Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

březen 2003: Nemám rád...

Těšíš se na jaro? Většina lidí ti na takovou otázku odpoví ano a zeptáš- li se zvídavě proč, mnohá odpověď zní: "Nemám rád zimu." A pak následuje výčet důvodů od mrazu, sněhu, tmy, přes nutnost topit a svítit, až po Vánoce a zvýšenou pravděpodobnost úrazů. Ale bylo by tak ideální, kdyby zima u nás vůbec nebyla? Mít celý rok sluníčko, teplíčko, všude zelenou travičku, spoustu ovoce a voňavé kytičky. Co na tom, že ze sluníčka už tě nesnesitelně pálí oči, vedrem se sotva plazíš, tráva už se dávno vyšisovala do žlutohněda, ovoce ti leze i ušima a chudáci pyloví alergici se neprodyšně uzavřeli do svých domovů. Užil by sis jaro a všechnu tu nádheru co s sebou přináší? Asi sotva.
O spoustě věcí říkáme, že je nemáme rádi, ale je to tak doopravdy? Nemáme rádi tlačenice v tramvaji, ale dostavil by se pak ten úžasný pocit z tramvaje prázdné? Nebýt tmy, asi těžko by nás fascinoval východ slunce, bez mrazu nebylo by teplo a bez zla scházelo by nám dobro. Mohla bych pokračovat dlouho, vždyť všechno má dvě strany.
Tak se zkus na chvíli zamyslet a na všech věcech, které rád nemáš, najít něco, co rád máš. A nejen to najít, ale i pocítit. Nakonec zjistíš, že není nic, o čem bys mohl doopravdy říct "nemám rád...". Opravdu to funguje.
Jo a nezapomeň, měj rád zimu tak, jako se teď těšíš na jaro!
Martina Palečková - Zip zip.martina@seznam.cz