Hau Kóla - Kapote

Hau kóla!

Když jsme před mnoha lety, kdy české euroindiánství bylo ještě v plenkách, stáli před vitrínou s černonožkým válečníkem v muzeu Karla Maye v Radebeulu, divili jsme se, co to má tento válečník na sobě za župan. Stál majestátně ve vitríně, kožešinovou čapku na hlavě, sněžnice, pušku v obalu, prostě vybaven do ostrých zim. Na sobě nezbytné Capote, jak říkají Američané.

My jsme v zimě pod týpím buďto mrzli v jelenicových košilích, nebo jsme se zabalili do dek a kožešinových plášťů, které však silně znemožňovaly pohyb. Teprve s knihou Indiánok od našeho euroindiánského přítele Imre Nagyho jsme se těchto potíží zbavili. Podle jednoduchého střihu, který vám v této Hau Kóle předkládám, si můžete vyrobit velice vkusný, teplý a hlavně praktický kus oděvu, bez kterého se nám dnes zdá pobyt pod týpím v zimě nepochopitelný.

(pro zvětšení obrázku na něj klikněte)
střih kapote
rukávy a kapuca - díly ustřehněte velké (dle vaší potřeby)
střih
X - rukáv/rozstřižení
tento střih se vejde na Hudson Bay deku pro dospělého nebo pro dítě na tzv. nemocniční deku, jinak je třeba 2 českých dek a střih rozvrhnout na ně!

POZOR, celou deku je nutno olemovat flaušem nebo kůží, sametkou či tkalounem. Třepí se!

navazující se část sešití - viz níže

Již na obrazech ze starého Divokého západu od Russela či Remingtona, dvou malířů, před jejichž uměním se v pokoře skláním, najdete indiánské válečníky přioděné tímto Capote. Nejčastěji se vyráběli z Hudson Bay dek, zelených, bílých Rainbow, červených či modrých. Někteří šviháci se nespokojili s obyčejným kabátkem, ale přišívali si na něj ještě třásně z hranostajů, výšivky z korálků nebo rozety vyšité ursoními ostny.

Vznikla tak úctyhodná umělecká díla. Oblek u Indiánů neměl jenom zakrýt tělo před chladem a nepohodou, ale velkou roli hrál v dotvoření celé osobnosti válečníka či squaw z hlediska designu, neboť Indiáni byli obrovští parádníci.

Teď k samotnému kabátku. Nejlepším materiálem jsou deky Witney point, které se dají sehnat v prodejně Hudson,s Bay v Mnichově. Jsou to ty, které velmi hřejí, mají přesně tentýž design jako staré deky, které používali Indiáni na pláních, ale jsou velmi drahé – stojí okolo 160 DM. O něco přístupnější jsou pro našince bílé nemocniční deky s modrými proužky na stranách. Indiáni používali velmi podobné. Když neseženete ani tuto deku, nezbývá než zakoupit alespoň larisu ve vhodné barvě a úplní indiánští proletáři si udělají Capote ze šedivé deky, která je k dostání a je nejlacinější.

Kdo chce ale mít pravý Capote jako vraní válečník ve filmu Windwalker s Nikem Ramusem v hlavní roli, neobejde se bez Hudson Bay deky. Nejdříve deku vypereme, ale pozor! Pouze při 30°C a ve správném prášku na praní (např. Moher). Kabátek budeme mít totiž stále začuněný z množství dřiny, které s sebou nese zimní táboření v týpí. Mohlo by se nám stát, že až nám ho dá manželka nebo maminka do pračky, mohli bychom do něj obléct třeba Chipa a Dalea, ale rozhodně ne urostlého Euroindiána – woodcraftera!

Potom postupujeme podle střihu. Velikosti si musíte stanovit sami, protože ne každý z vás má stejnou postavu. Pro ty, kteří chtějí mít něco skutečně mimořádného, jsem vybral Capote z denverského muzea a přímo na místě jsem ho pro vás nakreslil. Je z červené vlněné látky s bílým okrajem, zdoben železnými vojenskými peckami, koňským ohonem, výšivkami a rozetami z korálků, kolečkem z ursoních ostnů a fialovou látkou. Výsledný efekt na mě obrovsky zapůsobil. Ve velké kolekci Denver Art muzea bylo sice mnoho Capote, ale tento byl svou pestrostí, jemným provedením detailů a vyváženou kompozicí a kombinací materiálu nejkrásnější.

Tak co? Máte na zádech toulec, který jste si udělali podle minulého čísla? Fouká vám dírami ve stranách jelenicové košile podzimní severák na ledviny? Není nic jednoduššího, než se pustit do šití vašeho prvního kabátku. Přeji vám mnoho krásných víkendů pod zimním týpím, kdy vás bude hřát a stane se vaším nerozlučným přítelem. Že už vás svrbí ruce na práci a jehla se vzpíná v jehelníku?

sešité kapote detail rozety
yy zz legenda barev
třapce na kapuci
třapce na kapuci
sešitá kapuca
sešitá kapuca z
české menší deky
ozdobná kapuca
ozdobná kapuca z
anglické Hudson
Bay deky
třásně na rukávu
ohnutím rukávu vytvoříte
třásně
Wanblitanka