Přihlášení:
Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
Hlavní stránka » Archiv » Zprávy

Výstava Fenomén Vandrovní knížky záhajena

(21.9. 2020 9:51)
Zpráva » Pozvánka
fotoZačala výstava o vandrovních knížkách a o uchovávání vzpomínek na cesty. Je určena pro turistické oddíly i pro všechny dospělé, kteří rádi cestují. Výstava ukazuje způsob zapisování výletů a výprav v 70. letech 20. století, ale současně i dnešní možnosti a trendy cestovních deníků. Návštěvník se může inspirovat k založení vlastní vandrovní knížky přímo na výstavě.
 
 
Se staršími i novými pohledy na záznamy z cest se můžete seznámit v nejvyšším patřefoto Vodárenské věže. Výstava potrvá až do 27. října 2020, a v jejím průběhu jsou k dostání také příležitostné Turistické vizitky nebo otisk speciálního razítka. 
 
Co je to vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 s čistými stránkami (může být i větší nebo s linkovanými listy), které se plní razítky, fotkami, kresbami a poznámkami z výprav a cest. Každá takto zaznamenaná výprava už natrvalo zůstane uchovaná ve vandrovní knížce a je možné kdykoliv se k ní vrátit.
 
Výstava také připomíná propagátorku vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla právě v letošním roce uvedena do Síně slávy pražské turistiky KČT. Expozici doplňují ukázky dobového turistického vybavení a především současné projekty cestovních deníků, travel journals či travel books.
 
fotoVandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny poutníky s tuláckými sklony. Na výstavě jsou i ukázky deníků skautských osobností jako je například A. B. Svojsík, Jaroslav Foglar či Mirko Vosátka.
 
Návštěvníci výstavy se seznámí se současnými cestovními deníky výtvarníka Michala Cihláře, velkého propagátora uchovávání vzpomínek z cest. Počet jeho miniaturních deníků z cest už dosáhl čísla 100 a na výstavu zapůjčil stránky deníku z cesty do Japonska s unikátními razítky.
 
 
Výstava Fenomén Vandrovní knížky se koná ve Vodárenské věži Letná na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách od 10. září do 27. října 2020, vždy v út, čt, so a ne 14:00 – 18:00. Dětské turistické a tábornické oddíly si mohou ve všední dny objednat komentovanou prohlídku na mailové adrese j.dolezalova@post.cz.

Komentáře, diskuze

Doposud nebyl zaznamenán žádný komentář.


Kolik je sedm krát sedm ? (ochrana proti nevyžádanému příspěvku)

Nový příspěvek
Jméno:*
Email:
WWW:
Odpovědět:
Příspěvek:*
* Povinná položka
Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Správce těchto stránek nemůže ovlivnit jejich obsah a nenese za něj zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo je odstranit.
Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus, neplacená reklama a příspěvky nesouvisející s příslušným tématem.
Pokud s něčím nesouhlasíte, uveďte důvod a přidejte argumenty. Jinak je váš názor k ničemu a nemá tu co dělat.