Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
Hlavní stránka » Publikace LLM » Časopis LLM » Ročníky 2000-09 » Ročník 2000
Jednotlivá čísla
Číslo
 obálka 3/2000

PDF (13.52MB)

3/2000

Obsah:

Z naší Totemové desky - pohled několika lidí na sněm LLM
Z naší Totemové desky (2) - jak které kmeny tábořili a co se vše stalo
Nosí šerpu poct - Kiďák představuje kmen Tate Osmaka
Móda - móda slavnostní
Hod nožem a sekerou - jak správně vrhat
Finské sauny - nejen kniha jest příjemná
Stránky přírody - jilm + meteorologie
Hau Kóla - technika lukostřelby + toulec
Jak vyrobit draka - "a odletět"
Přírodní národy - o bizonu
Africké svatby - Berberové (Maroko), Wodaabové (Niger)
Každý tam jednou nemusí - Marta Ryšavá v jižní Americe
Woodcraft ve světě - Angličané v Čechách
Volání dálek - Jaromír Tomeček: Marko
Obřadnictví - vzdej místu úctu
Poezie - "písnmičkáři" 60.-70. let
Recenze - tipy na zajímavou četbu nejen o vyučování
Pro chytré hlavičky - hádanky a rébusy pro malé i velké
Družina Lenochodů - kreslený komiks (Návštěva)

Vybrali jsme pro vás :

Finské sauny

Většina z nás asi zná jen dvě finská slova – Suomi a sauna. Saunování ve Finsku je fantastický zážitek, který je nám milovníkům indiánské initi docela blízký.

Nejstarším typem finské sauny je tzv. kouřová sauna – dřevěný domek (nebo místnost v obytné dřevěné chýši), v němž se na vrstvě kamenů rozdělal oheň pro rozehřátí dalších kamenů – tak, jak to dobře známe z initi. Po rozžhavení kamenů se oheň uhasil, oharky vymetly, kouř vyvětral a mohlo se začít. Netřeba dodávat, že lavice a podlaha byly pokryty vrstvou sazí. Nicméně hlavního účelu – pocení bylo dosaženo a po skončení pocení účastníci smyli saze spolu s potem. Před asi 300 lety se objevila kamnová sauna, která již umožňovala větší čistotu uvnitř. Ve finských skanzenech je možno vidět překvapivě velké sauny (větší než dnešní), do nichž by se odhadem vešlo 20“30 lidí, přestože sauna sloužila jedné rodině. Ovšem obrovská kamna zavalená mohutnou vrstvou kamenů dávají tušit, že i v padesátistupňových mrazech byla takováto sauna účinná.

V minulosti přišlo ve Finsku na svět mnoho dětí právě v sauně (pochopitelně ne rozpálené na maximum), protože to byla místnost, kterou bylo možno snadno vysokou teplotou vydezinfikovat a nebyl problém v zimě ohřát vodu a udržet požadovanou teplotu.

Dnes se počet saun v řídce osídleném Finsku odhaduje na 1 milion. Sauna je u každého domku, u každé chaty (Finové jsou nadšení chataři, ovšem na rozdíl od našich chatových kolonií jsou finské chaty rozesety o samotě v divočině), saunu má i každý hotel či každá firma (aby bylo kde vést obchodní jednání).

Ve finské sauně bývá teplota kolem 100 °C, ovšem je tu jeden velký rozdíl oproti českým „finským“ saunám: v každé sauně je vědro a naběračka, kterou se polévá vrstva kamenů na normálních či elektrických kamnech. Tím se dosahuje to správné „vedro“ a vzduch není tak suchý. Nápisy v našich saunách „před vstupem se osušte, abyste nezvlhčovali vzduch“ svědčí o trapném nepochopení finského saunování. Při polití kamenů se ozve zvuk důvěrně nám známý z initi, načež se dostaví onen charakteristický pocit, kdy člověku po zádech přeběhne „opak dědy mráze“.

Finové prý vydrží v sauně déle než cizinci, ovšem mám dojem, že na nás, kteří máme trénink z initi, nemají. Možná je to ale tím, že Fin bere saunu především jako společenskou záležitost a jako pohodu a nikdy nezkouší, co všechno vydrží. Prostě, když chce odejít, odejde, ochladí se, pak chvíli posedí venku zabalen v osušce, popíjí pivo, sleduje západ slunce (či televizi) a po několika minutách jde dát další várku.

Sauna je pevnou součástí finské kultury a tradice. Napsalo se o ní mnoho finských básní. Přeji každému, aby si finskou saunu mohl jednou taky vyzkoušet.

Jiří Macek – Čiksika
(napsáno v Oulu po saunování)