Přihlášení:
www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
Hlavní stránka » Historie » Midewiwin
Zpět logo

R.K.MIDEWIWIN

Za vznikem Šavanů můžeme hledat knihy o Tecumthovi, za vznikem Midewiwinu hledejme knihu Johna Tannera V indiánském zajetí (Orbis, 1956). Zde nalezl Hiawatha inspiraci k další Cestě ohnivectví při popisu odžibwejské léčitelské společnosti. Své nápady zveřejní v příručce pro rovery Služba roku 1969.

Mladším členům Šavanů (Petakuta, Kiškalva) se myšlenka zalíbí natolik, že použijí Hiawathovu myšlenku se vším všudy a zakládají Roverský kmen Midewiwin. Činnost kmene je natolik utajena, že řadoví členové Neskenonu nemají o jeho existenci příliš tušení a nymbus tajemna koná své dílo.

Kmen netrval příliš dlouho, pouhých několik let, ale myšlenka neupadla v zapomnění : roku 1982 iniciuje třetí šaman Neskenonu Jiří Macek – Čiksika obnovení Midewiwinu, tentokrát jako společenství zástupců všech kmenů, jdoucích stezkou Neskenonu. Toto společenství mělo v dalších dvaceti letech významný vliv na ohnivectví mnoha kmenů a jeho dopad je dodnes nedoceněn.

Příručky

Služba (1.nezkrácené vydání), Hiawatha, 1969