Hau Kóla - Mokasíny

střih
střih na mokasíny Indiánů z plání
sešité mokasíny
sešité mokasíny ozdobené korálky a ostny urzona
pohled na mokasíny ze zadu
pohled zezadu

Mokasíny – Teď se pokusíme ušít mokasíny samotné, nezdobené. Není dobré na ně něco malovat. Indiáni to dělali jen zřídka. Dávali přednost korálkům a ursoním ostnům. Střih je docela jednoduchý, ale mokasíny musíte sešít tak, aby měli podrážku z tvrdší kůže než vrchní díl a měli lehce zdviženou špičku, jako to je na obrázku. Toho docílíte pouze cvikem. Vyřízněte si tvar podrážky, ta může být z hověziny. Vrchní díl je z jelenice a oboje sešijte k sobě naruby a pak je obrátíte. Na konec přišijete jazyk. Zdá se vám to jednoduché, že? Možná, že to bude trvat mnoho měsíců, než objevíte toto tajemství. Sebelepší návod vám nepomůže. Musíte to zkoušet. A velikost? Zkuste si udělat první z tuhého plátna a na nich experimentovat. Tak příjdete na tu správnou velikost a podle rozpáraných a zastřižených dílů uděláte svůj první střih na kožené!

vzor na lakostké mokasíny
vzor na lakotské mokasíny - vyšito korálky
druhy jazyků
druhy jazyků
vzor na lakostké mokasíny
vzor na lakotské mokasíny - vyšito korálky
Wamblitanka

Tato část Hau Kóly bude trochu netradiční; rozhodli jsme se totiž zpřístupnit jednoduché vzory na mokasíny, po kterých je stále poptávka. Heslem následujících řádků tedy bude: méně textu, více obrázků.

Mokasíny byly "spotřební" součástí oděvu. Každý jich měl několik párů. Původně se vyráběly především z vyuzené kůže horních částí starých týpí. Takový materiál sice nebyl vodotěsný, ale mokasíny chůzí v mokru neztvrdly a po uschnutí se nevytahovaly. Svou roli tu jistě hrálo i to, že samozřejmě používali kůži vydělanou přírodním způsobem (mozkem). Mokasíny se kromě toho ještě hojně promazávaly tukem (lojem).

Jak už jsme si řekli, byly mokasíny normální součástí oděvu, není tedy divu, že se nám ty nejstarší nezachovaly. Občas lze nějaké objevit na starých obrazech malířů, kteří se mezi Indiány pohybovali (Catlin, Bodmer). Na začátku 19. století se zvláště na severních pláních nosily mokasíny z jednoho kusu kůže, trochu podobné staročeským krpcům. Měly výšivku korálky podél vnější strany nohy na zakrytí švu (na vnitřní straně švu a zejména pod vnitřním kotníkem výšivka nebývala, protože se rychleji opotřebovala). Ve třicátých letech 19. století byly na nártu mokasíny běžně zdobeny proužky nebo motivem klíčové dírky vyšité ostny.

Na východní hranici plání a v údolí řeky Ohio se nosily mokasíny z jednoho kusu kůže se švem na nártu, jak je známe z východních lesů. Údajně je s sebou přinesli Siouxové při své migraci na západ.

Silná nevydělaná, později tovární kůže se začala používat jako podrážka někdy před polovinou století patrně vlivem jihozápadních kmenů nebo bělochů, kteří podobné obutí nosily. Tato změna také možná souvisela s přesuny kmenů a z toho vyplývajícími změnami životních podmínek u mnohých z nich. Taková kůže se nejdříve přišívala zvnějšku na mokasíny z jednoho kusu. Teprve později se vyvinuly mokasíny tak, jak je známe - s oddělenou podrážkou a vrškem, ze dvou kusů.

Jak jsme zjistili, používalo se na pláních několik různých střihů. Proč nezkusit nějaký jiný? Obrázky dole ukazují některé z nich. Kromě toho občas najdeme na jižních pláních střih apačský nebo pueblanský, na východě několik druhů již zmíněného střihu lesního a specifické obutí nosili také Kiowové.

střih č.1
střih č.2
střih č.3
obr.a
podklad růžový a světle modrý,
okraje bílá a červená, další použité
barvy tmavě žlutá, zelená,
tmavě modrá
obr.b
bílý podklad, tmavě modrá
obr.c
podklad bílý, barvy kříže červená,
obruba tmavá
obr.d
podklad bílý, kříž červený s modrým
středem, okraj modrý a žlutý
obr.e
podklad bílý, lemovaný červeně,
“motýlci” tmavá, červená, žlutá a
modrá
obr.f
podklad světle modrý, jinak
použita tmavě modrá, žlutá,
červená
obr.g
prostředek bílý, krajní řady zelené,
jinak použita červená a žlutá
obr.h
podklad bílý, barvy: žlutá,
červená, světle modrá,
nějaká tmavá
obr.i
podklad bílý, žlutá je lemovaná
tmavě modrou, uprostřed červený
flauš
obr.j
podklad světle modrý a červený, jinak
žlutá a tmavě modrá
obr.k
podklad bílý, červené obrysy,
vnitřek trojúhelníků zelený
obr.l
výšivka ostny, střed žlutý, od
středu červená, žlutý proužek a
tmavá modrá
obr.m
od středu žlutá, tmavě modrá,
světle modrá, červená, bílá
obr.n
střed žlutočervený, okrajové
proužky zelenobílé, lemováno
růžová