Přihlášení:
Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

březen 2001:

Ležím na kanapíčku, odpočívám, přemýšlím a něco mi schází. Je to jasný! Moucha. Moucha domácí - Musca domestica.Ten malý tvoreček, který mě nenechá spát, vždycky si najde odkryté místečko mého těla, aby mě mohla pošimrat. Pak jí musím pozorovat jak umí bravurně startovat, přistávat a létat. Jak jsem se dočetl náleží k vysoce vyvinuté skupině hmyzu. Její letové schopnosti lze srovnávat s výkony moderních letadel. Má dokonce jakéhosi autopilota v podobě nervové uzliny, do které putují informace o nesouladu v pohybu kyvadélek a předních křídel a potom moucha automaticky provádí korekci směru. No jo, ale jak to dělá když přistává na stropě? Létá snad nožičkami vzhůru? A nebo se bočně otáčí až když jde na přistání? Nebo snad používá výkrut pro přistání na strop? Nevím, lidské oko je nedokonalé, nelze postřehnout tento manévr.

Většina lidí vidí v mouše domácí jednoho z největších škůdců. Po staletí se jí snaží vyhubit. Je nebezpečným přenašečem infekcí na lidskou potravu. Milióny lidí umírá hlavně v rozvojových zemích na střevní onemocnění. Ale bez much a jim příbuzných druhů bychom byli brzo zavaleni hnijícími odpadky a zdechlinami, hrají totiž důležitou roli při likvidaci organických odpadů. Lidská činnost hodně živočichů ohrožuje, ale jak se zdá moucha se o budoucnost bát nemusí, patří k těm druhům, kterým blízkost člověka svědčí.

Během zimy převážná část much zahyne, ale některé zimu přečkají na chráněných místech a na jaře pokračují v rozmnožování. Tak až potkáte mouchu, tak vězte, přišlo jaro!

Václav Svoboda - Kotlík