Přihlášení:
Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

červenec 2006: Jak to řeší lední medvědi

Lední medvěd a lední medvědice seděli na saharské poušti, měli úpal a tiše hekali. Vtom se jim zjevil sám Pán zvířat. "Nesnesu pohled na vaše utrpení! Jak jste se tady pro všechno na světě ocitli, drazí medvědi?"

Lední medvěd si otřel pot z čela.

"To máš tak, ó Pane! V našem kraji žili tři manželské páry medvědů. Když přišel čas hledat si nové bydlo, všechny naše ženy chtěli jít východním směrem, kdežto my chlapi chtěli na západ. Ten první pár to vyřešil moc hloupě. Ona šla na východ, on na západ a neštěstí je tady: manželství se rozpadlo! Druhý pár byl ještě mnohem horší. Medvěd popadl svou družku a přes její vůli, surově ji vlekl na západ. On dosáhl svého, ale za jak hroznou cenu, že?"

"To my", zasípěla s posledních sil medvědice, "my jsme se zachovali velmi moudře. My ctíme dohodu a slušnost kompromisu. Oba jsme šli na jih a oba trpíme."

Daniela Fisherová - Jiskra ve sněhu