Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

srpen 2002: Klaun


K jednomu slavnému psychiatrovi do ordinace vstoupil muž. Vypadal velmi vyrovnaně, seriózně a elegantně. Po několika větách však lékař poznal v jeho nitru sklíčenost, velkou melancholii a hluboký smutek. Dozvěděl se, že muže tyto pocity neopouštějí a pozvolna ubíjejí.
Lékař se tedy pustil přesně podle svých lékařských zkušeností do léčení. Na konci rozmluvy navrhl pacientovi: "Víte co? V našem městě je právě cirkus. Zajděte tam dnes večer. Vystupuje tam velmi slavná klaun, který už rozesmál a pobavil půlku světa, všichni mluví jen o něm, protože je jedinečný. To vám udělá jen dobře, uvidíte."
V tu chvíli vyhrkly muži do očí slzy a zašeptal: "Ten klaun, to jsem já."

"Jedna věc mi dělá velké starosti… Jak to mám udělat, když mám mluvit sama za sebe? Kdy mohu být skutečně sama sebou? Něco předstírám, protože se nemohu ukázat taková, jaká jsem… trošku to upravím, abych se druhým líbila. Nevím, možná takové starosti mají i ostatní… Možná se také chtějí zdát silnější a chytřejší, než doopravdy jsou…"
(Anna, 14 let)

Dnes se skutečně uvolni, zbav se strachu, přestaň se stydět a buď sám sebou.

vybráno z knihy Příběhy pro potěchu duše - Bruno Ferrero