Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

září 2003: Jak vychovávat děti.

Narodilo se nám miminko. Malé nemotorné, na které čeká spousta nástrah od společnosti a jen dobře vychované dítě dokáže se ctí projít životem. Mám, ale strach zda ho budu správně vychovávat. Během svého dospívání jsem se toho naučil dost, dokonce jsem ve škole prošel výchovou k rodičovství. Ale z toho si spíš pamatuji jak dítě počít, než jak ho vychovat. Ani moji rodiče mě neučili jak mám správně vychovávat dítě. Vím že by se mělo dítě vychovávat dle svého instinktu a příkladu, tak jak mě vychovali moje rodiče, ale co když budu dělat někde chybu?
Vydal jsem se tedy do knihovny, abych získal nějakou odbornou literaturu a poučil se. Zajímavé je že jsem našel spoustu literatury typu Chováme doma psa, kočku, kanára či drobné hlodavce, ale vychováváme doma dítě jsem nenašel. Požádal jsem tedy knihovnici o radu. Vysvětlil jsem jí, že se mi, teda nám, narodilo miminko a jestli by neměla nějakou publikaci k výchově toho malého drobečka. Usmála se a hned mě, starostlivému otci, přinesla pár knížek. První rok dítěte či Máme doma miminko, ale stálo tam především to jak naučit dítě návykům typu jak nám má papat, jak má udělat bobeček na nočník, co dělat až nám porostou zoubky, nebo jak postupovat když nám nechce dítě v noci spát. Ale to jak vychovávat dítě, slušné a hodné, jsem nenašel. Požádal jsem tedy knihovnici, zda by neměla něco k výchově trochu staršího dítěte, abych věděl jak ho mám vychovat, aby obstálo v dobrých mravech a dokázalo poznat co je správné a slušné. Pravda je ale to, že jsem narazil na úplně jiné typy knížek, než které jsem hledal. Jako na přiklad Moje dítě bere drogy, Poruchy v chování adolescentů, Vaše dítě hraje počítačové hry a tak dále a tak dále.. Ty mi radily jak postupovat, pokud jsem už ve výchově něco zanedbal. Požádal jsem tedy knihovnici zda by se nenašla ještě nějaká literatura o výchově dětí. Tentokrát už bez úsměvu a jenom mi prstem ukázala na regál pedagogická literatura. A tak se prolistovávám dalším stohem knížek a brožurek typu Škola hrou, Pedagogické minimum, Výchova dětí v kolektivu, Minimum oddílového vedoucího, ... . Takže už vím jak pracovat s vlastním dítětem v kolektivu, jak mu připravit stopovací hru na celé odpoledne, kolik dětí se může jít smím dítětem najednou koupat pod dozorem jednoho vedoucího, či jak s ním získat bobříka odvahy. Ale návod jak správně vychovat hodné, pravdomluvné a poslušné dítě ne.
Spolehnu se tedy na svůj vlastní instinkt předaný pokolením, školku, školu a dětské organizace. A budu doufat, že bude dobře vychovávané stejně tak jako my. Jsme ale dobře vychováni?
Takže, abych se začal správně chovat sám a tím vychovával své dítě. Chovám se ale správně? Jdu do knihovny a poohlédnu se po knize Kurz správného chování...
Jiří Plšek - Kiďák kidak@tiscali.cz