Hau Kóla - Taneční závěs I.

fotopříloha
(pro zvětšení obrázku na něj klikněte)
obr. 4a
obr. 4a
obr. 4b
obr. 4b
A
A
obr. 3
obr. 3
obr. 5
obr. 5, navléknout asi 40-70 pírek

Když jsme v Porcupine (česky Ursonov) v Jižní Dakotě viděli tancovat Siouxe, poznamenali kluci z Wampumu, že je mrzí, že dnes všichni moderní tanečníci používají moderních tanečních kruhových závěsů, které jsou sice z orlích per, ale se starými dobami na pláních toho mají jen velmi málo společného. Divili jsme se, že nepoužívají tradiční, lehčeji vypodobitelný a hezčí závěs pro střední a severní pláně USA tak typický. Moderní závěsy jsou sice na pohled pěkné, ale bývají vyrobeny z drátů, plastů, lepenek a bůhví z čeho a romantika je ta tam.

Tradiční závěs měl umožňovat tanečníkovi napodobit ptáka při lovu, námluvách či předvádění se před bojem, měl zvýraznit taneční kroky a za míň námahy při tanci udělat více parády. Tyto tradiční závěsy byly na pláních velice časté a můžeme se s nimi setkat na mnoha historických fotografiích (.........), ale teď už k samotnému závěsu.

K jeho výrobě potřebujeme 16 per a nevadí, když nebudou z orla, mohou být klidně z nějakého dravého ptáka (uhynulého nebo z vycpaniny), nejlépe se hodí káně.

  1. Každé pero zašijeme do koženého očka, přidáme k němu chmýří ze sovy nebo krocana (které nabarvíme v DUZE načerveno či nazeleno) a zašijeme do červeného nebo modrého flanelu, či vlněné látky, kterou si sami v duze obarvíte.
  2. Připravíte si pás kůže nebo vlněné látky velký 1 metr x 34 cm, který roztříhnete a necháte 20 cm od horního okraje vcelku.
  3. Pod ten připravíme kus surové kůže bez chlupů, jakou používáme na krabice – (viz minulé číslo) a tu sešijeme spolu s páskem z chlupaté kožešiny dohromady (obr. 3 ). Tento kus se někdy bral ze staré parfleše z namalované části a v tom případě se našíval nahoru, aby byl vidět – viděli jsme mnoho takových exponátů ve starých muzeích, nejhezčí byly v Buffalo Billově muzeu v Cody ve Wiomyngu. Tam jsme s Wampumem viděli několik starých tanečních trailů a jeden byl z bažantích per – velice krásný, ale teď k naší práci. Máme vlečku, máme pera a teď musíme udělat tzv. Drápy.
  4. Dráp je největší pero, ještě nastavené prutem, zašité jako ostatní pera a podle obrázku 4 obalené kožešinou z hranostaje a žíněmi. Na jeho patu se připevní závěs ze všech možných pírek dravců, která najdete, roztrháte napůl, některá obarvíte, načerveno a zeleno a některá roztrhnete na půl nebo nastříháte. Pak je všechny navléknete na pevnou šlachu nebo provázek (obr. č.5) namaštěný či navoskovaný a obtočíte okolo drápu. Tak uděláte dva. Jeden lehce levotočivý a jeden lehce pravotočivý. Pera zatočíte mírně nad žárovkou. Ohýbejte ho zlehka a s citem, ať ho nezlomíte či neohnete moc. Jsou-li pera přirozeně zahlá na pravotočivé a levotočivé, je to lepší.
  5. Teď pomalu a pečlivě přišijete jedno pero po druhém na vlečku. Začíná se odspoda a potom našijete oba dva drápy. A máte vlečku ve starém stylu, jak ji nosili Siouxové kolem bitvy na Little Big Hornu při svých tanečních slavnostech.

Vůbec taneční zábava to je rysem každého Indiána. Dodnes je na POW WOW vidět mnoho tanečníků a ve srubech a v domcích dnešních Indiánů visí trail (závěs) na slavnostním místě. Dva velice pěkné jsem viděl při návštěvě medicinmana Bílého Medvěda v ČR, který byl velice potěšen článkem o sobě v Bizoním větru, který jsme mu s Waštevin přivezli. Jeho dva taneční traily visely na zdi na čestných místech a mohl jsem je dlouho obdivovat. Přesto, že byly hodně moderní, byly velice pěkně a pečlivě udělány z krásných orlích per – Kríové střílí orly jako nic – zákon nezákon- potřebují je na obřady, čelenky a tradiční traily. V rezervacích jsou i po sto letech pořád jiné zákony než máme my bílí – naše zákony na ochranu zvířat Indiáni naprosto ignorují a hodně bílých lovců za doprovodu svého Indiána zákony porušuje a loví v rezervacích i mimo sezónu.

Nevadí, když své traily budete mít z káněčích, ale nebo i ze vkusně černou tuší nebo duhou obarvených husích nebo krocaních per. Po zimě se vždycky najde spousta krásných labutích per u Vlatavy a stačí je jen sbírat. Když budete postupovat pečlivě, i mladší z vás si mohou udělat velice pěkný taneční závěs a ........

Na táboře, když se začne stmívat a zapálíte oheň mezi týpími – pomalovaní tanečníci zakrouží za doprovodu bubnu kolem ohně v západu slunce. Rytmus bubnu, tančící mladá zdravá těla, staré indiánské písně a neopakovatelná atmosféra našich táborů. Tančíte a za chvíli ucítíte slastné zemdlení, přestanete myslet na starosti, které vám přináší každodenní život a dostanete se alespoň na chvíli do světa imaginace a starých dob na pláních, kdy ještě vál bizoní vítr a země byla nespoutaná silnicemi, ploty a ohradami. Svůj první taneční závěs si udělejte velmi pečlivě, ať si máte na sněmu Ligy v čem zatancovat.

trail bez drápů
trail bez drápů
obr. 6
obr. 6
Wanblitanka