Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

říjen 2013: Sdílená radost

Říká se, že sdílená radost je jednou taková radost. Kdyby to bylo tak jednoduché...
Obecně mohou nastat tři situace. Odmítnutí, přijetí a nebo sdílení. Představte si třeba, že se vám povede vymyslet nový karetkovací vzor, karetkový pásek se vám skutečně povede vytvořit a vy, plni euforie, se budete o to chtít podělit.
Popravdě - mnoho lidí vůbec nebude chápat, proč jásáte. Pokrčí rameny, či si poklepe na čelo. Další skupina lidí, která k vám bude mít blíž, s vámi bude sdílet radost pro radost samotnou, ačkoliv jim předmět vaší radosti bude zcela cizí. A pak se možná vyskytnou lidé, se kterými budete svou radost sdílet - lidé, kteří již také vytvořili pár karetkových pásků a ví, jak je to obtížné. A dovedou ocenit vaši práci.
Často jsem smutná z odmítnutí, ale vím, že patří k životu. Oceňuji přijetí, protože vypovídá o lásce a pochopení. A velmi si cením sdílení, které je vzácné a o to sladší.

Zatímco sdílení je dar, přijetí svědčí o otevřenosti srdce - myslím, že je dobré pokusit se neodmítat radost těch, na kterých mi záleží, i když jí vůbec nerozumím.

Zuzana Suchánková - Wanahčawin