Přihlášení:
Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR

prosinec 2001:

Tak ubíhá rok a žezlo jde z ruky do ruky kol ohně, kde sedí dvanáct měsíčků. Ať sedí na trůně kterýkoliv, lidé brblají. Už jsou prostě takový. Nikdo se jim nezavděčí. V létě je jim horko, v zimě zase zima. Na jaře nesnáší kytky a pil, na podzim bláto na botách.

Teď usedl na trůn Prosinec. První z bratrů Zimy a zároveň poslední z bratrů celého roku. Má spousty práce. Šťouchnout do medvídků, ježků a jiných zvířátek, jestli už opravdu tvrdě spí a pro ty ostatní nespavce uplést bílou šálu, aby nezmrzly. Na konci jeho vlády s ním odejde celý Rok.

Zatím, v uspěchaném světě lidí, vrcholí přípravy na jedny z nejkrásnějších svátků roku, na Vánoce. Oči dětí jsou rozsvícené, očekáváním magického večera plného dárků. I dospělí se těší. Vždyť po dnech strávených v, marketech a supermarketech, kde ze všech stran útočí ty zaručeně nejlepší a hlavně nejlevnější dárky" mají právo na odpočinek. A snad v koutku duše stále věří, že jim Ježíšek nadělí spoustu krásných dárků. Věřte nevěřte, o Vánocích se dějí zázraky…

Vločky lehce tančí oblohou a jen pomalu se snáší k zemi. Gravitace se zvláštním kouzlem na pár chvil zmenšila a nechala ty bílé tanečnice předvést své umění. Obloha jim propůjčila jeviště a já tichý divák v teplém hledišti za oknem pozoruji tu krásu. Přemýšlím, co asi pěkného dostanu k Vánocům a v duchu už účtuji se Starým rokem. To abych nebyla překvapená na konci prosince, až se Starý rok zeptá. Byl skvělý, říkám si, škoda že končí. Doufám, že ten Nový bude alespoň stejně dobrý.

Martina Kuncová martina.kuncova@seznam.cz