Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
Hlavní stránka » Archiv » Zprávy

Tisková zpráva - Dvacet let po smrti Jaroslav Foglar znovu ožívá

(21.1. 2019 15:01)
Zpráva » Informace
„Zájem mladých čtenářů, médií a veřejnosti vůbec dokázal, že Jaroslav Foglar žije i dvacet let po své smrti,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která disponuje právy na spisovatelovu pozůstalost. Nadace připomíná výročí speciálním uvedením divadelního představení Záhada hlavolamu v divadle Minor, které je beznadějně vyprodané. Kromě toho Skautská nadace ve spolupráci s grafikem Martinem Pecinou vydává unikátní autobiografii, ve které jsou všity originální artefakty z Foglarova bytu. Každý kus je jedinečný, jedná se o limitovanou edici pouze 200 číslovaných výtisků.
 
V loňském roce Jaroslav Foglar a jeho dílo pronikli opět do veřejného prostoru. Jeho dnes už ikonické knihy Hoši od Bobří řeky a Chata v Jezerní kotlině, vydané nakladatelstvím Albatros, se staly okamžitě bestsellery. Hoši od Bobří řeky si dokonce vyžádali dvojnásobný dotisk. Znovu se tak dostává do povědomí i Jestřábova (Foglarova skautská přezdívka) snaha o výchovu mladé generace. Významné jubileum 80. let oslavil také legendární klub Rychlých šípů. K tomuto výročí se od loňského jara až do letoška konalo mnoho akcí, které měly slavného spisovatele a jeho dílo připomenout a oslavit. Namátkou – v červnu to byla výstava v pražské Lucerně „Pocta Rychlým šípům“, vyšla kniha s novými komiksovými příběhy této legendární pětice hochů, Rychlé šípy se staly i slavnostním logem vyhledavače Google. Z Foglarova zrekonstruovaného bytu se stala rezidence pro spisovatele a překladatele z celého světa.
 
V příštím roce se Foglar rozhodně nevytratí, vydavatelská činnost se totiž rozběhne naplno. „Vlajkovou lodí je edice Foglar pro děti 21. století. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem a již hotové obrázky dávají tušit, že půjde o skvostné provedení“, doplnil Šantora. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a Dobrodružství v Zemi nikoho. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. U Stínadelské trilogie se například můžeme těšit na hlas Davida Matáska.
 
Dalšími edicemi budou Retro vydání (přinese první vydání klasických děl s původním textem i ilustracemi), Odvozená díla (pokračovatelé inspirovaní Foglarem) a Fenomén Foglar (knihy o slavném spisovatelovi nebo jeho vychovatelské a metodické práci). Kromě toho se chystají také četné mimoediční počiny – na jaře 2018 vyšla mapa Stínadel Pavla Čecha, na podzim 2018 pak reprodukce tuctu velkoformátových Plakátů Rychlých šípů. V květnu 2019 se pak chystá Dobrodružný diář Rychlých šípů s mnoha náměty pro činnost. Podrobnosti o chystané edici najdete v příloze této tiskové zprávy.
 
Děkujeme, že nám svým informováním o tématu pomáháte pečovat o odkaz spisovatele Jaroslava Foglara.
 
Kontakt PR: Magdaléna Černá, magdalena.cerna(zavináč)skaut(tečka)cz, +420 722 906 323
 
 
foto   foto
                 Jaroslav Foglar ve 30. letech
 
 
Skautská nadace Jaroslava Foglara
Posláním Skautské nadace Jaroslava Foglara je podpora mimoškolní výchovy a vzdělávání dětí a mládeže v duchu skautských ideálů. Nadace byla založena v roce 2002 a od svého počátku podporuje činnost skautských organizací a skupin. Přispívá zejména na nákup a opravy skautských kluboven, tábořišť a jiných nemovitostí. Svoji činnost nadace financuje z darů osob i firem. Zvláštním a hluboce ceněným zdrojem prostředků jsou dědictví ze závětí odcházejících skautů. Nejznámější z nich je dědictví po skautském vůdci a spisovateli Jaroslavu Foglarovi.

www.skautskanadace.cz
 

Jaroslav Foglar (6. 7. 1907 – 23. 1. 1999)
Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.
První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu‑Junáku již v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. A pak v rychlém sledu následovali Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Foglar se i v nelehkých dobách nesvobody věnoval spisovatelské a redaktorské práci, přestože v padesátých i sedmdesátých letech byla jeho tvorba na „černé listině“ nežádoucích autorů. Po roce 1989 se jeho dílo dočkalo kompletní reedice.
V roce 1924 se začala psát slavná historie skautského oddílu pražské Dvojky pod Foglarovým vedením. Dvojka nepřestala žít během celého zbytku 20. století. V době zákazů skautingu fungovala v ilegalitě, ukrytá v jiných organizacích s vůdcem Jestřábem v čele. Ten vedl oddíl celých 60 let: Novému vůdci jej předal až v roce 1987, kdy oslavil osmdesátiny. Foglar skautský program obohatil kromě množství her desítkami nápadů, které přinesly šťávu do tehdy poněkud fádního oddílového života. Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel ostatním prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. Jaroslav Foglar zemřel po dlouhé nemoci 23. ledna 1999, pochován je na Vinohradském hřbitově v Praze.
Více info na https://skautskanadace.cz/jaroslav-foglar/#foglar
 
 

Foglarova reedice
Po smrti Jaroslava Foglara až do loňského roku kvůli dědickým sporům jeho díla nevycházela. V současné době vychází jeho knihy pod hlavičkou Albatrosu v těchto edicích:
 
  • Foglar pro děti 21. století
Během šesti let přinese to hlavní z Jestřábovy beletristické tvorby s novým ilustračním doprovodem. Po Hoších a Chatě bude v březnu následovat Záhada hlavolamu ilustrovaná Jiřím Grusem. Na podzim by měla navázat Stínadla se bouří a přidá se Dobrodružství v Zemi nikoho ilustrované Jindřichem Janíčkem. Zároveň bude vždy vycházet audio kniha. Stínadelskou trilogii namluví David Matásek.
 
  • Retro vydání
Přinese první knižní vydání foglarovek co do identického textu a s obdobným obrazovým doprovodem. Nepůjde přímo o reprint, ale nové vydání v duchu tehdejší předlohy doplněné vždy o rozsáhlý doslov a obrazové zajímavosti. Prvním svazkem budou na podzim 2019 Hoši od Bobří řeky dle vydání z roku 1937, tedy kombinace ilustrací Burian, Foglar.
 
  • Odvozená díla
J. Foglar inspiroval svým dílem četné pokračovatele, především stínadelské trilogie. Vyjít by měly jak již dříve napsané kvalitní tituly, tak byli osloveni i současní tvůrci pro děti a mládež k napsání nových, vlastních rozvinutí Foglarova univerza. První vlaštovkou bude v dubnu příštího roku vycházející román Josefa Červinky - Grifina Poselství ze Stínadel ilustrovaný Petrem Modlitbou.
 
  • Fenomén Foglar
Přinese knihy o slavném spisovateli nebo jeho vychovatelské a metodické práci. Sem patří kromě knih jako je Život v poklusu nebo Náš oddíl např. výbor z deníků, na kterém začíná pracovat ceněný knižní redaktor a člen Dvojky Jan Šulc. V roce 2019 se můžeme těšit na II. rozšířené vydání knihy Jiřího Zachariáše – Pedra Stoletý hoch od Bobří řeky. A dále na výběr z dlouhodobých her J. Foglara, doplněných rozsáhlým obrazovým doprovodem.
 
 
 
Skautská nadace Jaroslava Foglara - info@skautskanadace.cz
 
 
 
na web vložila:
Jitka Koutenská - Woapewin (Woapewin(zavináč)posli(tečka)to)

Komentáře, diskuze

21.1. 2019 21:51
Willy
Pro nás woodcraftery je potěšující, že se na návratu Jestřábových knížek podílí i náš člen Pavel Čech - Machimia. Báječnými ilustracemi totiž doplnil poslední vydání knihy "CHATA V JEZERNÍ KOTLINĚ".
Více info na: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/46940016/chata-v-jezerni-kotline/
21.1. 2019 22:03
Tuwanakha
Machimiovy iIustrace pro Chatu v Jezerní kotlině mě nadchly svojí mystickou atmosférou - tohle je personifikace woodcraftu podle mých představ. Škoda, že už jsem dost daleko od cílové čtenářské skupiny.

Kolik je devět plus čtyři ? (ochrana proti nevyžádanému příspěvku)

Nový příspěvek
Jméno:*
Email:
WWW:
Odpovědět:
Příspěvek:*
* Povinná položka
Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Správce těchto stránek nemůže ovlivnit jejich obsah a nenese za něj zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo je odstranit.
Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus, neplacená reklama a příspěvky nesouvisející s příslušným tématem.
Pokud s něčím nesouhlasíte, uveďte důvod a přidejte argumenty. Jinak je váš názor k ničemu a nemá tu co dělat.