Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

červenec 2011: Woodcraft pro každého

K následujícímu textu mne inspirovala nejen moje „obluda“, ale i Setonovy povídky. Považte sami jak moc je woodcraft pro každého.
Vezměme si např. woodcrafterský zákon. Buď čistý. Můj psík, ač sice čím je špinavější, tím je šťastnější, se vždy nějakým zázrakem očistí. Buď silný a ochraňuj přírodu. Tak silný, to on je. Ať už fyzicky nebo povahou. Své okolí má mnohdy tendenci (k nelibosti pánů) uklízet (hlavně ty smradlavé věci na zemi).
Mluv pravdu, buď pokorný. S jistotou mohu konstatovat, že se pokoušel mne obelstít. To už nedělá. Dokonce už mnohdy dobře ví, že dělá co nemá a kaje se na dálku. Zda tím lze vyjádřit pravdomluvnost? Možná. O pokoře nemohu psát, ale výzkum na poli zvířecí psychologie se pomalu ale jistě ubírá směrem, který ještě před pár lety patřil do sci-fi. Hraj čistě. Máme spolu pár oblíbených her a při občasném připomenutí pravidel nepodvádí. A to jde o hodně – o piškotky.
Buď odvážný, mlčenlivý a poslouchej. Až na občasné problémy s mlčením, lze konstatovat, že toto nám problém nedělá (vždy je ale co zlepšovat). Buď laskavý, ochotně pomáhej, žij radostně. Hodný je, radosti má na rozdávání. S tím pomáháním nevím nevím… ale pomáhá mi ráno vstát, abych nezaspal. To se taky počítá.
A orlí pera? No, první světlo je bez problémů (běhání, skoky, noci přírodě…). U druhého by se možná dalo, že něco pozná, ale vyrábět umí opravdu jenom ty svoje bobky. U čtvrtého je to téměř jako s druhým – tedy žádná sláva.
Nu což. Nikdo není dokonalý a orlí pera nejsou jistě vše. Ale jak vidno, z woodcraftera by toho dal, s určitou nadsázkou, hodně, nemyslíte?
Pavel Spálený - Yučikala yucikala@gmail.com