Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

NAIFF na festivalu Kolem světa

(aktualizováno 1.11. 2015)
Zpráva » Pozvánka
foto
Filmový festival o přírodních národech NAIFF letos poprvé bude uveden jako součást pražského festivalu Kolem světa. V rámci jednoho programového sálu tak budeme mít možnost zhlédnout nejlepší snímky nejen o Indiánech Severní Ameriky.

fotofotoPřijďte se podívat nebo nám pomoci. Pokud byste měli chuť přidat o tomto víkendu ruku k dílu, napište Chlupovi (chlupxxl @ seznam.cz). Potřebovali bychom několik pomocníků. Předem děkujeme.

No a jinak se přijďte podívat. Co nás čeká?

PROGRAM:

http://kolemsveta.cz/praha-listopad-2015/filmy-naiff/

SOBOTA 28. 11. 2015

11.00 – 11.20   Ctít dohody
11.30 – 12.45   Naše generace (tip)
+ diskuse k oběma filmům

13.15 – 14.45   Aluna (tip)
+ diskuse

16.15 – 17.15   Školitelé světa (tip)
17.30-19.00   Nukleární divoch (tip)
+ diskuse

19.30 – 20.30   Tam, kde ryby spí na stromech

neděle 29.11.2015

11.00 – 11.30   Selungo
11.40 – 12.10   Tajná válka
12.20 – 12.45   Kateřinka
+ diskuse

13.15 – 14.15   Zajatci bílého boha (tip)
+ diskuse

15.45 – 17.00   Žena – pták bouřlivák (tip)
17.15 – 18.45   Touha stát se Indiánem
+ diskuse k oběma filmům

19.15 – 20.15   Mokenové – synové želvy
+ Závěrečné slovo ředitele Naiffu k ukončení Ozvěn v Praze

 

Ctít dohody / Honor the Treaties (20 minut)

Domorodé komunity po celém světě bojují za ochranu celistvosti svých území, vody a tradic. Siouxská rezervace Pine Ridge v Jižní Dakotě je ukázkovou případovou studií o důsledcích ztráty území a porušování dohod. Režie: Eric Becker.

Naše generace / Our generation (73 minut)

Nejstarší žijící kultura na světě, Australští Aboriginci představují dnes sociálně nejslabší část obyvatelstva Austrálie; trápí je chudoba, nezaměstnanost, alkoholismus, narkomanie a negramotnost. Režie: Sinem Saban a Damien Curtis.

Aluna (90 minut)

Film byl natočen tajemným etnikem Kogiů a navazuje na dokument odvysílaný BBC z roku 1990, kdy se Kogiové poprvé objevili před kamerou dokumentaristy Alana Ereiry, aby dramaticky varovali lidstvo o nutnosti celosvětové změny. Režie: Alan Ereira.

Školitelé světa / Schooling the World (65 minut)

Kdybyste chtěli zničit kulturu, kde byste začali? U dětí. Film zpochybňuje přesvědčení, že západní model vzdělávání pomáhá zlepšovat život, ať se dostane kamkoli. Zamýšlí se nad odcizujícím dopadem vzdělání nejen u dětí, ale i dospělých v domorodém kontextu, např. v Ladakhu. Zdůrazněn je i odlišný, avšak rovněž ničivý kontext vzdělání v Americe. Film nabízí pronikavý pohled pro všechny, kdo se zajímají o smysluplnou výchovu a vzdělání dětí a budoucnost lidské civilizace. Režie: Carol Black.

Nukleární divoch / Nuclear Savage (90 minut)

Politické odhalení a etnografický portrét ostrovanů z Tichomoří, obětí cíleného radioaktivního ozařování z rukou americké vlády, je založen na nedávno odtajněných vládních dokumentech, nepublikovaných archivních záběrech a svědectví přeživších obětí. Režie: A. D. Horowitz.

Tam kde ryby spí na stromech/ Where the Fish Sleep in the Trees (55 minut)

Filmové vyprávění osudů lidí dnešní Kambodže, kteří přežili teror Rudých Khmérů a hledají nový způsob života v prostředí, kde někdy ryby spí na stromech. Režie Michael Havas. Cena za režii EKOFILMU 2003. Režie: Michael Havas.

Selungo / Sunset over Selungo (30 minut)

Vydejte se s námi do hlubin nejstarší džungle světa na ostrově Borneo, která je domovem domorodého kmene Penan. Zdroj veškeré jejich obživy, samotný deštný prales, je však ve vážném ohrožení. Cena poroty na Eco Film Festivalu v Kuala Lumpur 2014. Režie: Ross Harrison.

Tajná válka / The Secret War (30 minut)

Film popisuje situaci běženců ze západní části Papui Nové Guineje a zároveň historii zabraného území Indonésií a drancování přírodních zdrojů prostřednictvím řady rozhovorů, především pak rozhovor s Mathiasem Wendou. Film byl premiérově uveden na benátském Biennale 2007. Režie: Steffen Keulig.

Kateřinka / Malenkaja Katerina (24 minut)

Severovýchod Sibiře, Rusko. Malé chantyjské děvčátko Katerina pozoruje a snaží se chápat vnější svět. Učí se hlasům lidí, zvířat a dalších bytostí. Postupně se přibližuje k neznámu a neznámo se přibližuje k ní – nedaleko od jejich nomádského tábora se objevuje těžební ropná věž. Režie: Ivan Golovnev.

Zajatci bílého boha / Prisoners of a White God (52 minut)

Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje. Film byl v roce 2008 oceněn Speciální cenou na festivalu Envirofilm, ceny Grand Prix obdržel na Russian Anthropological Film Festival, na festivalu Ekofilm, Festivalu horských filmů, na festivalu Týká se to také tebe a Hlavní cenu získal na festivalu Ekotopfilm. Režie: Steve Lichtag.

Žena – pták bouřlivák / Thunderbird Woman (74 minut)

Film nás zavede do rezervace White Earth a dále do Arizony a Nového Mexika, kde Navajové a Hopiové bojují proti těžbě uranu a uhlí. Aktivistka Winona LaDuke, po otci Anishinaabeg, poprvé vystoupila před OSN v Ženevě. ve svých 17 letech. Bojuje proti těžbě uranu a genetické manipulaci rostlin, sbírá peníze navykoupení ukradených pozemků rezervací. Spojila hnutí za práva domorodých lidí s hnutím za ochranu životního prostředí. Režie: Bertram Verhaag, Claus Biegert

Touha stát se indiánem / If only I were an Indian (81 minut)

Touha stát se Indiánem je pohledem do nevšedního světa kmene „Bílý Wampum“ – skupiny Čechů a Slováků, kteří se natolik aktivně zajímají o severoamerické domorodé kultury, že několik stovek členů tohoto kmene žije v hlubokých středoevropských lesích v típí a obléká se do bederních roušek, peří a mokasínů. Dokument se zabývá palčivými otázkami jako je radikální ochranářství přírody, přivlastňování kultury, kolonialismus a identifikace s Druhým. Tradice jsou zde představeny v ostrém kontrastu k modernímu způsobu života. Režie: John Paskievich.

Mokenové, synové želvy / Nomadic People of the Seas (55 minut)

Mezi ostrůvky Andamanského moře se stěhují z místa na místo rodiny rybářů a lovců perel. O Mokenech se v jihovýchodní Asii říká, že jsou to lidé, kteří se vynořili z moře. Jsou to kočovníci, kteří žijí na svých loďkách a stěhují se z místa na místo po ostrůvcích Andamanského moře. Na plážích si staví chýše, kde přežívají období dešťů, kdy se nelze plavit po moři. Mokenové jsou malé etnikum – jsou jich sotva tři tisíce – a patří k nejstarším obyvatelům této oblasti. Představují jediný mořský národ, který nepraktikuje rybolov v pravém slova smyslu. Jsou však neúnavnými potápěči, sběrači korýšů a mořských perel – a rovněž zkušenými staviteli lodí. Jsou stále na cestách a domov mají tam, kam je zaneslo moře a kde je zastihla noc. Režie: Takao Yamamoto, Misugi Yasukawa.

Tomáš Sadílek - Chlup (chlupxxl(zavináč)seznam(tečka)cz)

Komentáře, diskuze

Doposud nebyl zaznamenán žádný komentář.


Kolik je čtyři plus devět ? (ochrana proti nevyžádanému příspěvku)

Nový příspěvek
Jméno:*
Email:
WWW:
Odpovědět:
Příspěvek:*
* Povinná položka
Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Správce těchto stránek nemůže ovlivnit jejich obsah a nenese za něj zodpovědnost. Vyhrazuje si však právo je odstranit.
Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus, neplacená reklama a příspěvky nesouvisející s příslušným tématem.
Pokud s něčím nesouhlasíte, uveďte důvod a přidejte argumenty. Jinak je váš názor k ničemu a nemá tu co dělat.