potřebnou pro zvolení. Zápis z hlasování před sebou nemám, ale vím, že to rozhodně jednohlasné nebylo. To se tak zvrhlo až v následujích letech:)
15.10. 2007 22:48
Pavel Spálený - Yučikala
Ano, zde musím přitakat.Tvé první volby nebyly jednoduché a nebyly fraškou. Tímto se omlouvám za nepřesné časové vymezení. Také si pamatuji, že jsi hodně času a energie věnoval vysvětlování, proč bys měl být zvolen a měl koncepci :-)

Za což máš stále můj respekt :-)
15.10. 2007 9:45
Jiří Lehký - Hočhóka
Dovolím si jednu "technickou".Myslím,že by bylo vhodné,aby ligového ohnivce volili ze svého kruhu ohnivci jednotlivých kmenů a VH toto "přání lidu" respektovala. Paralel z jiných společenství by se dalo najít dost a "technicky" by to neměl být zas takový problém.
15.10. 2007 20:57
Aleš Sedláček - Tokaheya
Ahoj Hočhóko. Hospodáři by volili hospodáře, místonáčelníci místonáčelníka, webmastra webmastři..:) Ne to je samozřejmě zlehčení. Náčelník potřebuje sestavit tým se kterým se mu bude dobře pracovat. Musí tedy najít takový kompromis, který by uspokojil ohnivce kmenů, ale zároveň jeho představu o významném partneru v náčelnictvu. V Lize ale není čisté společenství kmenových ohnivců. Máme tady funkční ohnivecké společenství, což je něco jiného. A to ze dvou důvodů. Respektuje názor "jednou ohnivec navždy ohnivec", přizývá do svého středu lidi, kteří ohnivci vůbec nejsou ani nebyli. Tedy zde by se muselo jednat o volbu mimo toto společenství. To by se dalo jistě zařídit, ale tady jsme již u technického problému. Zatímco víme, že každý kmen má funkčního náčelníka, nemůžeme toto říct o ohnivci. Samozřejmě můžeme soudit pouze dle aktivit zástupců kmene v ohniveckém společenství. O náčelníkoohnivcích, raději ani nemluvím:) Nejdemokratičtější volbu vidím tedy dle navrhovaného systému. V případě změny konstelace v budoucnu tvůj návrh nevidím nereálně. Ahoj Tokaheya
18.10. 2007 17:04
Kotlík
Stanovy požadují "přímou volbu na funkci" minmálně náčelníka LLM a hospodáře LLM. Ohnivce VH nevolí. Ligový ohnivec, který vzešel ze společenství ohnivců, může být navržen jako kandidát na člena náčelnictva nebo člena rozšířeného náčelnictva. Myslím, že technicky to máme už vyřešené. Kotlík
16.10. 2007 6:23
Katka Faůová - Trnka
Vážení přátelé,
ráda bych Vás na tomto místě seznámila s několika body, na které bych se jako případný náčelník LLM chtěla v příštím volebním období zaměřit.

• Zkvalitnění práce ústředí, a to zejména v těchto bodech
- poradenská činnost pro kmeny v oblasti ekonomické (možnosti dotačních grantů, poradenství v oblasti účetnictví)
- servis kmenům, jednotlivým členům a veřejnosti (zprostředkování informací – TD, komunikace s kmeny a jednotlivci – emaily, dopisy atd.)
- zajištění chodu kanceláře LLM a servisu pro náčelnictvo LLM

• LLM přístupnější veřejnosti
- definice pojmu woodcraft
- dokončení metodik pro fungování LLM a jejich článků – Kmenové zřízení, Vnitřní řád

• Vzdělávání členů LLM
- rozšíření nabídky speciální Čotokvy
- pravidelná školení činovníků kmenů
- rozšiřování a obnovování učebních materiálů

• Spolupráce mezi kmeny nebo jinými skupinami
- podpora mezikmenových setkání jakožto možnosti pro vzájemné obohacování a předávání zkušeností (setkání ML, letní tábor LLM)
- spolupráce woodcrafterských rodin
- podpora činnosti ohniveckého společenství

• Zázemí pro kmeny a členy LLM – místa pro možné setkávání woodcrafterů a pořádání woodcrafterských aktivit
- Filipova Huť (dokončení rekonstrukce)
- Kosí potok (další rozvoj a údržba tábořiště)
- Fara, Michalovy Hory (nastartování projektu ekocentra)
- Woodcrafterské centrum (zvyšování vybavnosti centra)
- Srub, Sklené nad Oslavou (podpora rekonstrukce objektu)

• Propagace LLM
- podpora aktivit propagujících LLM na veřejnosti (www.woodcraft.cz, redakční činnost – BV, aktivity jednotlivých kmenů v tomto směru, publikační činnost)
- využití stávajících projektů k větší propagaci woodcraftu (Filipova Huť, Ochranářský koutek a Muzeum v Hartmanicích)

• Spolupráce s dalšími organizacemi
- spolupráce s ostatními sdruženími v rámci ČRDM i mimo ni, partnerství s A-Tom
- spolupráce se spřízněnými organizacemi v zahraničí

• Jedním ze základních bodů je udržení (či lépe zvýšení) počtu členů LLM. Všechny výše uvedené body by k tomuto cíly měly přispívat.


V nejbližší době bych Vám ráda představila mou představu budoucího náčelnictva v obsazení jednotlivými lidmi.
Trnka
29.10. 2007 13:32
Jiří Lehký - Hočhóka
Ahoj Trnko,myslím že nastíněný program by bez větších výhrad přijal každý člen LLM, vč. tvého protikandidáta. Ale můžeš mi prosím osvětlit svou představu o podpoře jednotlivců(stráží)v LLM? Za poslední dva roky jsem nezaregistroval nějakou aktivitu náčelnictva v této oblasti, a v novém návrhu stanov byla zrušena i funkce rangerů.Ti měli-(to že defacto neexistují a tudíž to nedělají je druhá věc)- zastupovat právě stráže a rody. Nové stanovy, budou-li schváleny, prakticky zruší jejich právo volit - a to není fér.Vím že toto není prostor pro diskusi nad podobou stanov, takže své připomínky pošlu Wikimu. Přesto prosím o tvůj názor. Pokud by se ozval i Logan, tím lépe.
29.10. 2007 21:57
Aleš Sedláček - Tokaheya
Ahoj Hočhóko, přeci jen musím zmínit náš společný letní tábor na Kosáku. I tvoje nejkrásnější sbírka, stopování jsou také akce jako ulité pro stráže, které chtějí něco společně poznávat, sdílet, prožít. Systém lesních škol. Myslím, že je to dobrá nabídka pro stráže i když se to tak neprezentuje a není kolem toho povícero metodických a vizionářských slov. Pojďme i o tomto diskutovat v pátek od 20,00 na Luňákově. Ahoj TK
30.10. 2007 7:37
Katka Faůová - Trnka
Ahoj Hočhoko, Tokahea mi bere slova od úst. Myslím, že se v poslední době rozšířila nabídka akcí, které jsou přístupné všem členům LLM, bez ohledu na to,zda jsou členem nějakého kmene či nikoli. Ještě zmíním jednu aktivitu náčelnictva v této oblasti - v několika TD vyšel časový harmonogram sněmů kmenů, které byly otevřené i pro účast stáží.
Nedostatečnou
informovanost stráží o dění v lize vidím částečně v nepravidelném vycházení TD a BV. Na druhou stranu nutno říci, že využití webových stránek pro propagaci jednotlivých akcí je poměrně dobré. K stanovám a zastoupení stráží v pátek. S pozdravem Trnka
30.10. 2007 19:03
Wikki
jen krátce, zastupování stráží a samostatných rodů na VH ve stanovách řeším mezi připomínkami k projednání při schvalování úprav...
(zjednodušeně - 6 členů jeden hlas pro delegovaného zástupce na VH)...
zrušení funkce rangerů vyšlo ze skutečnosti jaká v Lize v současnosti je.S vědomím,že způsob řízení oblastí bude třeba dříve či později najít (společné jednání kmenů s org.st.spr. apod.)a zřejmě se o tuto úlohu budou muset podělit aktivní kmeny. V minulosti jsem funkci rangera vykonával a myslím, že několik skutečně dobrých věcí se povedlo uskutečnit (hlavně programových)...Byť se jich účastnili i stráže, jejich mluvčím jsem asi nebyl. O možnosti obnovy rangerů v lize jsem ochoten diskutovat (v souvislosti s Kmenovým zřízením) a v případě jejich znovuzavedení (skutečném, fungujícím) je poté opakovaně zapracujme i do stanov-jejich vymezení by však mělo být maličko jiné (zvažme zda je tam vést v době jejich neexistence)...ostatní osobně, možná to bude jednodušší... díky, Wikki
31.10. 2007 13:49
Kotlík,
6 členů na jeden hlas odmítám. Na 30 nebo 40 členů jeden hlas a to poradní. Rozhodující hlas musí mít právnický subjekt a to jsou uznané kmeny. Kotlík
1.11. 2007 8:11
Wikki
díky za reakce, sám jsem si k projednávání připsal poznámky...
Kmeny mají hlasovací právo podmíněno mj.složením náčelnických zkoušek náčelníkem.
Stráže a samostatné rody by zastupovány být měly.
Tedy návrh: jeden zástupce za stráže a samostatné rody zvolený z těchto a těmito, před konáním VH hlasováním předem oznámeným způsobem (na www), můžeme doplnit a další mandát za při počtu takto reg.členů nad 30 atd.... Pokud se stanovami pročítáte zvažte zda je to přijatelné.Díky.
S tímto přeposílám Yučimu doplněné návrhy... Připomínky prosím v pátek přímo na místě.
Při VH můžeme rozhodnout o případných alternativách nikoliv přepracovat celé stanovy. Ať se prosím neutopíme v diskusních smyčkách...Prosím Kotlíka,Logana a další abychom hledali společná dobrá řešení-a ještě jednou děkuji, za pomoc při dokončování!!! Wikki
1.11. 2007 8:23
Aleš Sedláček - Tokaheya
Pokusím se vzít s sebou tiskárnu,možná by bylodobré, mít návrhy vytištěné a dělat si poznámky, popřípadě v pátek večer vytisknout finální materiál aby delegáti mohli ještě před začátkem VH aktualizovaný materiál načíst. TK
1.11. 2007 15:25
Hočhóka
Kotlíku, zvaž prosím svůj kategorický nesouhlas ještě jednou. Proč by měl mít rozhodující hlas jen jakýsi právní subjekt? Dělat z lidí, kteří mají dost síly na to, aby byli osamělými členy vzdálené organizace nesvéprávné jedince a upřít jim základní právo člena (i dle současně platných stanov) je nefér. Podle Tokaheyova odhadu je v LLM mezi 30-40 strážemi. Kolik z nich je schopno a ochotno jezdit na VH ? Já to odhaduji na max. 10. Pokud budou schopni se domluvit na svém mluvčím, ať se zapojí plně do rozhodování LLM.
Pravdu máš asi v tom, že tu je nepoměr mezi 30 členy kmene s 1 hlasem a 6 strážemi s týmž počtem. Jde trochu o úhlu pohledu - kolik členů z těch 30 má právo volit a být volen? Stráže jsou myslím většinou plnoleté. Doufám, že zítra nějaké rozumné a demokratické řešení společně najdeme.
svk
2.11. 2007 9:30
Tokaheya
Tak přesně,aktivních stráží je 54, nehlasujících 16. Tedy 38 hlasujících.
31.10. 2007 17:34
Yučikala
Ahoj Hočhóko, myslím, že (drobné?) připomínky by se k programu našly. V zásadě (v principu) však nikoli. Podpora stráží je problematická - snaha stráže oslovovat vychází často do prázdna. Více na VH.
31.10. 2007 14:09
Kotlík, člen náčlnictva, náčelník kmene Strážců údolí Praha
K připravované diskuzi o Vnitřním řádu. Zvažte milí činovníci zda nechybí právním subjektům tj. kmenům znímka o jejich nejvyšším orgánu (asi kmenovém sněmu) a zastupování tohoto právního subjektu navenek. Z praxe jsem setkal se skutečností, že finanční úřad srovnává kmenový sněm s valnou hromadou a kmenovou radu s náčelnictvem. Moc se úředníkům nedivím, protože o právní subjektivitě kmenů jaký mají orgán se nikde nepíše. Kotlík
31.10. 2007 20:09
Václav Svoboda
Na Valné hromadě přednesu návrh na výši členských příspěvků následovně:
děti do 15 let 240,- Kč rok tj. 20,- Kč za měsíc
studenti,důchodci,mat.dovolená 300,- Kč rok tj. 25,- za měsíc
dospělí 480,- Kč rok tj 40,- Kč za měsíc
rodina (společ.dom.) 540,- Kč rok tj. 45,- Kč za měsíc
K výši příspěvku navrhuji možnost platby pro nově se hlásící členy zaplatit pouze zbývající počet měsíců do konce kalendářního roku. Kotlík

Kolik je sedm plus tři ? (ochrana proti nevyžádanému příspěvku)

Nový příspěvek
Jméno:*
Email:
WWW:
Odpovědět:
Příspěvek:*
* Povinná položka
Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Správce těchto stránek nemůže ovlivnit jejich obsah a nenese za něj zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo je odstranit.
Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus, neplacená reklama a příspěvky nesouvisející s příslušným tématem.
Pokud s něčím nesouhlasíte, uveďte důvod a přidejte argumenty. Jinak je váš názor k ničemu a nemá tu co dělat.
design and produce made by © Pavel Spálený - Yučikala Wičaša www.yucikala.net