Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
Hlavní stránka » Orlí pera » Dotazárna
Hledej (dle signatury nebo názvu mistrovství)

příklad:
1R1 - konkrétní OP
1R - OP z 1.světla sekce R
1 - všechny OP z 1. světla

Orlí pera - Dotazárna

Máte-li nějaký dotaz ohledně plnění činů nebo mistrovství, sem s ním.

Nejdříve se ale podívejte, jestli se Vaše odpověď zde již nenalézá. Odpověď bude co nejdříve (v rámci možností) zveřejněna na těchto stránkách. Odpovědi píší odborníci – garanti jednotlivých skupin činů – a připomínkuje ÚROP, jedná se tedy o závazná stanoviska ÚROPu.

1. světlo ()
OP Dotaz s odpovědí
OP1A6 Zdravím, chci se zeptat, jak se z hlediska tohoto činu (či jiných činů - viz níže) postavit k ultramaratonům. Jejich absolvováním (ať již v závodu, či prostým "soukromým" během s patřičným záznamem) je vzdálenost maratonu překonána (často i násobně). Nicméně vzhledem k charakteru již závod/běh nelze absolvovat za splnění podmínky "Zaběhni bez přerušení běhu (několikasekundová technická přerušení povolena)" - zdržení zde jsou často v řádu minut a to kvůli kontrolám, občerstvování, ošetřování, výměně vybavení (baterií ve světle atp.). Závody se také často konají v terénech, které nepřetržitý běh prakticky neumožňují ani těm nejlepším (extrémní převýšení, technicky náročný terén). Z hlediska délky/času často tyto závody splňují podmínku činu 1B3 Dálkový pochod (100 km pod 24 hodin), nicméně nejedná se zpravidla pouze o chůzi, ale většinou o indiánský běh (střídání běhu v méně náročných a chůze v náročnějších pasážích). Současně částečně splňují podmínky činu 1E3 Nachozené kilometry (na toulkách v přírodě), ale opět ne zcela (nejedná se pouze čistě o chůzi). Lze tedy ultramaratony počítat do 1A6 a pokud nikoliv, lze je počítat do jiného z činů (např. výše uvedených 1B3 či 1E3)? Díky!
Zpravidla běžci ultramaratonu běhají i maraton, mohou tedy získat čin za něj. Ve výjimečném případě, pokud by to tak nebylo, by se dala situace řešit po posouzení skutečného výkonu udělením mimořádného orlího pera. Vzhledem k tomu, že se jedná o běh, činy 1B3 ani 1E3 se tohoto výkonu netýkají.
Jaroslav Šťastný - Akičita (11.8. 2022)
OP1D2 Ahoj, mám další zvědavý dotaz. Jak rychlý bych měl být, abych dosáhnul na nějaký čin 1D2 Bruslení na ledě na 1 km v kategorii 50 let a více. Stačí to ujet a nebo být stejně rychlý jako v předcházející kategorii? Děkuji za odpověď. S modrou oblohou. Hrom
V příští aktualizaci Svitku navrhneme úpravu tak, aby byly stanoveny podmínky nad 50 let. Do té doby je možno v této kategorii plnit podle předchozí (mladší) kategorie.
Jiří Macek - Čiksika (7.6. 2018)
OP1E3 Ahoj, měl bych dotaz, zda lze do činu Nachozené kilometry počítat také kilometry naběhané dle podmínek činu 1E4 (plním si čin 1E4 v parku). Děkuji za odpověď.
Čin 1E3 („Nachoď na toulkách v přírodě…“) je zaměřen trochu jinak než 1E4. Denní běhání v parku je něco jiného než „toulka“. (Ostatně striktně vzato, ani sportovní disciplína „chůze“ neumožňuje běžení.) Běhání v parku tedy nelze do 1E3 započítávat.
Jiří Macek - Čiksika (1.9. 2008)
OP1E3 Gowa. U tohoto činu je nutno nachodit předepsaný počet kilometrů za jeden rok? Díky za odpověď.
Ne. Jak je tam napsáno, jsou to nachozené kilometry celkem. (Kdyby to bylo za rok, bylo by to tam uvedeno.)
Jiří Macek - Čiksika (2.8. 2020)
OP1E3 Hau kola, počítají se i km nachozené třeba na cyklostezce? Teď jsme byli v Jizerkách, kde je to skoro samá cyklostezka, tak bych ráda věděla, zda si tyto km můžu normálně započítat, nebo musím opravdu vyčleňovat části, kde byl nezpevněný terén. Děkuji za odpověď.
Nikde není stanoveno, zda cesty v tomto činu mají mít nezpevněný povrch. Je proto možno uvedené stezky započítat. Na druhou stranu, smyslem činu jsou „toulky v přírodě“, tak by asfaltové cesty asi ve statistice neměly převažovat. To si musí každý zvážit.
Jiří Macek - Čiksika (21.7. 2021)
OP1E3 Hau kola, lze do tohoto činu započítat i km nachozené při plnění činu 1E5? Děkuji za odpověď.
Odpověď přímo pro čin 1E3 je uvedena v kapitole Zásady pro plnění činů a mistrovství (SBK 2013, str. 20).
(Ano, lze započítat.)
Jiří Macek - Čiksika (6.10. 2021)
OP1E4 Ahoj, mám k činu chůze v přírodě dotaz na slovíčka "bez zastávky". Předpokládám, že je myšleno, že si na 3 km trasne nedám pauzu 5 minut na sezení. Ale co třeba nasazení pláštěnky (v mém případě na kočárek, na sebe bych ji zvládla obéci i za chůze)nebo sundání/nandání mikiny či srovnání čepice (opět spíš mému splucestovateli). A pokud bych byla bez kočáru napadá mě např. přejití silnice nebo ten zatracenej kamínek, co mě dneska 5,5 km tlačil v sandále a nešel vyklepat :-) (musela bych se zastavit, sandál sundat a kámen vyndat). Díky Kamča - Jestřábi
Předpokládáš správně - je myšleno „bez jakékoliv zastávky k odpočinku“. (V případě krátké zastávky na vyklepání kamínku je možno i například ujít o pár set metrů více, pak to bude zcela bez pochyb.)
Jiří Macek - Čiksika (3.9. 2007)
OP1E4 Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda-li je možné plnění činu z důvodu nemoci přerušit? po uzdravení bych se k jeho plnění vrátila a pochopitelně ho prodloužila o vynechané dny - klidně i o více dní...
Těch 6 (resp. 9) dní pro vynechání je v činu myšleno právě na období nemoci apod. Při delší nemoci je nutno plnit znovu.
Jiří Macek - Čiksika (23.6. 2008)
OP1E5 Ahoj, ráda bych se zeptala, jestli je možné jako 20 km toulku brát i vícedenní vandr, kdy ujdu každý den např. 15km, dohromady 20km ujdu, ale bude mezi tím spánek. Předem děkuju za odpověď; Karča
Ano, je to možné. Není předepsáno, že by toulka musela být jednodenní (i když tomu tak většinou bude), těch 20 km může být plněno v rámci jedné toulky po částech.
Jiří Macek - Čiksika (9.7. 2013)
OP1E5 Hau kola, lze do stanovených 20 km počítat i ty části toulky, které nevedou přírodou (např. cesta městem na nádraží, průchod vesnicí nebo kus po silnici apod.)? Pokud nikoli, jak je příroda pro účely tohoto činu definována? Předem děkuji za odpověď. Kamzík
Účelem činu je pobyt v přírodě a její poznávání. Máš-li dojem, že Tvoje toulka splnila daný účel (v převážné většině vedla mimo civilizaci, případně ten kus po silnici vedl rovněž přírodou), pak si můžeš cestu započítat. Pokud si nejsi jistý, raději v prostředí mimo civilizaci ujdi o něco více, aby plnění činu splnilo svůj účel.
Jiří Macek - Čiksika (30.1. 2014)
OP1E9 Ahoj, ráda bych se zeptala, zda se u tohoto činu počítá USA jako jeden stát, nebo je možné uznat jednotlivé státy, pokud bychom brali v úvahu státy s odlišnými přírodními podmínkami (např. kdyby to byla Florida, Jižní Dakota, Aljaška a Havaj)? Děkuji. Přeji pěkný den.
Státem se zde rozumí státní celek podle definice například na
http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_států_světa
– tedy USA jako jeden stát.
Jiří Macek - Čiksika (26.10. 2012)
OP1E10 Ahoj:) zajimala by me vec ohledne tohoto cinu, zda podminka splneni znamena, ze cela cesta za urcitym mistem musi byt cela absolvovana jednim z uvedenych zpusobu, nebo jen konkretne prekroceni te rovnobezky. Mysleno jako, ze cast je mozno pouzit i jinou moznost dopravy, ale primo konretni prekroceni musi byt po sousi ci po vode. Dekuji
Doufám, že je to jasné. Podmínka zní „Překroč po souši (na vodě) rovník ...“ a ne „Doputuj po souši (na vodě) k rovníku ...“. Takže jde o konkrétní překročení (např. let do Austrálie nelze počítat jako překročení rovníku, ale let do Peru a přejetí rovníku autem ano).
Jiří Macek - Čiksika (22.1. 2009)
OP1F4 Vařte nejméně jedno jídlo na ohni - počítá se vaření na vařiči? Akéla
Ne.
Jiří Macek - Čiksika (1.9. 2006)
OP1F4 Opět se ptám ohledně vaření na ohni. Pokud tedy putuji krajinou a mám zálusk na tento čin, znamená to, že musím přestoupit lesní zákon (nabádat členy k porušení platných zákonů naší republiky)a udělat oheň načerno a nebo můžu dělat oheň jen v kempech. Pochopil jsem to dobře?
Nepochopil jsi to dobře. V textu činu není psáno, že oheň musí být dělán „načerno“ v lese. Kdo chce, najde mnoho možností, například: dělat oheň mimo les (například na nějakém tábořišti u řeky); domluvit se s majitelem pozemku; najít nějaká zřízená ohniště (jsou i mimo kempy); plnit čin v cizině, kde je to povoleno; atd. atd. Pro lepší pochopení Setonovy zásady „malebnost ve všem“ a pro pochopení, proč dáváme přednost starému dobrému ohni před nějakým „hi-tech“ vařičem, doporučuji navštěvovat například CVVZ (www.cvvz.cz), na němž mívám seminář „Woodcrafterská filozofie pobytu v přírodě“.
Jiří Macek - Čiksika (4.12. 2006)
OP1F4 Je možné při 5 denním výletě ujet pokaždé jinou 50 km trasu,ale vyjíždět vždy ze stejného místa? Např. dojedu autem na místo tábořiště ( není to kemp),tam budu mít týden auto a odtud budu vyjíždět na 50km výlety.Nebo je to bráno jako putování ? Děkuji
Tento čin byl zamýšlen jako putovací, smyslem je vézt výbavu na táboření s sebou i správně uvážit to, co jsem schopen s sebou na kole uvézt. (Při takovém putování se hodně pozná a zažije, sám jsem mnohokrát takové podmínky splnil – i s malými dětmi).
Jiří Macek - Čiksika (20.5. 2019)
OP1F7 Mohu si do najěžděných kilometrů započítat kilometry z tandemového kola? Jezdíme se Sagitou na tandemu, kterej jsem dělal na míru. Je to terénní stroj. Najezdili jsme spoustu kilometrů při vyjížďkách do terénu a taky spoustu kilometrů po silnicích a to i plně naložení na vícedenních akcích (nákladní vozík + brašny na nosiči). A může si ty kilometry započítat i Sagita jezdící jako spolujezdec? Prosím o odpověď někoho, kdo opravdu zná jak se na tandemu jezdí. Častá mýlka je, že ježdění na tandemu je pro jednoho nebo pro oba nějak snažší než když se jezdí na normálním kole. K tomu bych chtěl říct, že je to nepochybně jiné, ale rozhodně bych to nenazval lehčí! Stejně tak je rozdíl mezi druhy kol (silniční vs. MTB apod)
Domnívám se, že s uznáním najetých km v tandemu není problém. Kdo si někdy zkusil jízdu ve dvou (obzvláště v terénu), tak může potvrdit, že to pro nikoho ze dvou žádná oddychovka není. Dále bych smysl tohoto činu viděl v tom, že člověk vyrazí občas ven protáhnout údy, nabrat kyslík:-), což tady opět splněno je. Samozřejmě správnou údržbu kola musí zvládat oba tandemisté individuálně. Čin bych v takovém případě uznal.
Tomáš Velich - Tate Oyušpa (15.11. 2009)
OP1G3 Salto musí být uděláno ze země,nebo je možné použít odskokovou trampolínku?
Pro salto je možno použít reuter můstek, nebo reuter podlahu (to je taková odrazová \"guma\" pod celou plochou podlahy), ale ne trampolínku. Na to totiž člověk nepotřebuje moc umět, ale sebrat jen dostatek odvahy.
Jan Bejček - Tokhatamani (20.2. 2004)
OP1H1 Hau kola, Mám dotaz jestli lze činy 1H1 a 1H5 plnit s míčem na americký fotbal, nebo to musí být basketbalový resp. fotbalový míč. Pokud ne, spadl by míč na americký fotbal pod "míček" (1H2). Jen pro úplnost dodám že míč by měl odpovídající parametry pro NFL.
(Odpovídá Aki, Tokhatamani:) Pro činy 1H1 / 1H2 / 1H5 je předepsán basketbalový míč / míček / fotbalový míč. Uvedené činy lze tedy plnit jedině s těmito míči a ne s míčem na americký fotbal. Míč na americký fotbal je svým tvarem i hlavním švem přizpůsoben pro dobrý úchop a hod s rotací na velkou vzdálenost, pro něj nebyly vzdálenosti v tabulkách stanoveny.
Jan Bejček - Tokhatamani (13.11. 2019)
OP1I5 Ahoj. chtěl jsem se zeptat, jestli se dá cesta obtížnosti 5+ podle UIAA vylezená na prvního započítat na V.čin, když už ji mám vylezenou na druhýho a zapsanou k činu. Díky
(odpovídá ThokataMani, Aki, Čiksika):
Nepískovcových cest obtížnosti 5 a více je opravdu hodně. Proto doporučujeme použít jinou cestu. Pouze v odůvodněném případě by bylo možné tento postup uznat.
Jiří Macek - Čiksika (8.9. 2011)
OP1I6 Jak dlouhý (dlouhé) úseky II. UIAA při vstupu na vrchol nad 2000 m je nutné zdolat pro splnění tohoto činu? V létě jsme podnikli výstup na nejvyšší vrchol Nízkých Taur Hochgolling cestou přes severozápadní hřeben s krátkými lezeckými úseky potřebné obtížnosti. Nejsem si jistý zda úseky byly dostatečně dlouhé. Nicméně zatím se nám nepodařilo najít vrchol, na který vede větší část cesty požadované náročnosti. děkuji za odpověď.
Takové detaily, jako potřebnou délku úseků, není možno u každého činu přesně stanovovat - to by byl Svitek příliš objemný. V tomto případě záleží na adeptovi, zda svůj výstup považuje za odpovídající smyslu a podmínkám činu. Je jasné, že při prakticky každém výstupu bude v daném stupni obtížnosti jen část cesty.
Jiří Macek - Čiksika (20.2. 2009)
OP1J1 Chtěla jsem se zeptat, co se rozumí u velkého činu podmínkou 10x na sněhu. Znamená to 10 hodin na sněhu nebo 10 vyjížděk? Vyjížďka nemusí trvat jenom hodinu, ale i víc. Děkuji.
Znamená to 10 vyjížděk na sněhu (bez ohledu na to, zda trvají hodinu či
více).
Jiří Macek - Čiksika (20.8. 2012)
OP1J1 Chtěl bych se zeptat jak u 1J1 chápat definici "vyjížďky na sněhu". Neustále na to v našich krajích (a počasí) narážím. Za poslední 4 roky, vyjma loňska, byla možnost jet na sněhu tak 3x. Jenom v loni bylo možné jich mít o něco víc. Rozumněl bych podmínce bez sedla nebo za mrazu. Sníh jako takový prakticky vyjížďku nemění (pozor si musí jezdec dávat v bahně kolikrát víc).
Podmínka jízdy na sněhu u VČ má smysl z důvodu celoročního ježdění. V případě, že kvůli klimatickým podmínkám není dostatek sněhu pro plnění činu, je možno místo na sněhu započítat vyjížďky v mrazu. Při příští aktualizaci Svitku projednáme tuto změnu činu.
Jiří Macek - Čiksika (22.1. 2018)
OP1K1 Zdravím, prosím o názor ÚROP na tuto situaci. Do Ligy Lesní Moudrosti, konkr. kmene Strážců údolí, jsem přišla v létě roku 2017. Na sněmu roku 2018 jsem chtěla poprvé žádat o uznání činu a velkého činu 1K1, ale neměla jsem konkrétní počty utkání v jednotlivých letech s jejich datumy, z čehož by bylo zřejmé naplnění této podmínky. Proto mi ROP roku 2018 čin a velký čin neuznala. S výpisem utkání jsem znovu žádala roku 2019, načež mi byl udělen z těchto dvou pouze čin, a to za hraní softballu v roce 2016. Podmínky na velký čin jsem měla splněné v roce 2014 a 2015, což se některým z ROP zdálo jako příliš dávno. Velký čin mi ve výsledku nebyl udělen. Zajímá mne tedy, zdali je zde časová prodleva mezi splněním podmínek a zažádáním o uznání činu, či nějaká jiná skutečnost problémem, který mi nedovolí získat za poctivě odehrané 2 roky Orlí pero jako poctu. Děkuji za Vaši odpověď
Na toto téma jsme již kdysi odpovídali [viz odpověď na otázku „Zajímalo by nás, jestli je možné uznat čin ze znalostí (např. 2Q1 – určování ptáků), když žadatel o čin splnil podmínky činu již před mnoha lety …“ v Dotazárně u obecných odpovědí mimo jednotlivá světla].
V tomto konkrétním případě neznáme všechny podrobnosti, ale s přihlédnutím k náročnosti a dlouhodobému plnění velkého činu 1K1 a ke skutečnosti, že žadatelku mj. zdrželo prokazování výpisu utkání, se domníváme, že tento velký čin by mohl být uznán i zpětně.
Jiří Macek - Čiksika (7.8. 2020)
OP1K2 Ahoj, v popisu činu je napsáno: "odehraj s nimi 5 utkání" je prosím vás možné, odehrát utkání jako rozhodčí?
Obsahem činu 1K2 je především to, že min. 10 hráčů žadatel prokazatelně naučil novému sportu (odehrané zápasy). Není přesně specifikováno, ač se to předpokládá, že odehraných utkání se sám účastní jako aktivní hráč (viz 1K1). Z důvodů organizačních („jinak by se nehrálo“), případně zdravotních (žadatel nemůže aktivně hrát) či jiných (věkový rozdíl apod.) by bylo možné připustit i to, že se zápasů účastní jako rozhodčí nebo trenér (nelze však souběžně započíst do plnění 1K3, 1K4). Konkrétní posouzení bych však ponechal na kmenové ROP.
Pro řízení utkání (rozhodčí) je určen čin 1K3 (a pro vedení družstva - trenér čin 1K4).
Jan Bejček - Tokhatamani (19.8. 2008)
OP1P2 V 1P2 je třeba se koupat v řekách, jezerech, potocích, rybnících. Počítají se i lomy? Pavla
Ano.
Jiří Macek - Čiksika (21.7. 2003)
OP1P2 Koupej se ve 100 řekách, rybnících atd. Chci se zeptat, jak je to s pískovnami, které jsou jasně plněné vodou z nedaleké řeky, a zároveň mezi nimi a řekou není povrchový průliv - jako třeba Proboštský rybník u Staré Boleslavi. Patří k té řece a počítají se tedy jako stejně přehrady, nebo jsou samostatnými jednotkami? Díky za odpověď, Awačin
Pískovny lze počítat jako samostatné jednotky. To samé platí pro rybníky (např. Rožmberk a Lužnice - oboje lze započítat samostatně).
Jiří Macek - Čiksika (11.6. 2008)
OP1P2 Ahoj. Teď jsem si začal plnit tohle OP a chtěl bych se zeptat, jestli je možno započítat řeky,rybníky atd., ve kterých jsem se koupal před započetím plnění činu a u kterých jsem schopnej říct, kdy jsem se v nich přesně koupal. Díky
Ano, je to možné (ve Svitku se nestanoví, že by bylo nutno evidovat až položky po započetí plnění). Jen je třeba uvážit, zda koupání se např. v útlém dětství je dost hodnotné pro započítání do tohoto činu.
Jiří Macek - Čiksika (3.9. 2009)
OP1P2 Ahoj, chtěla jsem se zeptat ohledně plnění činu: 1P2 Koupej se ve 100 řekách, rybnících,.... atd. Jak je to s oceány, například Kanárské ostrovy - Jeden ostrov jedno místo, nebo pláž na severu a na jihu jsou dvě místa? (Stále je to Atlantik). :) Jaderské moře se počítá jednou i když se člověk koupal na různých plážích či v různých státech? Díky Z.
(Odpovídá Čiksika a Vlastík:) Hlavním cílem tohoto činu je koupat se co nejčastěji na různých výpravách a toulkách. Vhodných vod máme u nás víc než dost. Jistě si užijeme i moře a oceán, ale vše jen jednou. Počítejme jednou koupání ve vodě, která má své jméno: oceán, moře, jezero, řeka, potok, přehradní nádrž, rybník atp.
Vlastimil Růžička - Tlusťoch (4.2. 2021)
OP1P3 Hau kola, mám dotaz ohledně podmínek splnění velkého činu. Vzhledem k teplotě vzduchu. Podmínkou je koupej se, když mrzne, nebo leží sníh. Teploty se v zimě u nás pohybují průměrně v rozmezí -3 až +3. Při plnění malého činu, jsme se stihly (s kamarádkou), při splnění podmínky mrznutí, vykoupat 13x. Sníh byl u nás během celé zimy tak týden. Dají se započítat do činu i dny, kdy je teplota vzduchu třeba do těch 3 stupňů? Děkuji. S modrou oblohou.
Nikde není psáno, že se čin musí splnit během jednoho roku. Jsou činy, na jejichž splnění potřebuje adept několik let, tento čin může patřit mezi ně. Podmínka „když leží sníh nebo mrzne“ stanoví jasně a jednoznačně klimatické podmínky, aniž by bylo nutné stanovovat nějakou konkrétní hodnotu teploty.
Jiří Macek - Čiksika (3.11. 2022)
OP1P3 Hau kóla! Ani po odpovědi na předchozí dotaz jsem si nevěděl s podmínkami rady. Tak jsem poslal své výkony k posouzení přímo ÚROP. Rozřešení jsem už dostal. Zde zveřejňuji výtah svého dotazu: Mám digitální teploměr s čidlem na severní straně bytu, od západu chráněné proti větru okenní špaletou, zimní slunce na čidlo nedosáhne. Nadmořská výška asi 500 m n.m. Hladina rybníka je o cca 50 m níže, místo ke koupání vzdálené 2 km. Plavat chodím kolem 7. hodiny ranní. Setkal jsem se s následujícími situacemi: - při náhodném srovnání teploty vzduchu v zimě s člověkem bydlícím u rybníka byl rozdíl až 4°C (u rybníka chladněji); - jednou jsem si vzal klasický teploměr s sebou k vodě, doma byla 0°C, v vody jsem naměřil +1°C, na hladině led; - několikrát během zimy jsem měl doma na teploměru +1 až +4°C, u rybníka námraza na trávě, namrzlé molo; - pokud byl místní (Holoubovský) rybník zamrzlý, zkusil jsem rybník v sousední vesnici (vzdálený 4 km), jenž využívají místní saunaři, kteří si vysekávají v ledu díru na ochlazování; led v síle 5 cm, na teploměru umístěném na jižní stěně sauny +7°C; - pokud je rybník zamrzlý, ale teplota vzduchu se už drží nad nulou, led na rybníku povolí tak za týden, do té doby se plavat nedá (aniž by člověk chodil k rybníku se sekerou, ale i pak je to jen díra na ponoření). Který z výše uvedených případů ještě odpovídá termínu „mrzne“? Podobně se sněhem. Rozumí se termínem „leží sníh“ jen souvislá sněhová pokrývka, nebo platí podmínka i pro sníh ležící ostrůvkovitě? Jeden den sníh napadne, druhý den do něj zaprší, pak to umrzne apod. Nechci si to vůbec nějak zlehčovat. Ale předpokládám, že smyslem činu je motivace k otužování těla. Z vlastní zkušenosti vím, že teplota vody je od začátku prosince do polovina března pocitově pořád stejná. Mrznout nebo padat sníh může někdy už v říjnu nebo listopadu, přitom teplota vody je stále ještě podzimní. Naopak, v březnu kolikrát vystoupí teploty vzduchu nad 10°C, a voda ještě zebe. V zimě je při vyjasnění a nižší teplotě vzduchu ve vodě lépe, než když je teplota vzduchu vyšší, ale počasí sychravé. Navrhuji proto příležitostně upravit podmínku 1P3 ve znění: „Koupej se v zimě, tj. od 21. prosince do 21 března.“ Počet dní a uplavaná vzdálenost je k diskusi.
Není účelem měřit přesně digitálně teplotu, ale rozumně posoudit, zda opravdu nastaly ty správné zimní podmínky (sníh či mráz). Pokud je kolem rybníka námraza, leží aspoň nesouvislá vrstva sněhu či jde o koupání v díře v ledu, zřejmě jsou podmínky splněny.
Jiří Macek - Čiksika (13.2. 2023)
OP1P4 Chtěla bych vědět, co se přesně míní v činu 1P4 pojmem nejnutnější oblečení. Je to spodní prádlo (plavky), nebo oblečení příslušné danému ročnímu období či počasí (kalhoty + tričko + mikina)
Odpověď je dána už tím, že se jedná o čin ze skupiny Otužování. Tedy po většinu roku to jsou např. trenýrky a tričko, při větší zimě jsou přípustné např. šusťáky. Rozhodně ne svetr apod.
Jiří Macek - Čiksika (29.9. 2003)
OP1P4 Chtěla jsem se zaptat, jestli je možné cvičit u otevřeného okna, jako je psáno v malé lóži.Jsem totiž nemocná a ven se nedostanu.
(odpovídá Čiksika + Vlastík)
Smyslem činu je přivést člověka k pravidelnému cvičení. K pravidelné a vědomé péči o svou vlastní tělesnou schránku. Jistě je ideální otužovat se a trénovat oběhový systém, tedy například běhat venku. Ale i sport provozovaný v tělocvičně je dobrý. Jenže, každý jsme jiný, někdo potřebuje posilovat, někdo protahovat. A někdo už je postarší a někdo třebas hendikepovaný.
Vzhledem k tomu, že ve znění činu je napsáno !pokud možno mimo budovu“, principiálně by tedy cvičení uvnitř u okna možné bylo. ROP ovšem musí posoudit, zda tím nebyla snížena hodnota činu. Proto bych navrhl cvičit takto jen po nezbytně nutnou dobu a kompenzovat to například delším časem cvičení apod.
(Bude-li například někdo, kdo už prostě běhat či sportovat nemůže, po celé roky denodenně cvičit třebas jógové cviky, což jde venku těžko, též se sám hodně přičiní o své zdraví a smysl činu zřejmě naplní.)
Vlastimil Růžička - Tlusťoch (26.2. 2008)
OP1Q10 Jaký skok po nohách se považuje za zavedený? Jak přesně technicky má být proveden, aby mohl být uznán?
Zavedené skoky jsou naprosto běžné jednoduché skoky do vody, např. startovní skok, jelení skok (při záchraně tonoucího), skok do neznámé vody, skok snožmo v připažení, skok snožný ve vzpažení, (příp. s vertikální rotací o 180°), skok skrčmo po nohou (kufr), … Měřítka správnosti jsou stejná jako v gymnastice - např. při skoku do vody snožmo v připažení musí být všechny segmenty těla dokonale propnuté; při startovním skoku tělo po odrazu dokonale propnuté v mírném vysazení (není možné mít nohy pokrčené či v roznožení). Dále jde o polohu těla vůči hladině - je žádoucí, aby se tělo dotklo vody v kolmé vertikální ose. Smyslem činu tedy je, aby člověk dokázal skočit ze zvýšené podložky (např. startovního bloku) a nedal „placáka“, měl zpevněné tělo a věděl co s ním, neztrácel orientaci. Pokud jste někdy sledovali skokanské soutěže z věže nebo můstku, tak většinou nejde o nijak komplikované skoky, ale záleží na preciznosti provedení.
Pro informaci přidávám popis jednoduchých skoků přímých napřed: skok krokem s přinožením; skok odrazem snožmo do výšky – vzpažit, vytáhnout se ke stropu; skok ze dřepu – vzpažit, vytáhnou ke stropu; skok se skrčením přednožmo – uchopit se za kolena, výdrž (kufr); skok s obratem o 180°, 360° (půlvrut, vrtule); skok přímý napřed s pohybem paží: výpon, paže zvolna do upažení povýš – podřep, připažením zapažit – odraz, paže připažením do vzpažení-let, připažit. V letové fázi lze provádět jednoduché pohybové úkoly (skrčka, roznožka, tlesknutí nad hlavou apod.).
Jan Bejček - Tokhatamani (12.4. 2012)
OP1R1 Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli se srub v Brdech - zobrazený v odkazu: http://strazci-udoli.galerie.cz/4850642-brdy-podzim-2010#69966893 může počítat do tohoto činu. U země byla nějaká zábrana proti větru- výše už ne a je zde použitý igelit na střechu. Děkuju Poštolka
Tento srub je započítatelný pouze pro Malou lóži do 12 let, jak je jasně patrné ze znění činu a podmínky 42). (A malý trampský povzdech k fotce v odkazu dotazu: Když se používají trampské brdské campy, bylo by príma respektovat místní zvyklosti a vyjet na Brdy oblečen do zeleného nelesklého :-) )
Jiří Macek - Čiksika (25.10. 2010)
OP1R1 Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda do tohoto činu lze započítat i noc na zřícenině hradu (přesněji hradu Točník). Děkuji předem za odpověď.
Pro Malou lóži do 12 let započítat lze.
Pro starší je to složitější: Některá zřícenina má jen primitivní výklenky (s podmínkami pro přespání jako pod převisem či v jeskyni), to započítat lze. U jiných zřícenin (což je případ Točníku – spíš hradu než zříceniny) jsou k dispozici zastřešené místnosti, často kryté i po stranách a s určitým „tábornickým“ komfortem – takové prostory započítat nelze.
Jiří Macek - Čiksika (13.9. 2019)
OP1R2 Ahoj!Mám dotaz k činu 1R2, "bez čehokoli nad hlavou" se myslí jakoukoli plachtu která nade mnou visí nebo i třeba celtu kterou přes sebe hodím, aby mi na spacák nemohla rosa?A tudíž jsem s ní přikrytý.Tisíceré díky!
Pokud je nad spácem napnutá plachta, už to není „širák“ (tj. „bez čehokoli nad hlavou“), ale „přístřešek“, a taková noc patří jen do 1R1, ne do 1R2. Celta hozená přes spacák pochopitelně není přístřeškem, ale na Čotokvách učíme, že pod širákem je vhodnější spát pod stromy (v lese), kde nepadá rosa jako na louce.
Jiří Macek - Čiksika (9.10. 2004)
OP1R3 Hau kola, měl bych dotaz ohledně tohoto činu jak se posuzuje co je a co není stylový stan, neboť ve svitku jsou uvedeny 3 a dále několik teček, což by mohlo znamenat doplň dle svého uvážení. Já bych se chtěl zeptat konkrétně zda se za stylový stan dá považovat i stan s podsadou, pokud je podsada vyráběna vlastnoručně z krajinek. K tomu zda náleží ke stylovým stanům mně vedla informace, že tyto stany se používaly již v době indiánských válek a zlaté horečky a stejně tak byly používána na začátku 20. století u nás. Děkuji za odpověď Tungulungsi
Pod pojmem „stylový stan“ si představujeme především historický stan s určitou malebností a stylovostí táboření v něm. Kromě stanů vyjmenovaných v činu to může být například wigwam a dlouhý dům či jejich látkové napodobeniny, jehlan z období zlaté horečky, různé vikingské a rytířské stany, jurta, … Skautskou podsadu už dnes sice můžeme považovat za historickou, ale požadavek stylovosti v našem pojetí zpravidla tak úplně nesplňuje. Nicméně táboření v klasické podsadě vyráběné na táboře z krajinek by zřejmě bylo možno do tohoto činu uznat – záleží na cítění každého.
Jiří Macek - Čiksika (7.7. 2015)
OP1S2 Hau kola, na kmenové ROP jsme se dohadovali, zda je možné plnit tento čin (vyskvrnění králíka) i s brýlemi, v extrémním případě, může tento čin plnit člověk po laserové operaci očí? Děkuji za názor
Ano, je to možné.
Jiří Macek - Čiksika (17.8. 2018)
OP1S2 Hau kóla, někomu ve svém okolí jsem zapůjčil Knihu lesní moudrosti.... A teď netuším jak přesně jsou popsány podmínky pro VYSKVRNĚNÍ KRÁLÍKA (tzv. oční zkouška). Podmínky ve Svitku březové kůry jsou uvedeny jen částečně. Týkají se pouze vzdálenosti "králíka" od pozorovatele, ale nic dalšího. Děkuji za případnou pomoc. Starý vlk
Pravidla této zkoušky jsou popsány na webu Ligy v databázi her:
https://www.woodcraft.cz/index.php?right=hry&action=detail&id=231
Jiří Macek - Čiksika (18.9. 2020)
OP1T1 Hau kóla. U činu 1T1 jsou základními pády myšleny pády bez převratu se zaražením, nebo lze počítat i pády s převratem bez zaražení? Díky, Notorix
Jistě je dobré umět spadnout rozmanitými způsoby, tedy i „natvrdo“. Zde jsou základními pády míněny pády vpřed a vzad valivé, označované v aikidu jako mae ukemi a uširo ukemi.
Vlastimil Růžička - Tlusťoch (23.2. 2023)
OP1V2 hezký den měl bych dotaz týkající se činu 1v2 (pádlování na kajaku) pádluj sám na kajaku 1,5km bez přispění proudu nebo větru. můj dotaz zní je určený typ kajaku ? jelikož různé typy kajaků mohou ovlivnit rychlost při stejné energii vložené do pádlování (rodeový, na divokou vodu, slalomový nebo závodní) a je možné nastavit si trasu kde polovina cesty je po proudu a druhá proti proudu? (aby se dal plnit na řece)
Typ kajaku není určen, možno použít jakýkoliv. V místě s proudem (či větrem) lze čin plnit způsobem popsaným v otázce, pokud místo startu je současně cílem.
Jan Bejček - Tokhatamani (19.1. 2015)
OP1V5 Zdravím, chtěl bych se zaptat zda pojem "hloubka" u V.Činu se rozumí tam, kde člověk nestačí nebo tam, kde mu voda sahá po bradu? A zda je u vylévání vody z lodi povolen předmět typu kyblík, houba. Děkuji
„Hloubkou“ se rozumí taková hloubka, kde člověk již nemůže dýchat, ani když stojí na špičkách (tj. kde již člověk „nestačí“). Vylévání vody se má provádět zvedáním lodi, nikoliv pomůckami.
Jiří Macek - Čiksika (24.8. 2007)
OP1V6 zdravim mam dotaz k op eskymování zejména velký čin v podmínkách je že pro splnění je nutné umět eskymovat dvěma způsoby a tak by mně zajímalo zda-li by se eskymování bez pádla a několik způsobů(přez zád,od přídě) dalo počítat taky jako způsob eskymování děkuji předem za odpověd
Jestliže jsi splnil definici obratu lodě (viz pozn.) a zvedl jsi loď jen rukama a ne o dno nebo břeh, tak je to jeden způsob, ten těžší. Druhý způsob by měl být pádlem.
[Pozn. Eskymácký obrat je záchranný manévr posádky po převrácení zavřené lodě – kajaku nebo kanoe. Nejde o nic jiného, než o rotační pohyb boků kolem podélné osy lodi, tak aby posádka byla opět nad hladinou a v lodi. Čin byl vytvořen jen pro lodě sjezdové a slalomové (jiné ani dříve neexistovaly).
Dnes existují i krátké lodě rodeové, creekové, playboatové a další, některé svou stavbou dovolují i obraty v podélné ose („přemety“) s využitím válce nebo vlny. Zde jde spíše o akrobacii a nemá to s eskymáckým obratem nic společného. Na kajaku se dnes již páka prakticky nepoužívá a „šroub“ má více variant.

Jaroslav Šťastný - Akičita (4.11. 2013)
OP1V9 Hau kóla. Je možné pri plnení činu 1V9 Sjetí divokých vod, prípadne i pri iných podobných činoch použiť nafúkovaciu dvojmiestnu loď vtvare kanoe (nejedná sa o raft)? Jačko
Odpovídá Karel Doleček - Sýc:
Nafukovací loď (i když je to kanoe jako např. Pálava nebo Orinoko) je zařazována vždy k raftům, protože jízda na ní je spíše splouvání než jízda na lodi. I zcela nezkušená posádka může na nafukovací kanoi sjet bokem peřeje WW IV. Spolu s Divousem se domníváme, že by se tento typ lodě neměl používat pro plnění vodáckých činů, které požadují sjíždění řek vyššího stupně obtížnosti např. 1V3 nebo 1V9. Ostatní činy týkající se např.putování plnit samozřejmě možno. Jen zcela výjimečně by se snad mohlo použít pravidlo, že pro nafukovací lodě a rafty se snižuje stupeň obtížnost o 1-2 stupně WW, tedy např. WW VI na WW IV nebo WW V na WW III, příp. WW IV na WW II - toto kriterium lze použít zejména jde-li o dostupnost vodního toku např. v zahraničních velehorách nebo jiných obtížně dostupných místech. V těchto případech doporučuji konzultaci s ÚROP LLM nebo s odborníky, kteří tuto sekci zpracovávali.
Jiří Macek - Čiksika (30.4. 2004)
OP1W1 Mám dotaz ohledně kliků a správnosti jejich provedení.Jak přesně má klik vypadat? Můžou být ruce na široko od těla, na šíři ramen nebo jak přesně.Moc by nám pomohl obrázek.Jedná se mi o kliky dívčí,ale i ty normální.Děkuji
(odpovídá Divous se Sýcem)
Myslíme, že je úplně jedno, jak máme položeny ruce, zdali blíž u těla (což je to těžší, ale paže jsou ideální v postavení šíře ramen) nebo od těla. Opravdu podstatné je, aby byl trup po celou dobu v rovině (ne prověšený) a aby byly paže pokrčeny v pravém úhlu, tak aby se hrudník v dolní úvrati dotýkal podložky (země). Rovněž se má při pokrčených rukou brada skoro dotknout země.
Pokud jde o „dívčí“ kliky ve vzporu klečmo, pozor na vysazený zadek. (bezvadné kliky předvádí v TV Olinka Šípková při aerobiku).
Jan Bejček - Tokhatamani (21.9. 2007)
OP1W2 1W2 Shyby U dívek a žen je položka proškrtnuta. Proč? Ano, děvčatům shyby moc nejdou. Ale nedílnou součástí všech závodů ve šplhu po laně je šplh dorostenek a žen bez přírazu do výše 4,5 m, někdy i žákyň do výše 3 m; podívejte se do propozic zde: http://www.svetsplhu.cz/. A to předpokládá nějaký ten shyb udělat. Upírat děvčatům (těm nejlepším!) předem možnost získat orlí pera za tento čin je nespravedlivé. Navrhuji dát pro děvčata asi tak třetinové hodnoty: ML 3, v pořadí věkových kategorií pak na ČIN 3, 4, 4, 4, 2, na VELKÝ ČIN 4, 5, 5, 5, 3. Vlastík Růžička
Takové znění činu bylo již v předchozích vydáních a nebylo připomínkováno. Nicméně děkujeme za příspěvek a zařadíme do diskuze při příští aktualizaci Svitku.
Jiří Macek - Čiksika (16.8. 2017)
OP1W3 Zdravím, mám dotaz týkající se nového vydání svitku - u tohoto pera, v kategorii muži 18-33 let, je nově uvedeno, že na Velký čin stačí vyšplhat 2x, oproti stávajícímu 3x. Přitom ale tohle pero není uvedeno v seznamu změn, tak se chci optat, kam se vloudil tiskařský šotek - vypadlo oznámení o změně, nebo je to jen překlep, a stále platí 3x? (osobně mi přijde, že 2x je na Vč málo...) Dík za odpověď
Děkujeme za upozornění. Je to překlep, který vznikl už dříve při přepisu činů do webové databáze, odtud se bez povšimnutí dostal až do nového Svitku. Má být 3×. Do doby, než to v dotisku upravíme, bude nutno uznat i zde napsaný počet 2×, ale doporučujeme držet se původní vyšší hodnoty.
Jiří Macek - Čiksika (16.7. 2013)
OP1W3 Na táboře na Kosím potoce jsme šplhali. Malí i velcí. I zralé ženy, které se drží v obdivuhodné kondici. A tu jsme ve SBK narazili na to, že pro ženy starší padesáti let je v kolonce ČIN šipka směrem dolů „↓“ a v kolonce V. ČIN je uvedeno „1ד. Co to znamená? V diskusích o problému jsem zaznamenal tři interpretace tohoto zápisu. 1. Na ČIN stačí, když žena sleze dolů. Nějak se nahoru dostane (někdo ji tam vytáhne), a když dokáže slézt, je to na ČIN. Zajímavá možnost:-). 2. Platí hodnota uvedená ve směru šipky, tedy „1ד. Vyšplhá jednou, je to na ČIN, dokáže to někdy zopakovat a to už je na V. ČIN. Je to zbytečně složité, proč neuvést hodnotu „1ד přímo, no ale prosím. 3. Jdi rovnou na V. ČIN za jedno vyšplhání. Ale prakticky u všech činů máme možnost si za základní výkon počítat ČIN a za lepší výkon V. ČIN. Tedy získat dvě orlí pera. O tuto možnost by ženy starší padesáti let, které si za to, že vyšplhají po laně, rozhodně zaslouží obdiv, byly ochuzeny. To by bylo vyloženě diskriminační. Jaká je správná interpretace tohoto (nikde ve SBK nevysvětleného) způsobu zápisu? Díky za názor!
Netušili jsme, že někoho může napadnout jiná možnost než 3., která je samozřejmě jediná správná. U žen nad 50 let je vyšplhání již hodno Velkého činu.
O diskriminačním znění činu není možno hovořit, protože podle obecných zásad pro plnění činů se každý může dobrovolně rozhodnout pro přísnější podmínky, tedy v tomto případě pro přísnější věkovou kategorii (34–49 let) a získat tak Čin a Velký čin podle podmínek této kategorie.
(V příštím vydání Svitku zkusíme vyznačit ještě jednoznačněji.)
Jiří Macek - Čiksika (16.8. 2017)
OP1W4 Vis na rukou, tj. lokty napnuty nebo ohnuty jako při shybu?Nadhmat nebo podhmat?Děkuji za odpověď!Ahoj Mates
Je možný vis nadhmatem i podhmatem, čelně i bokem (podle volby toho, kdo čin plní), lokty mohou být rovné (napnuté), ale není možné do sebe zaklesnout prsty. (Odpovídají Wikki a Divous)
Jan Bejček - Tokhatamani (5.9. 2006)
OP1W4 Ahoj, měl bych dotaz,jestli můžu plnit vis na jedné ruce, pak třeba po půl min přehmátnou na druhou a viset zas na druhé atd. Tento způsob byl popsát v časopise woodcraft. Já bych to podle svého svědomí uznal, ale pro naší rop by tento způsob byla záminka mi to neuznat, tak se radši ptám:) Když visím na obou rukou, tak se mi špatně dýchá
Takový způsob je možný. Vyloučeno je pouze zaklesnutí (to má svůj důvod). Navíc popisovaný způsob není o nic jednodušší než vis obouruč.
Jiří Macek - Čiksika (15.3. 2011)
OP1W6 1W6 - Přeskoky švihadla. Musím celou dobu skákat snožmo, mohu s meziskokem nebo střídmonož (to je prý odborný termín)? A pokud střídmonož, mohu skok začínat pouze jednou nohou? Ája, Okwaho
U přeskoků švihadla je možno skákat snožmo, střídnonož, nebo s meziskokem. Čili Ája může klidně zahajovat přeskoky jednou nohou.
Jan Bejček - Tokhatamani (29.1. 2005)
OP1W6 U skákání přes švihadlo je ve svitku je napsáno,že se nepočítá jedno krátkodobé přerušení při škobrtnutí pokud se ihned pokračuje.....myslí se tím jen jedno nebo jich může být víc??? Díky Poštolka
(Odpovídá Čiksika a Waštewin:)
Když je napsáno „jedno přerušení“, tak se tím myslí jedno přerušení (ne více). I když se splnění činu někomu může zdát ze začátku nereálné, za dva měsíce pravidelného každodenního tréninku s postupným navyšováním času to zvládne a má docela prima cvičení. (Jen je třeba odměřovat čas minutkou či stopkami s akustickou signalizací, neboť dívat se průběžně na hodinky je nereálné.)
Jiří Macek - Čiksika (21.1. 2008)
OP1W7 Ahoj chtěla sem se zeptat k podmínce b - chůze na sudu: Když půjdu těch 50 metrů vpřed můžu se při tom zastavit? (tzn. můžu vyrovnat rovnováhu apod.). Případně můžu na tom sudu chodit na desetimetrové zahradě a každých 10 metrů se otočit a takto jí přejít 5x, a pak takle i ty metry pozadu? Díky Sákawin.
Ano, oboje je možné (za předpokladu nesestoupení ze sudu).
Jiří Macek - Čiksika (26.9. 2007)
2. světlo ()
OP Dotaz s odpovědí
OP2B1 Hau kola, musi byt cizincu vice? Musi se mluvit jejich rodnym jazykem? Mysli se vykladem prednaska jako od pruvodce? Dva dny jsem provazela jednoho kamarada-Polaka po Praze. Prosli jsme vetsinu turistickych mist, o kterych jsem mu toho myslim rekla vic, nez mu bylo mile, pruvodcovskou prednasku si ale preci jen predstavuji jinak, ja jsem rikala spis ruzne zajimavosti, i kdyz samozrejme taky, co kde je. Byl ale jen jeden a mluvili jsme anglicky. Navic je problem se svedcenim, protoze s nami uz nikdo dalsi nebyl. Da se to povazovat za splneni daneho OP? Zdravim Ocanku - Sacagawea
Z textu Činu vyplývá, že o cizincích se píše v množném čísle a tedy by měli být aspoň dva. Pochopitelně, záleží na ROPu, aby posoudil, zda splnění podmínky bylo tak kvalitní, že lze akceptovat i jednoho cizince (např. byl-li půlhodinový limit mnohonásobně překročen). Žádná podmínka o rodném jazyce cizinců ani o \"průvodcovské profesionalitě\" v Činu není.
Se svědčením by problém být neměl, podle okolností je možno např. přednést na ROPu svůj požadavek v cizí řeči, zajistit si písemné stanovisko cizince, odborníka apod., prokázat dobrou znalost jazyka jinak...
Jiří Macek - Čiksika (15.12. 2005)
OP2B1 Mám smělý dotaz k VČ. Je tam jasně napsáno, že se musím s cizinci v jejich zemi domlouvat jejich rodným jazykem. Toto nesplňuji, přesto se zeptám, zda je ta podmínka skutečně bez výjimky nutná. Můj konkrétní případ je Izrael a angličtina. Vezl jsem tam na zájezd vždy na týden už třikrát větší skupinu a zařizoval vše, přičemž angličtina je pro naprostou většinu lidí v Izraeli skoro jako druhý rodný jazyk, mnohdy ji používají i mezi sebou. Dva z těch zájezdů byly vlastně jazykové výměnné pobyty žáků z mojí školy právě pro rozvoj jejich angličtiny. Psané podmínky tedy nesplňuju, to je jasný, ale nenaplnil jsem myšlenku toho VČ i tak? Nebo je to podmínka, ze které nelze uhnout?
Tento Velký čin je opravdu zaměřen na zvládnutí rodného jazyka v dané zemi, což souvisí i s porozuměním daného prostředí. Je více zemí, kde většina lidí mluví dobře anglicky, ale angličtina není jejich mateřština. V takové zemi je zpravidla pro cizince o dost snazší se domluvit než tam, kde lidé mluví svým rodným jazykem. V Izraeli je rodným jazykem hebrejština (a pro menšinu arabština), v těchto jazycích vycházejí knihy, mluví tak například lidé na trzích a v obchodech apod. (V Izraeli na rozdíl např. od Malty není angličtina druhým úředním jazykem.) Komunikovat s rodilými mluvčími v jejich mateřštině je vždy obtížnější. Výjimku z daných podmínek tedy nedoporučujeme. (Mimochodem, tento čin není zaměřen pouze na angličtinu; jeho plnění může být někdy snazší pro ty, kteří ovládají němčinu, francouzštinu apod.)
Jiří Macek - Čiksika (1.9. 2020)
OP2B2 Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda-li je možné u činu 2b2 (překlad) použít slovník. Děkuji a mějte se krásně. Karotka
Slovník je možno použít. Jedná se o to, prokázat celkově dobrou znalost jazyka, což by měl posoudit odborník při hodnocení splnění činu.
Jiří Macek - Čiksika (15.12. 2004)
OP2B2 Ahoj,už tu jeden dotaz k odborníkovi byl a vyšlo z něj, že definovat přesně odborníka na posouzení překladu nelze. Mohla by být při překladu z němčiny odboníkem má sestra, která žije v Německu a má zkoušku Zertifikat Deutsch für den Beruf (ZDfB)? Čili jazyk skutečně ovládá?
V tomto případě zřejmě lze takovou osobu jako odborníka uznat.
Jiří Macek - Čiksika (8.8. 2008)
OP2B2 Dobrý den, mám dotaz ohledně činu 2B č. 2 a 3, PŘEKLAD a CIZÍ JAZYK. Jsem Polka a chtěla jsem se zeptat, jestli ve všech bodech tj. a, b, c můžu změnit podmínku z češtiny na svůj rodný jazyk? Děkuji. Magda
Oczywiście.
(Ale pokud někdo vyrůstal ve dvojjazyčném prostředí a neučil se češtinu jako cizí jazyk, potom by pro hodnotné splnění činu neměl dělat překlady mezi těmito dvěma jazyky, ale mezi např. polštinou a jiným jazykem.)
Jiří Macek - Čiksika (7.4. 2015)
OP2B3 Hau kóla! Rád bych za jednu naši členku položil dotaz k uvedeménu činu. Slečna je bilingvní (maminka je Francouzka) a chtěla by vědět, jestli je dostatečné, když jí maminka přečte text uvedeného rozsahu a jako rodilá mluvčí překlad sama zhodnotí. My jsme se poradili a usoudili jsme, že podmínky činu tím splní. Je to tak? Chtěli jsme mít jistotu. Děkuji
V případě ML (což je i tento případ) není nutné se dotazovat v Dotazárně; určení, u koho může být čin plněn, je na náčelníkovi kmene (případně na kmenové ROP). V případě VL by překlad měl být vyhodnocen odborníkem, který je schopen posoudit mluvnické a lingvistické aspekty v obou jazycích (rodilý mluvčí, učitel jazyka, …).
ÚROP (30.3. 2023)
OP2B4 Hau kola, debatujeme nad významem slova "přijmi". Lze přijmout např. již napsanou zprávu nebo musí být jen vysílána zvukově? Děkuji
Vzhledem k podstatě a původnímu zamýšlenému použití morseovky je nutno přijímat někým vysílaný signál v reálném čase (zvukový, elektrický do sluchátek, příp. optický – záblesky), nikoliv číst napsaný zápis na papíře.
Jiří Macek - Čiksika (11.8. 2020)
OP2B6 Ahojky! Mam dotaz ohledne Breillova pisma (tusim, ze se jedna o cast cinu 2B6). Jak ktere pismenko vypada jsem si uz nasla, ale potrebovala bych typ na to, kde muzu sehnat nejaky text na precteni, abych se cin mohla pokusit splnit. Dekuji mnohokrat =+). Vrtulka - Sacagawea
Lituji, ale tahle stránka slouží spíše k vyjasňování podmínek činů, než k návodu a pomoci na jejich plnění. Doporučuji podívat se do registru činů, zda má někdo tento čin splněn, a zkusit se na něj obrátit, nebo hledat jiným způsobem. I ta námaha při hledání je součástí plnění činu.
Jiří Macek - Čiksika (21.3. 2005)
OP2B6 Ahoj kamarádi. Mě by zajímalo, zda musím číst Braillovo písmo poslepu abych splnil podmínku činu 2b6/c. Děkuji za odpověď. Hrom
(odpovídá Karča:) Podmínka má mimo jiné poukázat na problematiku nevidomých, takže samotné naučení znaků a následné čtení například z knihy, byť zrakem, pro splnění podmínky stačí. (Trochou cviku se ale i vidoucí naučí písmena vnímat hmatem, takže doporučujeme pokusit se alespoň základní sadu písmen zvládnout hmatem. Zážitek ze čtení poslepu je jiný.)
Jiří Macek - Čiksika (1.3. 2018)
OP2B7 Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak si máme vyložit u tohoto OP:" umíš vyprávět v posunkové mluvě krátké příběhy." Kolik příběhů by se mělo odznakovat, zda mohou být připravené předem a jak mají být dlouhé. Děkuji
Toto není předepsáno - záleží na odborníkovi, zda ho dokáže přesvědčit jeden příběh, nebo jich bude potřebovat více. Sice je možno připravit si něco předem, ale odborník by měl vždy posoudit, zda jde o aktivní používání posunkové mluvy odpovídající Velkému činu a ne jen o mechanické naučení jedné konkrétní posloupnosti posunků.
Jiří Macek - Čiksika (6.4. 2009)
OP2C1 2C1- kann diese Philosophen verschiedene Völkerschaften sein? Anja (2C1 - mohou být tito filozofové různých národností?)
Natürlich, hier is keine Beschränkung.
(Samozřejmě, zde není žádné omezení).
Jiří Macek - Čiksika (21.7. 2003)
OP2D2 Zajímalo by mě, kolik toho je nutné vědět na VČ 2D2 (jak dlouho bych měla mluvit časově). Děkuji Venda
Čas není stanoven. Podstatné je, aby odborník shledal, že adept tématu rozumí a má znalosti, za něž si čin zaslouží. To může být u někoho v případě brilantních znalostí splněno v několika málo minutách, jindy bude zapotřebí třeba desítky minut, nebude-li výkon zcela jednoznačný.
Jiří Macek - Čiksika (8.6. 2003)
OP2D3 V činu 2D3 se má prokázat odborníkovi znalost historie hradů. My se ale nemůžeme shodnout, zda se odborníkem myslí nějaký historik, který ale zrovna nemá o námi vybraných hradech hlubší znalosti nebo průvodkyně, která je na hradě na brigádě a zná jen svých naučených 25 stránek, které dostala, když na hrad nastupovala. Pavla
Historik určitě definici pojmu „odborník“ splňuje, i když neví vše o konkrétních hradech. Průvodkyně na brigádě (pokud nestuduje historii) splňuje požadavky na „odborníka“ na konkrétním hradě, na němž provádí. Pro potřeby tohoto činu tedy může být odborníkem např. jeden historik nebo deset průvodkyň.
Jiří Macek - Čiksika (21.7. 2003)
OP2D4 Zdravím, jak je prosím vymezena lokalita u velkého činu 2D4 ("u každého slohu 2 památky z různých lokalit")? Praktický příklad: pokud půjdu, dejme tomu, zdokumentovat kubistický dům u Černé matky Boží v Celetné ulici na Starém Městě a následně se vydám na Vyšehrad do Neklanovy ulice zdokumentovat budovu v kubistickém stylu, která se tam nachází, dostál jsem podmínek zadání?
Pojem „lokalita“ není zcela přesně definován, ale je možné například za lokalitu považovat městskou část/čtvrť, ale i zřetelně ohraničený a od ostatních odlišný soubor staveb. Potom bude popisovaná podmínka splněna. Kubistické domy se však dají najít i mimo Prahu, hlavně ve východních Čechách, takže záleží na každém, zda si chce čin splnit náročněji (a pestřeji) a zahrnout do něj i domy z různých měst.
Jiří Macek - Čiksika (5.2. 2015)
OP2D5 Ahoj přátelé, mnohokrát se řešilo téma "odborník", ale nikde jsem nenašel odpověď na tuto otázku: pokud jsem učitel (a tedy mám hlubokou znalost) a učím (a prověřuji) téma v daném rozsahu opakovaně děti anebo studenty, mohu se pak počítat za odborníka? Například u u činu 2D5 Historie místa bydliště nebo 2D4 Historické slohy nebo 2U4 Ekologické problémy? Děkuji moc! S modrou oblohou Ablákela
Pojem „odborník“ je ve Svitku dostatečně definován. U uvedeném případě by se tedy za odborníka mohl považovat učitel, který vystudoval a učí obory dějepis (2D4, 2D5) či přírodověda (2U4). Učitel, který učí, ale nevystudoval dané obory, by pak podle definice odborníka měl nějak prokázat hluboké znalosti, zájem o obor či splnění dalších poct apod. Větší nároky zřejmě budou kladeny na odborníka pro činy VL než činy ML.
Jiří Macek - Čiksika (5.9. 2021)
OP2D11 2D11- co se rozumí "pravidly genealogie"? Díky, Bára.
Dotaz je velice obecný a obecně na něj nemá cenu odpovídat. Genealogická pravidla jsou popsána v knihách o genealogii. Doporučuji navštívit knihovnu nebo knihkupectví (případně internet) . Doporučuji například:

1. Kristoslav Říčař, Úvod do genealogie, kdo jsou moji předkové a odkud přišli?,

2. Kristoslav Říčař, Občanská genealogie
Petr Novotný - Perry (24.4. 2003)
OP2D11 Je u činu 2D11 genealogie za cizí osobu považována i má nevlastní sestra? a třetí koleno je má babička nebo prababička? moc děkuji David Herman
„Třetím kolenem“ je myšleno „otec - děd - praděd“. Při plnění tohoto činu bych doporučoval konzultace a případnou kontrolu odborníkem na genealogii (nejedná se o zcela jednoduchou problematiku).
Pokud sestra nemá shodného otce jako tazatel, pak se jedná o „cizí osobu“ ve smyslu podmínek činu. Pokud by měla shodného otce, bylo by vypracování podmínky činu pro ni v podstatě stejné jako pro Tebe, tedy žádná nová hodnota.
Petr Novotný - Perry (16.3. 2005)
OP2D11 Na internetu jsem hledala informace o genealogii. Na některých se vysvětluje vývod do 3. kolene jako /já - rodiče - prarodiče/. Mluvila jsem o tom s člověkem, který toto má splněno a ten to má přesně takto. Jinde se ale uvádí, že 3. koleno jsou moji pradědečkové a prababičky... Tak nevím. S poděkováním, Eliška
Na toto téma jsem na webu odpovídal již 16. 3. 2005. Tedy ještě jednou:
Vývod z předků - zaznamenává všechny předky, kteří se v sledu pokolení (rodiče prarodiče, praprarodiče atd.) podíleli na zplození osoby, pro níž se vývod sestavuje. Je tedy souhrnem všech jeho přímých linií pokrevenství po meči i po přeslici. Vývod je na rozdíl od rodokmenu a rozrodu sestavou vzestupnou (postupuje ze současnosti do minulosti). Zabývá se rodičovskými dvojicemi, proto počet osob v něm roste každou generací geometrickou řadou (1-2-4-8-16-32-64-atd.) Sňatek rodičovských párů není podmínkou zařazení do vývodu. Osobu které se vývod sestavuje nazýváme střen (probant). Popis osob zařazených do vývodu je podobný jako u rodokmenu nebo rozrodu. Příjmení se uvádí vždy, a to příjmení rodné.
„Jinde se ale uvádí, že 3. koleno jsou moji pradědečkové a prababičky...“ - to je pravda - já jakožto člověk, pro kterého se vývod sestavuje, nejsem brán jako pokolení - vývod se zabývá rodičovskými dvojicemi - čili každá dvojice je jedno pokolení. Navíc je to vývod z předků; já nejsem svůj předek a tedy mě není možné započítat.

Pokud bych byl i já brán jako pokolení, byl by čin velmi snadný, protože dědečky a babičky si pamatuje každý a údaje jsou velmi dostupné.
Pokud má někdo splněn čin způsobem „já - otec + matka - jejich rodiče“, tak je to špatně a rád bych viděl toho odborníka, se kterým byl čin konzultován.
Petr Novotný - Perry (12.8. 2006)
OP2D11 Hou kola, chtěla jsem se zeptat jak postupovat při plnění tohoto činu, tak aby byl hodnotný, když oba moji prarodiče tvoří naše rodokmeny.Děkuju za odpověď.
Pokud Tví prarodiče už rodokmen vytvořili a Ty bys to jen opsala, to by asi nemělo žádnou hodnotu. Tak buď udělej obě podmínky pro někoho jiného (abys to jen neopsala z toho, co je hotové – pokud si zvolíš vrstevníka, tak by to nemělo být tak náročné) nebo lze pracovat s vlastními daty a vytvořit tzv. rozrod. Tam se berou i bratři a sestry a pokud použiješ již zpracovaný rodokmen, snažil bych se ho za každou osobu rozšířit o nějakou další. Dále bych ke každé osobě zkusil získat nějaké další nepovinné informace, fotografie, průkazy, ... Těch možností je víc. Možná by bylo dobré ještě před započetím práce napsat ÚROPu, jak to pojmeš, aby pak nebyl problém při schvalování. (Je to poměrně atypický případ – rodokmen doma každý nemá. Nicméně jde hlavně o to, získat přehled, jak rodopisná práce vypadá a jaké jsou tam souvislosti.)
Petr Novotný - Perry (1.11. 2012)
OP2D11 Hau kola, jsou nutná všechna data k rodokmenu či vývodu? Data narození, data sňatku, data úmrtí? Je možné uvést jen datum narození? Děkuji za upřesnění.
Ta data by tam uvedena být měla, pokud je to možné – tak se sestavují uvedené dokumenty (rodokmen, vývod).
Možné je vynechat některé údaje pouze v případě, že jejich získání je buď zcela nemožné, nebo zcela s nepřiměřenými náklady. Tedy např. když archiv vyhořel a data neexistují, nebo když je archiv v daleké cizině, tak by se datum dalo nahradit například přidáním další osoby, u níž ta data zjistit lze. Je to stejné, jako když třeba otec není známý a není nikde uveden, pak se jedná o tzv. „úbytek příbuzných“ a lze je nahradit doplněním jiné další osoby. (Zde bych požádal o upřesnění, proč není možné data získat, teprve pak bych dosazoval náhradní osobu – viz výše.)
Pokud se však jedná o osoby žijící v Česku, tady se to v archivech většinou dohledat dá a není důvod data vynechávat. Dnes už jsou dokonce přes internet přístupná data v digitalizovaných archivech.
Tazatelka neuvádí, v čem je problém. U mladších lidí si příbuzní ta data většinou pamatují i u dědečků a babiček, prarodičů. A pokud si je nikdo nepamatuje, nebo není příslušná listina doma, tak se předpokládá, že se člověk do nějakého archivu musí vypravit a chybějící údaje tam zjistit. O tom ta rodopisná práce je :-)
Petr Novotný - Perry (18.3. 2016)
OP2E1 Rád bych věděl, jestli může být čin 2E1 splněn u katechetky, vyučující náboženství ve škole. Děkuji Bred
Definice „odborníka“ ze Svitku v tomto případě zřejmě bude splněna.
Jiří Macek - Čiksika (30.4. 2004)
OP2E4 Měla bych dotaz na VČ 2E4. Mám prokázat, že znám odpovědi na otázky ke křesťanství. Mě by zajímalo, jak to mám udělat, když křesťanství je velmi široký pojem a otázky jsou formulované tak, že pokud bych chtěla vystihnout poctivě křesťanství, musela bych si sehnat odborníka, který by byl ochotný se mnou strávit celý den v kuse, abych mu stihla odpovědět na všechny tak široce položené otázky, protože abych vystihla křesťanství, musela bych hovořit o východním a západním zvlášť a ještě nevíc zvlášť skoro o každé církvi, kterých je mnoho, protože i v nich je mnoho rozdílů. Například nevím jak odpovědět na otázku h), kde je dotaz na zástupce boha na zemi. Ve svitku je mi podsouván papež, ale ten je zástupcem boha na zemi např. u katolické církve, ale ne např. u anglikánské. Otázka i) o oblékání kněží je také sporná, protože každá církev má jiné oblékání a u některých se v průběhu roku mění. Mám tedy mluvit o všech? A jejich hierarchie je na východě odlišná od západu. Dál nerozumím otázce j) způsob uctívání boha v běžném životě (modlitby,...) Nevím, co se tím myslí. Ne každá církev má určené modlitby. A u otázky k) svátky, zvyky,... mám svátky vyjmenovat? A všechny? Nebo je mám také popsat? Vždyť jen katolická církev jich má tolik a když k tomu připočtu ostatní, je to skoro na samostatný čin, jako ostatně minimálně další 2-3 otázky. U otázky m) by mě zajímalo, zda církevní stavby mám vyjmenovat jako druhy nebo přímo jako konkrétní stavby nebo i říct, kde konkrétně se nacházejí. Vzhledem k rozšířenosti křesťanství by to mohlo být komplikované. A hlavně tyto otázky nejsou položeny jako otázky takže nevím, jestli mám odpovědět: „Ano, křesťanství má stavby, má zvyky.“ nebo je i vyjmenovat. Jedna z variant, jak se vyhnout problémům velikou odlišností všeho je odpovídat na otázky z doby raného křesťanství, ale to by ještě na mnoho z nich nebyla odpověď. Pavla
Otázky týkající se náboženství jsou formulované široce záměrně, aby si je mohli splnit nejen velcí znalci tématu, ale i lidé, kteří chtějí do světa některého náboženství jen nahlédnout. Otázky jsou pomocnými vodítky pro ty, kdo by tápali, jak téma uchopit.
Oceňuji Tvůj velmi poctivý přístup k věci – máš pravdu, že pojednat o náboženství vcelku a poctivě je obtížné. Vždyť i na vysoké škole se každému věnuje nejméně semestr.
Člověk, který si splní některý z těchto činů, by měl mít základní představu o tom kterém náboženství. Nejlepší cesta s tvými patrně velmi širokými znalostmi je vybrat si (vždyť i pro posluchače je nejdůležitější výběr), jak téma uchopíš. Zda nastíníš ty základní rozdíly mezi různými nejdůležitějšími církvemi (arménskou, etiopskou a další vedle katolické; nebudeš třeba zmiňovat libanonské křesťany) anebo je jen zmíníš, že existují (anebo zcela opomineš) a budeš se blíže věnovat jen jedné z nich, třeba té katolické. Katolická církev je nám nejbližší, proto bych se jí přidržel, ale volba je samozřejmě na Tobě.

K Tvým konkrétním dotazům:
h) zástupce na zemi – to je otázka toho, kterou církev zvolíš.
i) oblékání, hierarchie – totéž.
j) jakým způsobem se náboženství může projevovat v každodenním životě jednotlivce – nejsou jen sváteční chvíle, ale také běžný život. Myslí se tím morálka, osobní rituály, osobní modlitby, vlastně jak církevní ponaučení zasahuje do té světské části života, pokud něco takového existuje.
k) zde opět záleží na Tvé volbě. Lze je pouze vyjmenovat a stručně charakterizovat; samozřejmě ty nejdůležitější, které asi ostatní budou znát a něco jim říkat (pokud svůj čin budeš přednášet i např. před kmenem). Lze i vypíchnout jeden svátek neznámý, zajímavý, pozoruhodný, hodný následování, inspirace apod.
m) i tady je to otázka Tvé volby a zájmu. Asi by mělo být zřejmé, jaká místa vyhledávají věřící tohoto náboženství ke prezentování své víry. Zda je pak pojednáš jako druhy nebo jako konkrétní stavby už je v podstatě nadstavbová záležitost.

Všechny body a)až s) nejsou položeny jako otázky ze stylistických důvodů a navazují na znění činu. Máš pravdu, že by slovo „otázka“ mělo být nahrazeno slovem „bod“ (zapracujeme do dalšího vydání Svitku).

Činy z oboru Hledání pravdy konzultovali odborníci na náboženství ze tří fakult (mimo jiné pan Halík) a shodli se, že v této podobě by to mohlo být pro běžné lidi přístupné. Nicméně je zřejmé, že nikdy nemohou postihnout všechny pohledy, proto jsem rád za Tvou otázku.
Josef Porsch - Ablákela (20.4. 2005)
OP2F5 Ahoj. Rád bych si splnil Velký čin táborová geometrie, ovšem narazil jsem na jeden problém. Tím problémem je daná přesnost (5%), protože ta je dána použitou metodou, zkušeností měřiče a zejména použitými přístroji. Chtěl jsem se proto zeptat, jak přesné věci mohu při určování použít(např. délky krokovat/měřit pásmem, úhly odhadovat/použít jednoduchý úhloměr/ teodolit)? Zvláště mě to zajímá pro úhlová měření, protože většina metod se na určení nepřístupné vzdálenosti a výšky se zakládá na úhlovém měření. Díky Top
Čin se jmenuje „Táborová geometrie“, předpokládá se tedy použití pomůcek, které bývají běžně k dispozici na táboře: pásmo ano, úhloměr či teodolit asi ne (či jen vlastní výroby). Pro tento čin není nutné měřit úhly, metody vycházejí např. z podobnosti dvou pravoúhlých trojúhelníků. K sestrojení pravého úhlu stačí provázek s uzlíky (či pásmo) a Pythagorova věta, v případě měření výšek kolmice. Dobré návody jsou v různých tábornických příručkách.
Jiří Macek - Čiksika (25.10. 2010)
OP2F5 Ahoj kamarádi. Rád bych si splnil čin 2F5. Není mi jasné: 1. Jak se ověří mé výpočty výšky stromů, bez toho, aby na ně někdo musel vylézt. Děkuji vám za odpověď. Hrom
(Odpovídá Čiksika, Hočhóka, Wikki): Měření lze po dohodě s odborníkem zkontrolovat například lesnickým výškoměrem nebo jinými přístroji odpovídající přesnosti. V případě několika měření téže hodnoty (několik lidí by samostatně řešilo stejný úkol stejně přesnou nebo stejně přesnými metodami) by bylo rovněž možno matematicky určit interval, ve kterém lze považovat výsledek za správný.

Jiří Macek - Čiksika (28.4. 2016)
OP2G2 Rád bych věděl, co by měly dokázat meteorologické přístroje uvedené v činu 2g2. Hrom
Přístroje by měly dokázat to, k čemu jsou určeny - měřit příslušné meteorologické veličiny tak, aby výsledky měření byly v praxi (doma, na táboře apod.) použitelné. Třída přesnosti není stanovena, výrobce přístroje by měl být schopen zdůvodnit přesnost svého přístroje pro praktické použití (stejně jako použité technické řešení, aby dílem na čin nebyla jen „sklenice od okurek s nějakou stupnicí“).
Jiří Macek - Čiksika (11.11. 2006)
OP2H1 Mám dotaz na určování nerostů. Pokládá se rtuť a nebo led za nerost? Pak také křemen a jeho různé odrůdy (růženín, záhněda, chalcedon, achát, pazourek atd. Je to jeden nerost a nebo více? Takových nerostů by se dalo najít více. Možná by stačilo jako odpověď uvést běžně dostupnou publikaci (Wikipedie?) která by se brala jako závazné měřítko pro plnění činů SBK. Děkuji za odpověď. S modrou oblohou. Hrom
(odpovídá Baskoš a Karča):
1. Rtuť ani led nelze za nerost považovat. Rtuť je chemický prvek, v přírodě se ve formě čistého prvku vyskytuje jen ojediněle, v nerostu se vyskytuje jako sulfid rtuťnatý (cinabarit – rumělka). Led je samozřejmě jen jiné skupenství vody, takže ani tady o nerost nejde.
2. V případě křemene jde většinou o jeden nerost, byť různých zbarvení. Pokud žadatel dokáže na základě svých znalostí bezpečně rozeznat barevné varianty a logicky obhájit, že jde opravdu o různé nerosty (různé příměsi nebo vliv okolních podmínek), bude na základě individuálního posouzení možné mu tyto nerosty uznat. Podobně například u grafitu a diamantu – jedná se o stejný prvek, který se formoval za jiných podmínek.
3. Wikipedie by se neměla brát jako závazné měřítko pro plnění činů, údaje tam nejsou vždy zcela správné.

Tomáš Brinke - Baskoš (14.1. 2017)
OP2H7 GEOLOGICKÉ POJMY Vysvětli 49) tyto geomorfologické pojmy: 10 z nich navštiv v přírodě28). O své cestě si veď poznámky s ilustracemi 9) a předlož je odborníkovi 18) . . . . . VELKÝ ČIN O své cestě si veď poznámky ... - co se tím myslí? Například popíšu co je to kaldera, mám k tomu fotku a pak napíšu kdy jsem tam byl, kde to je, ale co dál? teplota, tlak, rosný bod? Moc nevím, co k tomu psát. Dík Perry
„Poznámky s ilustracemi“ u tohoto činu znamená například fotku daného jevu z místa nálezu. Dále je nutný popis místa nálezu, což má pro geologické útvary svůj význam; zaznamenat, zda se v okolí např. vyskytují podobné jevy nebo jevy související, popř. další zajímavosti, ze kterých lze případně odvodit, jak ke vzniku daného jevu došlo, a vše doplnit kresbami. Je dobré doplnit poznámky třeba načtrnutým plánkem místa či skicou vzniku (sopka – vyhaslá sopka – propad kráteru – zaplnění vodou…). Nemusí to být vědecké pojednání (to samozřejmě ani není smyslem), spíš jde o to si všimnout, jak ten který jev je zapojený v okolní krajině, jestli je jich tam víc, zda tam třeba něco nenapovídá vzniku toho jevu atd.
Iva Vilhumová - Hotá Hepan (19.4. 2010)
OP2I2 Ahoj, mám hned dva dotazy k tomuto činu - musím určovat konktétní houby (tedy mikroskopicky), a nebo stačí když rozpoznám příznaky na napadené rostlině a budu vědět kdo že je původcem tohoto nadělení (př.: čarověníky na bříze - poznám čarověník, vím že ho způsobuje Taphrina betulina, vím že je to možno zaměnit s čarověníky způsobenými roztoči, ty ale nemají na bázi větve boule) a nebo mám poznat Taphrinu pod mikroskopem? Týká se tento čin jen "mikroskopických hub" (v SBK jsou uvedeny plísně, rzi, sněti apod.) a nebo je možné zařadit větší parazitické houby, jako je např. klanolístka nebo sírovec žlutooranžový? Wanahčawin
Odpovídá Tomáš Brinke - Baskoš
Ke splnění tohoto činu není nutné určovat houby do druhů za použití mikroskopu. Takové určení vyžaduje leckdy univerzitní mykologické znalosti, které pro splnění činu nejsou pochopitelně vyžadovány. Pokud dotyčný prokáže základní znalost významu jednotlivých parazitických hub a název příslušného druhu, který způsobuje danou chorobu (parazitaci), tak tyto znalosti jednoznančně postačují.
Lze zařadit i jiné druhy hub (nejenom padlí, rzi, apod.), pokud jsou svým způsobem života parazitické.
Jiří Macek - Čiksika (30.7. 2007)
OP2I2 Co jsou to parazitické houby?
(odpovídá Tomáš Koubek - Okeya a Martin Macek - Čingis)

Ve zkratce jde o takové houby či houbovité organizmy (vřetenatky),ve svém životním cyklu žijí na nebo ve svém hostiteli (rostlině, živočichovi) a škodí mu tím, že jeho orgány vysávají, rozkládají nebo žijí dlouhodobě uvnitř nich. Jestliže překonají obranu rostliny a nashromáždí dostatek živin, rozmnožují se pomocí spor. Různé spory jim umožňují přenést se na jinou rostlinu nebo přezimovat, každý druh spor je typický pro určitou část často složitého životního cyklu. Mezi nejznámější patří například padlí (bílé povlaky na listech), různé plísně, rzi (rezavá kolečka a hnědé prášivé tečky a čárky na listech) a sněti (někdy tmavé spory na listech, jindy v květech). Tyto houby způsobují velké problémy v zemědělství. Z pravých hub to jsou zejména chorošovité druhy.
Jiří Macek - Čiksika (17.1. 2008)
OP2L1 Ahoj, mám dotaz ohledně VČ 2L1, 2L2 a 2L3 - ve svitku (a v dodatku) jsou přesně uvedena místa, kde se stromy/keře mohou poznávat ("v přírodě, parcích, botanických zahradách nebo arboretech"), znamená to tedy, že pokud určím strom/keř v zahradě nebo na ulici, tak se nejedná o splnění podmínek?
(odpovídá Tomáš + Okeya):
Ulici můžeme v tomto činu brát stejně jako veřejnou zeleň - park. Co se zahrad týče (myšleno asi soukromých u rodinných domů), můžeme připustit i tuto variantu určení. Ovšem záleží na soudnosti každého, aby neurčoval druhy na své zahradě, kterou zná zpaměti, nebo ji vysazoval před pár lety s rodiči atd.
Tomáš Velich - Tate Oyušpa (8.9. 2011)
OP2L4 Chtěl bych se zeptat, jestli je možné strom, který najdu v přírodě a určím, nafotit a odborníkovi ukázat pouze fotografie. Je totiž dost problém, tahat externího odborníka s sebou po lesích a určovat 20 "našich stromů". Ty prostě v jednom lese nenajdu, asi a ni ve dvou... A navazující otázka. Není náhodou chyba, že u tohoto OP na splnění VČ je uvedeno 20 "našich" zást. "v přírodě"? U všech ostatních činů tohoto typu se na VČ určují i cizí a navíc to nemusí být v přírodě. Díky. Ježek
(odpovídá Čingis + Tomáš Velich:) Pouze fotografie nestačí. Je možné například nasbírat a odborníkovi prezentovat větvičky doplněné fotografií celého stromu; nebo požádat odborníka, aby připravil poznávací výstavku větviček, podle kterých se dá tento čin splnit (takto se to dělalo např. ve kmeni Osmaka Opo, samozřejmě před tím předcházely výpravy do okolí, kde probíhala výuka na dřevinách v terénu). Určení vetviček pouze z fotografie může být i pro odborníka problematické (na fotografii nemusí být patrné důležité určovací znaky, může být barevně posunutá apod.). Rovněž by se poznávání dřevin bez olistění nemělo provádět na dřevinách - stanovištích, které dobře známe z období vegetace.
Martin Macek - Čingis (5.12. 2011)
OP2L6 Prosím o vysvětlení,co je myšleno ilustrací pro splnění VČ 2-L-6. Zda je myšlena ilustrace listu nebo stromu či keře. Bohužel mi připadá zrovna podmínka ilustrace u tohoto VČ a u Č a VČ 2-L-8 trochu řekněme problematická. V případě 2-L-6 VČ musím ilustrace přikládat na druhou stranu listu, případně na list nový chci-li zachovat stejný formát pro Č a VČ. Používám formát A5, který je optimální pro převládající listy střední velikosti a přijatelný pro listy malé. V případě Č a VČ 2-L-8 jsem ilustrace pouze přiložil pro přiznání činu. Jinak narušují koncepci sbírky. Jde o sbírku semen trav, které jsou v popsaných zkumavkách připevněných v dřevěných krabicích. Myslím si,že nejde jen o technický problém. Děkuji za odpověď. Soaewaah OTYÓKWA
Jak je ze znění činu patrné, jedná se o ilustraci celé rostliny (nikoliv
jen listu). Tato ilustrace je jen doprovodná k předmětu sbírky a může být
třebas hodně zmenšená a umístěná na papír vedle exempláře (otisku) a není
nutné ji tedy dávat na zadní stranu.
Jiří Macek - Čiksika (29.12. 2004)
OP2L6 hau kóla, můžu tento čin splnit preparací listů? Děkuji za odpověď
Podmínka činu zní „Sada otisků (modrotiskových, kouřových, barvou apod.)“. Tato sbírka slouží nejen k poznávání dřevin, ale například kouřové otisky jsou i tradiční výtvarnou technikou, popsanou Setonem v KLM. Úprava listů místo jejich otisků není předmětem tohoto činu.
Jiří Macek - Čiksika (31.10. 2017)
OP2L7 Rád bych věděl, jestli je nutno lisovat všechny květy dřevin. U květů jabloně, třešně apod., to chápu ale různé jehnědy, nebo drobné květy jehličnanů vypadají v nestlačeném stavu více přirozeně a sbírka by vypadala lépe. Děkuji za odpověď. Hrom
Nevylisované zmiňované části jsou křehčí při případném stlačení po usušení, což je důvod pro lisování. Při zajištění proti poškození (skladování ve vhodných krabičkách) je ale možné usušit je i bez lisování. (V případě lisování by bylo vhodné doplnit lisované položky například kresbou, zachycující trojrozměrnou strukturu.)
Martin Macek - Čingis (13.3. 2014)
OP2Q2 Pozorování ptáků - stačí 1 druh pozorovat v přírodě a zaznamenat jen 1x? Nebo je nutné provádět pozorování téhož druhu po určité časové období a vést si záznamy o jeho výskytu v určité lokalitě?
(Odpovídá Tomáš Brinke – Baskoš)
U každého pozorovaného druhu postačuje pozorování 1x. U pozorovaní se zaznamenává druh, datum, lokalita, případně okolnosti, za jakých byl druh pozorován (např. „bylo to za úsvitu, po dešti, v hejně na křoví, přeletující atd.“). Splnění Činu (Velkého činu) nevyžaduje u každého druhu vést souvislou řadu pozorování.
Jiří Macek - Čiksika (17.5. 2007)
OP2Q2 Za naše ptáky považuji samozřejmě i ptáky tažné. Mohu je pozorovat i v jejich zimovištích, nebo při tahu, tudíž v zahraničí?
(Odpovídá Baskoš a Hotá): Ano, pokud se jedná o zástupce naší avifauny (nejen hnízdící, ale i protahující druhy), je možné uznat i pozorování mimo jejich hnízdiště. Naopak nelze uznat pozorování exotických druhů, jež se na našem území pravidelně nevyskytují, tedy druhů, které byly u nás spatřeny (odchyceny, zastřeleny) opravdu sporadicky, ač se přesto vyskytují v různých atlasech našich ptáků (ale naštěstí téměř vždy až „pod čarou“).
Tomáš Brinke - Baskoš (14.8. 2009)
OP2Q2 Hau kola, zajímalo by mě, zda se např. labuť nebo hrdlička zahradní považují za naše ptáky, ve středověku tady ještě nebyli, nyní se jedná o běžně rozšířený druh.
(Odpovídá Hota, Baskoš a Logan:) Nepůvodní druh: druh introdukovaný mimo svůj přirozený, dřívější nebo současný areál. (Introdukce = přesun nepůvodního druhu mimo takový areál přímou nebo nepřímou lidskou činností.) Z toho plyne, že labuť velká, i když se její areál mění a posouvá, patří mezi naše původní druhy. U hrdličky zahradní to není tak úplně jisté, hranice jejího areálu se několikrát „přelévaly“. Nevíme, jestli byla z Malé Asie do Evropy někým dovezena, uměle chována jako okrasný pták atd., či zda její šíření bylo přirozené, byť pozvolné. Každopádně doporučujeme oba druhy pro účely tohoto činu uznat jako naše ptáky.

Iva Vilhumová - Hotá Hepan (19.2. 2013)
OP2S1 Za "nepodpis" se omlouvám, nebyl to úmysl. Tedy, co se rozumí pod /dokumentační kresbou/? S omluvou a díky, Popelka
Dokumentační kresbou se rozumí kresba provedená realisticky tak, aby umožňovala dobře rozpoznat druh rostliny / živočicha, její charakteristické znaky apod.
Jiří Macek - Čiksika (7.8. 2006)
OP2S2 hau kola, zajímalo by mě, jestli se ten kalendář musít týkat jednoho místa a nebo to může být minimálně v celém Česku/Evropě. Děkuji
Pozorování není omezeno na jedno konkrétní místo. (Jde o pozorování přírody a ta je bez hranic…)

Tomáš Koubek - Okeya (12.3. 2015)
OP2S6 Nerozumím velkému činu 2s6 Sbírka stop. 10 živočichů....vytvoř i pozitivy těchto stop atd. (získáš tak tvar nohy zvířete). Domnívám se, že už prostý odlitek stopy zvířete je pozitiv. Co se tím myslí? Jaký jiný tvar nohy zvířete než prostý odlitek stopy v terénu? Děkuji za odpověď. S modrou oblohou. Hrom
Při další aktualizaci upravíme znění činu takto: „… velký čin: 10 živočichů (5 z nich mohou být domácí), vytvoř i pozitivy těchto stop, tj. odlitky odlitků (získáš tak kopii stopy zvířete), sestav je do sbírky34).“ Tím bude jasné, co se v činu požaduje.
Jiří Macek - Čiksika (17.10. 2018)
OP2S7 Ahoj.Ráda bych si nechala uznat čin 2S7 Zvukové dorozumívání živočichů. Za kým bych s tímto činem mohla pro uznání zajít? Děkuju, ahoj, Irena Pešoutová
Odborníky pro jednotlivé skupiny činů jsou především tzv. „Garanti činů“ (nebo tito garanti poradí, na koho se obracet). Garanti pro jednotlivé skupiny včetně e-mailových kontaktů se registrovaným členům LLM zobrazí po přihlášení v sekci „OP — Garanti“.
Pro skupinu 2S jsou garanty Baskoš, Okeya a Willy.
Jiří Macek - Čiksika (23.8. 2016)
OP2T1 Hau kola, rád bych se zeptal, zda u činu 2T1 musí být všechny série ze stejného místa nebo každá série může být vyfocena jinde (vždy 6 snímků na 1 místě). Přetože dle znění mi připadá, že první možnost je správně, ale nejsem si úplně jist a druhá možnost by mi navíc dovolila vytvořit lepší série. Děkuji za odpověď
V jedné sérii musí být 6 snímků ze stejného místa. Jednotlivé série mohou být z různých míst. (Fotografie již splněných činů je možno vidět v elektronickém svitku.)
Jiří Macek - Čiksika (10.1. 2017)
OP2T3 Zdravím všechny, chtěla bych upřesnit podmínky plnění činu "snímky bylin" - Pořiď v přírodě snímky bylin tak, aby byly dobře rozeznatelné květy, listy a celkový vzhled rostliny. U některých rostlin podle mě není možné na jednom snímku zachytit všechny tři prvky - pokud budu fotit diviznu nebo bez chebdí tak, aby byl rozeznatelný celkový vzhled, z květů toho moc nebude. Pokud vyfotím rozeznatelný detail květu, nedostanu tam, celkový vzhled. Jak postupovat? Několik snímků pro jednu rostlinu a počítat ho za jeden nebo stačí jeden snímek který splní jednu či dvě z podmínek? Já se přikláním k tomu, aby v tom případě bylo doloženo několik snímků. Díky za odpověď. Adjidaumo
Čin nestanoví počet snímků, ale počet zástupců rostlin, u nichž mají být rozeznatelné květy, listy a celkový vzhled. U některých rostlin to opravdu prakticky není možné zachytit na jedné fotografii. Proto je určitě v pořádku zachytit všechny tyto atributy jedné rostliny na více snímcích.
Jiří Macek - Čiksika (18.4. 2006)
OP2T6 Ahoj můžu si do toho orlího pera započítat také ptáky, které vyfotím když je budu chytat za účelem kroužkování a zkontrolování kroužkování?Poté budou opět vypuštěni. Děkuju Poštolka
Fotografovat ptáky při kroužkování není splněním podmínky tohoto činu. Jeho cílem je vyfotografovat ptáky v jejich přirozeném biotopu.
Tomáš Brinke - Baskoš (13.11. 2009)
OP2T7 Hau kóla, chci se zeptat zda lze u tohoto činu za zvířata vyfocená v přírodě uznat i domestikovaná zvířata (tedy ta, pro které je v současnosti jejich přirozeným přirozeným prostředí například lidské obydlí, ohrada, výběh apod.). V podstatě se táži na to, jestli se u tohoto činu dá slovo v "přírodě" chápat jako "v přirozeném prostředí". Děkuji za odpověď.
Čin je myšlen tak, že 17 snímků má být těch „lehkých“ (v zoo, kůň na pastvě, morče atd.) a 3 by měla být opravdu plachá zvířata, žijící volně (divoce). Dovedu si představit třeba srnku, veverku nebo ježka - to není tak náročné na vyfocení. V budoucím vydání Svitku toto upřesníme.
Tomáš Koubek - Okeya (24.10. 2012)
OP2T8 je možné u Č, VČ 2-T-8 pořídit snímky i domácích zvířat (pes, kočka...) v různých uvedených činnostech? Krůtí Bojovník
Odpovídá Iva Vilhumová - Hota:
Ano, mohou to být i snímky domácích zvířat, ale důraz kladu na zachycený okamžik. Tento čin je zaměřen především na zachycování nějaké činnosti a má určitou návaznost na etologii. I když čin byl koncipován spíše na volně žijící tvory, osobně si myslím, že i u \"domácích\" zvířat nebo mazlíčků se dají nafotit velmi zajímavé snímky (kanáři, morčata, kočky, psi, hospodářská zvířata...). Zda dotyčný udělá snímky dostatečně hodnotné na čin, nechala bych to na jeho svědomí.
Jiří Macek - Čiksika (4.2. 2005)
OP2T8 Ahoj, v činu se píše, že každá činnost má být zachycena nejméně 4 snímky. Dotaz je - 4 snímku u jednoho zvířete zachycující časovou osu činnosti, nebo ta samá činnost, ale u 4 různých zvířat? Děkuji mnohokrát za odpověď S modrou oblohou
Rozhodně by čtyři snímky neměly být z jedné události u jednoho zvířete. Nejlépe zachytit činnost u čtyř různých zvířat, případně u jednoho zvířete v různé dny apod., tak, aby plnění činu bylo opravdu hodnotné.

Jiří Macek - Čiksika (17.8. 2018)
OP2T9 Hau Kóla. Již po několik let si kladu dotaz, co je unikátní a co není. Na jednu stranu snímky alá National Geographic, kterých je internetu spousta, uděláte jen na zařízeních za statisíce... a mnozí se tomu věnují profesionálně nebo investují nemálo peněz do toho, aby mohly dny někde schovaní ležet... A mnoho úžasných fotek je aranžovaných (cvičená zvířata). Mám sadu fotek, které považuji za unikátní. Jak tím, že byla třeba obrovská náhoda, tak tím, že vůbec něco takového vyfotit mi dalo strašně moc práce (např. letící včela). Přikládám odkaz na seznam fotek, které považuji za natolik pracné nebo unikátní, že vím, by si jistě alespoň čin zasloužili. U mnohých si myslím, že i VČ (např. ta letící včela či motolice). Fotil jsem hodiny hmyz i ptáky. Stále se považuji za totálního amatéra. Ale moc dobře už vím, co je opravdu náročné a co nikoli. Nepřikládám např. otakárka, za kterým jsem hodinu běhal po louce s foťákem v ruce. U všech těch fotek jsem měl docela taky štěstí. U některý natolik, že vím, že už to nezopakuju (např. letící kavče). Pokud mi budou OP uznána, budu rád, ale jde mi primárně o to rozpoutat diskuzi a nastavit aspoň počáteční laťku budoucím. Fotky najdete tady: https://1drv.ms/u/s!AuIVy0cCCGhxhY0yaC9UKLIVITa-WA?e=yANutm
U činů Unikátní snímek živočicha a Sběratelství je uvedena podmínka, že o činu rozhodne ÚROP (nikoliv kmenová ROP!), právě proto, že zde nelze jednoznačně stanovit nějaká pravidla; jednotlivé případy je nutno posuzovat ad hoc nejen rozumem, ale i citem. Už ta skutečnost, že tazatel si klade zde uvedené otázky, svědčí o tom, že asi cítí správně, co předložit ÚROPu jako unikátní snímek. Rozhodně pro čin není nutné vybavení za statisíce, ale je jasné, že zájemce o čin by se měl tématu trochu soustavněji věnovat, na správný snímek můžete čekat třeba několik měsíců či let. Každopádně by mimořádná fotka měla být ostrá alespoň na důležitých místech, prokreslená ve stínech a zachycovat něco neobvyklého.
Schválení konkrétního činu není předmětem této Dotazárny, ÚROP bude komunikovat přímo se žadatelem. Pro činy vyžadující schválení ÚROPem budeme uvažovat o nějaké formě elektronické registrace.
ÚROP (3.6. 2022)
OP2U5 Dobrý den, rád bych vás poprosil o vypsání několika příkladů, které lze uznat. Na naší ROPce bývá tento čin častým předmět dohadů a jistě by nám několik příkladů usnadnilo rozhodování co lze a co nelze uznat
(Odpovídá Hočhóka, Karča:) Inspiraci a příklady malé domácí ekologie například uvádí Desatero domácí ekologie. Další inspiraci lze najít v časopise Woodcraft z r. 2016/2017, kde vycházely články přímo k tomuto OP.
OP je pojato celkem obecně, aby si každý mohl vybrat případy, které sám považuje za přínosné životnímu prostředí, týkají se ho a bude se jimi řídit. Může sem patřit například šetření energie – úplné vypínání nepoužívaných spotřebičů a zhasínání; sprchování bez zbytečného plýtvání horké vody; nevytvářet zbytečný odpad – nepoužívat jednorázové nádobí (hlavně ve fastfoodech či na donášku jídla), nosit svojí nákupní tašku na nákup, nekupovat balenou vodu; odpady důsledně a správně třídit; nepřetápět zbytečně obydlí (zvlášť při větrání nebo když nejsme doma); využívat veřejnou dopravu či jízdní kolo namísto auta, omezit tisk na papíry (nebo je aspoň využívat oboustranně) a vyžívat i odstřižky, staré oblečení donést až do kontejneru pro charitu, nakupovat místní produkty, …
Jiří Lehký - Hočhóka (16.8. 2019)
OP2V6 Ahoj, Chtěl bych se zeptat na čin 2V6 etnografie přírodního národa. Zajímalo by mě, jestli je možný národ Aztéků. Ve svitku je napsáno, že by to měl být přírodní národ, který neměl písemné památky. Aztékové měli hieroglify a rozvinutou civilizaci, což poněkud odporuje slovu "přírodní". Na druhou stranu to byli indiáni. Vondra
Odpovídá Ablákela:
Ahoj Ondřeji, myslím, že Aztékové splňují zadání tohoto činu. Slovo \"přírodní národ\" jsme zvolili z potřeby definovat nějak \"etnikum\", ale snažili jsme se vyhnout, aby nebyli předmětem činu například Provensálci nebo Skotové, jejichž způsob životaje již dnes spíše hledáním kořenů než tradičním způsobem života. Doufám, že ti tato odpověď bude dostačovat. Pěkný den přeje Ablákela
Jiří Macek - Čiksika (7.2. 2004)
OP2V6 Ahoj, ještě navazuji na dotaz kvůli činu 2V6 etnografie přírodního národa.Je možný také národ Keltů. Podmínky "přírodní národ" by splňoval. Nedochovala se literatura, stavby byly pouze dřevěné a dočasné ( kamenné jim druidové nedovolili). (V)ondra
Odpovídá Ablákela:
Rovněž Keltové splňují zadání tohoto činu, i když zde je třeba být velmi opatrný, protože o Keltech asi žádné etnografické reálie nezjistíme, spíše to bude archeologie. Navíc spousta literatury o Keltech o nich vůbec ve skutečnosti nepojednává a jsou to výmysly. Kdo chce takto čin plnit, musí sám zvážit, zda půjde ještě o etnografii.
Jiří Macek - Čiksika (11.2. 2004)
OP2V7 Rád bych se zeptal, zda lze do přírodního národa počítat obyvatele Středoafrické republiky. V té části, kde jsem byl, žije většina stále v chýších z nepálených cihel. Křováci to nejsou(jsou už trochu poevropštění, i když myslím, že křovací též nosí "naše" oblečení a pijí Coca-colu:), ale živí se tam lovem, sběrem, kopaničářstvím (ručním zemědělstvím) anebo pastevectvím. Bylo by to pro 2V7 a 2V8. Děkuji za odpověď.
(Odpovídá Brko a Willy)
Pokud národ má své jméno a jazyk (jiný než např. angličtina), potom by to mělo být v pořádku, stejně jako čin Návštěva etnika – je ale třeba napsat, o jaký národ se jedná. Potom se lze podívat např. do knihy „Národy celého světa“ nebo „Co je co? (2)“, Reisenauer, R. , Pressfoto, Praha, 1973, kde je obsáhlý seznam kmenů a kultur - ovšem bez dělení na přírodní a nepřírodní.
Upřímně řečeno, je skoro nemožné dnes chtít, aby kmen žil původním stylem - to je asi dnes nesmysl. Důležitá je poznámka, že se tam mají vyskytovat prvky původního stylu - jestli se tihle živí lovem a sběrem, tak nic přírodnějšího už normální člověk vidět ani nemůže.
Jiří Červinka - Brko (2.3. 2009)
OP2W2 Zaujalo mne znění činu 2W2 ve SBK a tak se ptám, jak určit zeměpisnou délku pomocí vlastnoručně vyrobeného přístroje. Měl bych tedy vyrobit vlastní chronometr? Nebo je ještě jiná možnost?
Chronometr není třeba vyrábět. Požadavek „pomocí přístroje, který jsi sám vyrobil“ se vztahuje k optickému přístroji (sextant) v první části bodu b). V příští revizi Svitku znění podmínky upřesníme tak, aby bylo zcela jasné.
Jiří Macek - Čiksika (6.2. 2015)
OP2Y4 Mám dotaz, zda musím být jediným autorem článku, či mohu být spoluautorem, případně je-li definován minimální procentuální podíl na publikaci. V mém oboru (radiolelektronika) v podstatě není možné napsat publikaci samostatně.
Spoluautorství je v odůvodněných případech možné (v tomto případě jistě ano).
Podíl by vždy měl být takový, aby náročnost byla v souladu se zadáním činu, tedy např. v případě dvou autorů články o rozsahu nejméně 4 stran (a podíl autora alespoň 50 %) apod.
Jiří Macek - Čiksika (10.5. 2018)
3. světlo ()
OP Dotaz s odpovědí
OP3B1 V činu 3B1 kácení příprava paliva se piše, že se mají pokácet suché stromy.Zajímalo by mě proč se nemohou sbírat popadané stromy. Vždyť tímto spůsobem se vlastně lesy ničí. Laskonka
Jak už název napovídá - jedná se o prověření znalostí kácení a přípravy
dřeva, proto je nutné podstatnou část soušek kácet. Je tam dokonce stanovena
podmínka pokácet nejméně jeden strom o průměru 15 cm. Neviděl bych však
jako problém, pokud by se část dřeva zpracovala rovnou z padlých soušek,
v tom případě bych však množství této části paliva zdvojnásobil, protože
jinak by to vlastně bylo o to kácení lehčí.

Otázka záchrany lesů ve smyslu, že by se v běžném hospodářském lese neměly
kácet stojící soušky, ale zpracovávat jen padlé dřevo, mi připadá, jako
myšlenka, zcestná. Něco jiného je to v případě problému lesů v 1. zóně NP
Šumava, ale to se asi nás woodcrafterů netýká, protože tam my, doufám, dřevo
získávat nebudeme.
Petr Vilhelm - Willy (12.9. 2003)
OP3B1 Ahoj, mám dotaz zda je dáno jaké nástroje lze použít pro splnění tohoto orlího pera
(Odpovídá Willy a Bobr): Je zadáno použít pouze ruční nástroje: pila - jakákoliv, která nemá nějaký motor (oblouková, břichatka neboli kapr, ...); sekera - jakákoliv, která nemá nějaký motor :-)! Pozn. Kdybych použil břichatku, těžko bych to dělal sám. S pomocníkem je třeba nakácet a rozřezat dvojnásobné množství.
Petr Vilhelm - Willy (12.8. 2011)
OP3B1 V tomto činu není nijak stanoveno zda se požadované množství musí udělat naráz. Lze si tento čin plnit po delší čas s tím, že si pokaždé změřím nadělané dřevo a ve výsledku mi součet dá požadované množství, nebo musím udělat vše naráz?
Čin je možno plnit postupně a evidovat si množství nadělaného dřeva.
Petr Vilhelm - Willy (5.9. 2013)
OP3C1 Ahoj všichni, prosím o zodpovězení otázky: mohou být fotografie z různé woodcrafterské činnosti anebo slovo "seriál" znamená postup výroby? Dávalo by mi smysl do rodinného alba, které dělám, vložit některé fotky větší - s woodcrafterskou činností. Zdá se mi nesmysl vyvolávat 10 fotek jen pro čin. Děkuji za odpověď a hezké dny. Josef Porsch - Ablákela
„Seriálem“ je myšleno, aby fotky netvořily náhodnou skupinu, ale tvořily nějaký komplet se „společným jmenovatelem“, např.:
• Stavba týpí – od dělání tyčí nebo rozbalování balíku stanu přes vztyčování tyčí po hotové týpí (či jeho zařizování apod.);
• Putování kmene – od vystupování z vlaku přes nějaké hry po cestě nebo koukání do mapy až po dosažení nějakého cíle;
• Ucelenou řadu, např. „Rok woodcrafterské činnosti“ s jednou fotkou z každého měsíce (či období) jednoho roku;

atd.
Jiří Macek - Čiksika (5.2. 2024)
OP3C5 Co je přírodní útvar? Je to i vodopád, meandr... ?
Tady je asi nutno vzít na pomoc prostý „selský rozum“. Vodopád zřejmě ano,
meandr rovněž, ale pokud bych např. jako jeden přírodní útvar vzal řeku, pak
jako druhý útvar meandr nepoužiji.
Č.
Jiří Macek - Čiksika (14.8. 2009)
OP3C9 Ahoj chtěla jsem se zeptat jaký je rozdíl mezi cestopisem a dokumentem, příde mi totiž že cestopis je v podstatě dokument o navštívených místech. Děkuju Sákawin.
Máš pravdu, podmínka c) by měla správně znít „c) dokumentární film (jiný než cestopisný či přírodovědný)“.
V příštím vydání Svitku napravíme.
Jiří Macek - Čiksika (3.8. 2007)
OP3D5 Haukola, chci se zeptat na Velký čin. Uznává se pokud napsanou pisen hraje MOJE kapela?
Podmínka nerozlišuje, zda se jedná o kapelu vlastní nebo cizí. Důležité je, aby to byla regulérní pravidelně hrající kapela (a aby jí tato píseň nebyla vnucena autorem-kapelníkem z pozice síly).

Jiří Macek - Čiksika (9.5. 2018)
OP3E1 Ahoj moudré sovy.Ušil jsem dětské mokasíny a dětskou kožešinovou čepku. Mohu si je uznat do činu 3E1- drobné indiánské výrobky? Nebo to spíš patří do činu 3U1- dětské oblečení? Mě osobně to spíš sedí do drobných indiánských.
MOKASÍNY: Pokud se nejedná o mokasíny pro batole, ale alespoň o velikost pro dítě školního věku, tak bych je uznal za čin 3E2 - MOKASÍNY.
KOŽEŠINOVÁ ČAPKA: Ta je v zadání v činu 3E4 - INDIÁNSKÉ ZIMNÍ VYBAVENÍ bod b). K té čepici tedy bude nutno ušít ještě rukavice - mně by nevadilo, kdyby nebyly z kožešiny, ale třeba i z deky tak, jak je to v 3E4 bod a),ale jen v případě, že si už dotyčný právě tento bod nenechal uznat jako OP.
Petr Vilhelm - Willy (19.11. 2009)
OP3E1 Děkuju moc za odpověď ohledně toho kam zařadit dětské mokasíny a kožešinovou čepku pro dítě. Rada zněla uznat si tyto činy zvlášť dle svitku,3E2,a 3E4. Jenže jak jsem bohužel neuvedl a zato se omlouvám již tyto činy splněné mám. Mohu si je tedy přidat do kolonky 3E1 či nikolivě. Díky moc za odpověď.
Orlí pero 3E1 je svým způsobem „rozjezdové“: obsahuje spoustu běžných jednoduchých výrobků - samozřejmě, že ne úplně všechny, takže bych neměl nic proti zařazení nějakého výrobku, na který jsme ještě OP v tomto oboru nevymysleli. Ale pokud takové OP existuje a dotyčný dokonce taková OP má splněna (mokasíny, kožešinová čepice), tak bych to neuznával. Myslím, že by to byl krok zpátky - dříve nám vadilo, že ve starém Setonově svitku byly zrovna mokasíny snad dokonce třikrát.
Z toho, jaká OP má dotyčný už splněna, usuzuji, že by nebyl problém, aby si doma probral svoje drobné indiánské předměty, něco si ještě ze seznamu dodělal a měl toto OP takříkajíc od základu.
Petr Vilhelm - Willy (24.11. 2009)
OP3E2 Hau kola, měl bych dotaz ohledně mokasínů na VČ, ve svitku je doslova psáno vyrob mokasíny dle indiánského střihu a ozdob jej výšivkou z korálků nebo ostnů příslušným indiánským způsobem. Je myšlena technika např. steh líné ženy?
Ano, steh nazývaný Steh líné ženy je možné použít. Je možné použít jakýkoli steh používaný indiány pro korálkové či ostnové výšivky, ale je vhodné se poradit se zkušenějším člověkem nebo s publikacemi, především o použitém vzoru a barevných kombinacích, pokud s tím plnitel činu nemá zkušenosti. Zkušenějších lidí v Lize, stejně jako dostupných publikací je naštěstí v tomto oboru dostatek.
Radka Skoupilová - Waštewin (11.9. 2015)
OP3E7 Ahoj, mám dotaz ohledně plnění velkého činu 3E7. U činu, je podmínka: pohovoř o významu orlích per u indiánů atd., ale u velkého činu je jen: vyrob čelenku atd. Ze znění tedy vyplývá, že u VČ není třeba konzultace s odborníkem, což mi přijde trochu divný. Tak se chci ujistit, jestli skutečně stačí vyrobit čelenku (nebo čapku), nebo je to jen nevýstižně napsaný a konzultace s odborníkem se rozumí samo sebou. Díky. Ježek
Znění činu platí. Na VČ stačí „pouze“ vyrobit čelenku. (To je totiž mnohem pracnější než podmínka na čin, už jenom sehnat správný materiál není jen tak. Konzultaci s odborníkem při plnění VČ by proto měl ve vlastním zájmu asi každý volit dobrovolně, i když to není stanoveno.)
Jiří Macek - Čiksika (25.6. 2015)
OP3E10 Chtěl jsem se zeptat, zda mohu použít na pokreslení pláště, na kterém bych chtěl mít stádo koní, šablonu, kterou mi připraví někdo jiný. Tedy ten jiný by pod mým dohledem udělal obrys na papír. Zbytek bych si samozřejmě udělal sám (barvy, výplň, rozvržení atd.). Jde o to, že i po delším čase zkoušení, se mi nedaří dostat do ruky ty správné poměry hlava-krk-nohy-tělo a tohle by mi pomohlo. díky
Ano, je to možné. (Raději zajistit takovouto konzultaci, než případně vyrobit paskvil.)
Josef Porsch - Ablákela (6.8. 2015)
OP3E11 Co lze použít na výrobu šípů pro čin 3E11 z kupovaných částí? Čingis
odpovídá Tokaheya a Wasupi:
V praxi lze na ČIN uznat jakákoliv koupená dřevěná týbla (tyčky) a lepidla přírodního typu (např. klíh). Čin je na luk a šípy indiánského typu, mělo by tedy jít o volnou či přesnou repliku a k lepení by se neměla používat syntetická lepidla jako chemopren.
Jiří Macek - Čiksika (29.1. 2005)
OP3E13 Splnil jsem čin 3E13, výroba indiánské lenošky. Jelikož jsem stráž a nikoho neznám ze svého okolí z nějakého kmene kde bych mohl svůj výrobek prezentovat ohledně potvrzení činu, kam mám poslat fotografii a žádost o splnění tohoto činu, aby mi byl tento čin uznán a zapsán. Děkuji za odpověď Fridrich.
V takovém případě je nejlepší kontaktovat ÚROP (perous@email.cz) a uvést místo bydliště. ÚROP pak žadateli poradí, případně jej nasměruje na kmen v jeho okolí.
Jiří Macek - Čiksika (26.1. 2004)
OP3E13 Ahoj, ve svitku jsou uvedeny 2 možnosti spojování prutů: "vázanou či vrtanou" bylo by možné uznat i prošívanou? tzn. díry si neudělám dopředu, ale velkou jehlu protahuju kleštěma. Předem děkuju.
(Odpovídá Tokaheya, Ablákela, Apač):
Takový čin by bylo možné uznat, jenže máme zkušenost, že tento způsob výroby se příliš neosvědčil, pruty se štípou. Proto doporučujeme uznat čin až poté, co se taková lenoška osvědčí například na třítýdenním táboření. (Štípání prutů lze zmírnit tím, že se navíc ještě svážou, alespoň na okrajích, a okraje se obšijí. Takhle jsou dělané některé černonožské lenošky.)
Aleš Sedláček - Tokaheya (15.5. 2013)
OP3E15 3E15 Indiansky bubon. V skupine, v ktorej hráme na bubon, mame bubon s priemerom 60 cm, a nedávno som na tento rám bubna urobil novú kožu, vlastnoručne urobenú. Chcel by som sa spýtať, podľa čoho bola určená dolná hranica priemeru bubna 70 cm, nakoľko aj náš 60 cm bubon vyhovuje hraniu v kapele. S modrou oblohou Jačko
Výše uvedený postup odpovídá splnění podmínky na čin. Na velký čin by musel udělat i obruč, nebo mít kůži na buben o velikosti 70 cm a oboustraný. 70 cm je tam kvůli obtížnosti.
Udělat menší buben není problém, ale udělat kůži z krávy na 70 cm buben je již náročnější. Hodnota byla stanovena též s ohledem na skutečnost, že takovéto rozměry používaly indiánské kapely.
Petr Novotný - Perry (6.1. 2003)
OP3E16 H.K. Chtěl bych se zeptat, co se myslí u tohoto činu, "kupovanou chemikálií"? Nebo,spíše co je smyslem tohoto činu? Jestli jde o to, že nesmím nic kupovat, nebo o to, že nesmím používat chemikálie. Protože ve své podstatě je chemikálie úplně všechno, včetně vody. (A když ji napustím z kohoutku, tak je taky kupovaná! ;)) Konkrétní otázka: Je chemikálií kuchyňský ocet nebo slunečnicový olej? A v případě, že ano a budu chtít použít mozek a játra, můžu je koupit?! (Ikdyž tedy nevím kde, protože se to dnes už nikde neprodává!) Díky. Ježek
Cílem činu je vydělat kůži původním postupem, například tak, jak to dělali
indiáni Plání. Cílem není slovíčkaření; zda voda byla zakoupena, považujeme
za nepodstatné. Mozek a játra se dají koupit ve specializovaných masnách.
Kupovanými chemikáliemi se myslí laboratorně (průmyslově) připravené
sloučeniny, které se běžně používají při průmyslovém činění kůží. Olej, ocet
apod. se za chemikálie nepovažují, ale surovinám, které neprošly průmyslovou
úpravou, by se měla dát přednost.
Zájemce rádi zveme na náčelnické zkoušky v únoru a březnu 2012, kde bude
možné technologii vydělávání kůže vyzkoušet i probrat s lidmi, kteří mají v
tomto oboru zkušenosti.
Aleš Sedláček - Tokaheya (14.10. 2011)
OP3E20 Hau kóla, u činu z kožených legíny jsou v závorce tři druhy jednoduchého indiánského způsobu ozdobení. Chtěl bych se zeptat, zda stačí pouze třásnění. Několik členů našeho kmene (včetně mě) má kožené legíny s třásněním, ale čin si neuznává, protože se kdysi na kmenové radě OP rozhodlo, že musí být ozdobené i dalším způsobem. Zároveň se jim však líbí čisté legíny s třásněním a pomalovávat si je nechtějí. Chtěl bych se tedy dotázat, zda je potřeba i další ozdoba, nebo jsou třásně dostačující.
Jak jasně vyplývá ze zadání činu, třásnění je dostačující (rozumí se vyšívaný proužek NEBO barvení NEBO třásnění atd.). Rozhodně ale třásně musí být kvalitní (žádná „žvýkačka“, ne 2 cm široké třásně atd.).
Radka Skoupilová - Waštewin (30.8. 2023)
OP3G2 Ahoj, mám dotaz k činu 3G2 VAZBA KNIHY VČ. Je možno za "jinou složitou vazbu provedenou nějakým uznávaným knihařským způsobem" považovat Koptskou vazbu v dřevěných deskách? Potažmo s koženým přebalem? Díky.
Obecně je možno koptskou vazbu jako „složitou vazbu“ pro účely činu uznat. Vzhledem k tomu, že tato vazba může být trochu jednodušší než jiné (kožené) vazby, je na každém, aby vyhodnotil, zda provedení (kvalita) jeho vazby je adekvátní tomuto činu.
Petr Novotný - Perry (29.11. 2015)
OP3J1 V OP 3J1, je psáno přispěj 10x do nějakého oficiálně registrovaného časopisu (s přiděleným ISSN kódem) články o rozsahu nejméně 2 stran strojopisu. // otázka zní : rozsah se týká každého otištěného článku, nebo se jedná o celkový rozsah všech deseti článků dohromady ? Lze to použít i pro oficiálně vydávané periodika - noviny ?
Pochopitelně se jedná o dvě strany strojopisu u každého článku. V opačném
případě by každý „článek“ byl zhruba tak dlouhý jako tento dotaz (bez
odpovědi). Pokud noviny mají ISSN, lze přispívat i do nich.
Jiří Macek - Čiksika (18.10. 2010)
OP3J1 Bylo by možné toto OP uznat, pokud by žadatel doložil, že napsal "přiměřeně větší" množství článků kratších? Pokud např. do regionálního zpravodaje napíše během roku články v rozsahu 10 stran, je možné po pár letech "odpustit" mu třeba polovinu dlouhých (2 stránkových) článků?
Obecně platí, že pokud byl čin splněn s drobnou změnou stanovených podmínek, ale stejně hodnotně (či raději ještě hodnotněji), může ROP takto splněný čin uznat. Ovšem vzhledem k tomu, že dvě strany strojopisu odpovídají zhruba půl straně v běžném časopise, je na zváženou, zda více kratších článků (noticek) přijatých redakcí přináší stejnou hodnotu jako deset článků požadovaného rozsahu.
Jiří Macek - Čiksika (3.2. 2014)
OP3L1 Ahoj, mám dotaz k orlím perům 3L1 a 3L2. Došlo zde ke změně z "upleť nebo uháčkuj" na pouze "upleť", ale já se už léta zabývám různými, často velmi komplikovanými vzory háčkování, protože tahle technika začíná upadat v zapomnění a je škoda, když je ponížena jen na "dělání deček". Uháčkovala jsem i velké množství různě komplikovaných svetrů a zajímalo by mne, zda by bylo možné znění opět rozšířit na "upleť nebo uháčkuj" s velkým činem např. tuniskou metodou (afghan crochet), nebo se zapracováním ananasových vzorů?
Za popsané uháčkování svetru je možné uznat Velký čin 3L4. V tomto smyslu bude 3L4 aktualizován.
Jiří Macek - Čiksika (5.8. 2021)
OP3L4 Podmínkou pro splnění velkého činu je uháčkování ozdobnou dečku o ploše 25dm2. Chtěla bych se zeptat, zda je možné uznat tento velký čin i žadatelce, která nepředloží na ROP jednu dečku, ale místo ní přinese několik menších ozdobných deček (součet jejich ploch by 25dm2 dal).
Pokud je u výkonu na čin nějaká „přidaná hodnota“, tj. například každá dečka má jiný vzor, nebo je plocha větší apod., potom je možno takto čin uznat.
Jiří Macek - Čiksika (9.10. 2007)
OP3P3 Hau kola, chci se zeptat na první část činu, ve které se říká, že máme "uvařit kaši v keramické nádobě...". Konkrétně mě zajímá ta keramická nádoba. Zajímalo by mě co je myšleno tou keramickou nádobou. Může to být například klasická keramická nádoba na pečení? Neztrácí potom ta keramická nádoba trochu smysl? Děkuji za odpověď a s modrou oblohou.
(Odpovídá Wanahčawin a Brko:)
Smyslem činu je práce s obilím, tak jak to dělali naši pravěcí předkové, a dále vaření na otevřeném ohni v keramické nádobě; lze tedy použít i keramickou nádobu, kterou vyráběl někdo jiný. Pochopitelně, kdo chce plnit čin hodně stylově, může si keramickou nádobu vyrobit. Takovou nádobu pak lze využít i na čin 4J9 Vaření vody bez nádob, kde jde právě o výrobu nádoby.
Zuzana Alžběta Suchánková - Wanahčawin Wetu (30.4. 2019)
OP3R5 Ahoj, mám dotaz za kmen Tussilago k plnění činu 3R5 (Táborové ohně křesáním), máme v kmeni dilema, že ve znění činu je chyba (protimluv) – přesné znění: „Znění dle svitku: Svitek březové kůry – 3. vydání (2013) 3R5 Táborové ohně křesáním Rozdělej táborové ohně41) s pomocí ocílky a pazourku, každý oheň jiný den, od zahájení křesání do vyšlehnutí plamenů nesmí uplynout více jak 2 minuty: čin: 10 ohňů42) za sebou, z toho 1x za deštivého dne41) velký čin: 20 ohňů42) za sebou, z toho 2x za deštivého dne41) 41) Táborový oheň (1): oheň rozdělaný v přírodě (ne pod střechou, v týpí či šeltru apod.). Oheň musí sloužit k nějakému účelu – uvaření jídla, večerní sezení, initi apod. 42) Táborový oheň (2): oheň rozdělaný v přírodě (lze v týpí, šeltru, zubříku apod.). Oheň musí sloužit k nějakému účelu – uvaření jídla, večerní sezení, initi apod.“ Poznámka 41) k deštivému dni se nám zdá OK, ale její umístění v první větě za citací „Rozdělej táborové ohně 41)“ je v přímém rozporu s poznámkou 42). Můžeme první uvedení 41) ve větě „Rozdělej táborové ohně 41)….“ Ignorovat? S pozdravem Medvěd
Jedná se o chybu v novém vydání Svitku, kterou jsme ve webové verzi již opravili. V úvodní větě nemá být žádný odkaz na poznámku (tj. škrtnout „41)“), níže u podmínek činu a velkého činu je to už správně.
Jiří Macek - Čiksika (31.3. 2015)
OP3R5 Ve znění činu je zmíněn nadřazený odkaz č. 41, který je v rozporu s následným uvedením odkazu č. 42. (Ne v týpí, lze v týpí) Bylo by v příštím vydání Svitku asi lepší první odkaz neuvádět a ponechat je až u definice činu a velkého činu, čímž by zmíněný rozpor nevznikl.
Na stejný dotaz jsme odpovídali již 31. 3. 2015, v elektronickém znění je již opraveno.
Jiří Macek - Čiksika (11.9. 2019)
OP3R9 Pokud při plnění činu 3R9 - oheň v nouzi, budu jenom vědět kde naleznu potřebný materiál, bude to znamenat, že jsem měl již něco dopředu připravené? Hrom
(odpovídá Perry a Starý Vlk)
Aby se vyloučila možnost předchozí přípravy vhodného materiálu a znalosti výskytu potřebného vybavení, je nutné, abychom plnili čin v prostředí, které neznáme. Tam, kde to známe, nebudeme asi v takové nouzi, abychom museli rozdělávat oheň tímto způsobem.
Petr Novotný - Perry (17.5. 2004)
OP3S3 Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli se do do tohoto činu dají počítat i ryby ulovené v moři. Na začátku v obecné části činu je sice podmínka znát zákonné míry "našich" ryb, ale dále se už píše jen: "ulov a urči ryby". Díky. Ježek
V době, kdy jsme tvořili podmínky pro tento čin, jsme nepředpokládali, že by někdo mezi ulovené ryby počítal i druhy ulovené v moři. Proto je také v úvodu činů z Rybářství (3 S) zmíněno, že každý čin plněný z této oblasti v našem státě by měl být splněn v souladu s rybářským řádem Českého rybářského svazu.
Osobně nevidím problém, do činu počítat i druhy ryb ulovené v moři. Jako podmínku pro uznání bych však požadoval, aby i druhy ulovené v moři byly uloveny v souladu s rybářskými zákony příslušné země. Tedy pokud si dotyčný nekoupil povolení a „na černo“ lovil ryby v moři, takový druh bych neuznal. Rybu sice ulovil, ale ne v souladu se zákony příslušné země, což tak úplně za woodcrafterské považovat nelze.
Pro příští vydání SBK bude dobré větu v záhlaví v tomto smyslu upravit.
Tomáš Brinke - Baskoš (30.5. 2014)
OP3T1 Rád bych se zeptal,jak by měla být obsáhlá sbírka pivních a limonádových zátek na čin popřípadě velký čin. Pokud záleží na určitém počtu,je možno si po jeho dosažení uznat čin na sněmu kmene nebo na ligovém za přítomnosti ÚROP ? děkuji Mokrouš - Ťapáč
Jednoznačnou odpověď dává znění činu: \"Konkrétní podmínky pro tento čin posoudí a stanoví vždy ÚROP.\" Vzhledem ke specifičnosti tohoto činu nelze totiž definovat podmínky např. počtem předmětů ve sbírce, ale je vždy na ÚROP, aby posoudila, zda v konkrétním případě byl podán výkon hodný Činu nebo Velkému činu. Čin tedy musí schválit ÚROP, udělit jej pak může i sněm kmene.
Čiksika
Jiří Macek - Čiksika (5.1. 2004)
OP3T1 Chci se zeptat jaký je rozsah odpovídající činům 3-T-1?Mam totiž asi 800 známek a nevim jestli je to ČIN nebo VELKÝ ČIN. Krůtí Bojovník
Stačí se podívat na moji odpověď z 5. 1. 2004 na této stránce.
Jiří Macek - Čiksika (21.1. 2005)
OP3T1 Já zbírám pytlíky od čaje. Stačí když jich mám přez 100 druhů?
(odpovídají členové ÚROP)
1. Na nepodepsané dotazy nebudeme příště reagovat.
2. Konkretní sbírku patřičně uspořádanou je nutno předložit ÚROP (např. na sněmu Ligy) k posouzení. Posoudí se mj. věk sběratele, způsob uspořádání sbírky, zda jde o sáčky (tj. spíše přebaly sáčků) běžné či neobvyklé, zda má sběratel nějaké znalosti o čaji apod. 100 kusů tedy může být někdy málo, někdy dost.
Jiří Macek - Čiksika (12.9. 2006)
OP3T1 Mám dotaz ohledně činu sběratelství. Zbírám pytlíčky od čajů tak bych se chtěla alespoň orientčně zeptat kolik by stačilo na čin a kolik na velký čin.
Prakticky stejný dotaz je již na těchto stránkách zodpovězen (s datem 12. 9. 2006).
Jiří Macek - Čiksika (6.2. 2007)
OP3T1 Ahojte chtel bych se zeptat mam celkem velkou sbirku známek v hodnote min 15-20 tisic Kč mam slavne osobnosti českoskovenska (skoro všechny) a ameriky celkem hodne ... + snad 99% znamek z československého sportu.. chtel sem se zeptat jestli je to na čin nebo velký čin
Pro všechny sbírky zcela platí to, co je uvedeno pod bodem 2 u dotazu 3T1 s datem 12. 9. 2006.
Jiří Macek - Čiksika (6.9. 2010)
OP3T1 Ahoj, mám otázku ohledně tohoto činu-Sběratelství. Sbírám krátké barevné komiksové vtipy z Deníku Metro. Mám jich okolo 7set. Vtipy mám vystřižené a nalepené na papírech v "deskách" či jak to nazvat. Jeden dotaz ohledně sběratelství jsem tu již četla (pytlíky od čaje) a dávali jste důraz na okolnosti. Dodávám tedy, že mi je 15 let, vtipy sbírám asi 2 roky. Šel by tento čin uznat? Děkuji za odpověď. :)
Platí to, co jsme odpovídali 12. 9. 2006. Sbírku (nebo její fotodokumentaci) je nutno předložit ÚROPu. Předběžně není možno se vyjádřit, zda lze sbírku uznat či ne.
Jiří Macek - Čiksika (10.4. 2013)
OP3T1 Ahoj. Rád bych věděl proč jsou sbírky různých obalů hodnotnější než například sbírka minerálů tj. "přírodnina" podle 3T1. Ano, některé přírodniny sbírky mají, třeba 2K5, 2L7, 2L8, 2M5, 2R6 ale proč si nemohu přiznat sbírku minerálů, ptačího peří, vajíček, brouků, motýlů atd. Děkuji za odpověď. Hrom
Sbírky přírodnin právem patří do druhého světla a toto orlí pero ze třetího světla má být vyhrazeno kulturním artefaktům. Je pochopitelné, že výčet sbírek přírodnin ve Svitku není vyčerpávající. Neuvedené výjimečné sbírky přírodnin s odbornou hodnotou (které posoudí přírodovědec, nejen s ohledem na správnost určení položek, ale i z dále uvedených etických důvodů), pak mohou být zpravidla vyhodnoceny jako mimořádný čin z druhého světla.
Se sbírkami minerálů či ptačího peří by nebyl problém, ale u sbírek živočichů (brouci, motýli, ale i vajíčka) je problém etický a stále více i problém právní. Tyto sbírky spojené s usmrcováním živočichů jsou dnes na hraně či za hranou etiky a proto takové sbírky obecně nemůžeme podporovat (i když nemůžeme vyloučit nějaký velmi specifický případ, kdy bude taková sbírka mít své opodstatnění). Navíc se dnes již nabízejí takové možnosti dokumentace (fotografování apod.), že tento způsob sbírek živočichů je už spíše překonaný.
ÚROP (18.2. 2022)
OP3U1 Na velký čin je třeba ušít šest částí dětského oblečení, z toho dvě ozdobit aplikací. Je možné tento velký čin přiznat, když žadatelka našila dětské oblečení, ale protože šila na syna, tak aplikací ozdobila jiné ušité výrobky (pytlíky do školky, apod.)?
Striktně vzato by podmínka splněna nebyla. Ale pokud Velký čin byl splněn opravdu hodnotným způsobem, je v kompetenci ROP, aby v tomto případě čin uznala. U ručních prací a podobných činností, které se nedají měřit ani počítat, se musí posuzovat individuálně a k tomu má právě ROP kompetenci.
Jiří Macek - Čiksika (14.11. 2007)
OP3U1 Hau kola, mohla bych těch oblečků ozdobit víc? Mám malé děti a aplikace o ploše 2 dm2 by byla přes celá záda bundičky.
Podle zásad „Překročení stanovených podmínek“ ve Svitku může být zdobených oblečků i více. Je tedy možné splnit Velký čin takto.
Jiří Macek - Čiksika (17.3. 2016)
OP3V2 Hau kóla, co se míní termínem "národní tanec"? Jedná se o konkrétní krok, např. skočná, obkročák, poskočná, kvapík..., nebo o variaci kroků? Na píseň/skladbu, třeba na polku, lze tančit mnoho různých kroků z různých krajů. Jde tedy o znalosz určitého počtu kroku, nebo o schopnost tančit na daný počet rytmů/písní? Děkuji.
Dle mého názoru se jedná o „tance“, tedy o pohybové kroky, nikoliv o doprovodnou hudbu, které může být podobná. Tance samozřejmě musí být zatančeny správně i na vhodnou hudbu, ale jde u nich především o znalost různých kroků. Pro většinu tanců bývá doprovodná hudba charakteristická a i když má stejný základ, může se lišit v důrazech na doby, čímž se liší i tance. Některé lidové tance se tančí na konkrétní písničku, podobně jako Ptačí tanec.
Jako různé tance bych nepočítal stejné kroky s různou charakteristikou pohybu: Například česká polka má několik variací, které jsou ale prakticky shodné a liší se jen v charakteru kroku. Tedy např. u polky hladké, poskočné, vyšlapávané, natřásané, dvojpolky apod. se jedná pouze o mírně rozdílný charakter téhož tance.
Ale např. skočná a třasák, přestože jsou obdobou polky a navzájem dost podobné, jsou považovány za rozdílné tance.
Pokud by tedy u takto podobných tanců byly předvedeny rozdílné kroky (ne stejné kroky jen s rozdílnou charakteristikou pohybu), tak by mohly být považovány za rozdílné tance.
Co se týká českých lidových tanců, tak určitě jako různé tance lze brát tance, které jsou součástí České besedy. Což jsou následující tance:
Sousedská, Furiant, Polka, Řezanka, Kominík, Obkročák, Rejdovák, Hulán, Kalamajka, Kuželka, Andulka, Bavorák a Strašák.
Jako rozdílné tance by se tedy měly považovat tance, které se liší skladbou kroků, rytmizací apod. Variace tanců, které mají stejné kroky, ale pouze jiný charakter pohybu (rovný krok, zhoupnutí, poskočení, …) za rozdílné tance považovat nelze.
Martin Svoboda - (4.9. 2020)
OP3V5 Hau kola, měl bych dotaz zda tento čin potažmo velký čin je možné splnit i např. na táboření nebo zda je nutné jej splnit na společenské akci a v oblečení tomu odpovídající. Děkuji za odpověď Tungulungsi
Tento čin by se měl plnit na společenské akci k tomu určené (např. ples) a v oblečení tomu určeném – z důvodu využití prostoru a celkového dojmu z tance (a i z důvodu, že tento čin má být plněn při „veřejné příležitosti“ a této definici táboření zpravidla neodpovídá).
Ivana Moravcová - Pípna (23.7. 2015)
OP3W5 Dobrý den, měla bych dotaz ohledně podmínky a) (dřevěná lucerna). V úvodu činů 3W je napsáno, že smyslem těchto činů je zvládnutí jednoduchých tradičních technologií. Zajímalo by mě, jestli i přesto, lze k jednotlivým spojům využít šroubů (které bych samozřejmě nenavrtala pomocí elektrické vrtačky, ale ručně šroubovákem) nebo hřebíků. A pokud bych nesměla využít ani jednoho,vytvořila bych si ze dřeva kolíčky a lucernu pospojovala pomocí nich, mohla bych v takovém případě použít ke zpevnění lepidlo (i když ani toto není tradiční technologie?)? Děkuji
(Odpovídá Lukáš Schorný – Wasúpi, Bedřich Homola – Bobr a Petr Vilhelm – Willy)

a) stylové řešení: Je dobré se podívat na nějakou starou lucernu a dodržet původní postup. Pokud tam jsou použity kovové panty, pak je to v souladu se zněním činu, protože to tradiční technologie je (staré lucerny nemají vruty či šrouby na jiných místech). Z historicko-estetického pohledu by měly být použity klasické jednoduché vruty s půlkulatou hlavou a ne moderní křížové, které na takové věci působí jak pěst na oko. Jestli budou dírky pro vruty vrtané ručně nebo vrtačkou, není důležité (ale je to hodnotnější, stejně tak jako třeba vypilovat si železné vruty vlastnoručně z kusu železa nebo udělat panty dřevěné, což je nakonec nejjednodušší a také stylovka jak hrom).

b) jiné řešení: použití hřebíků a vrutů sice není formálně v rozporu se zněním činu, ale přece jen jde o nestylové řešení, a tak by se mělo použít jen nouzově. Když lucernu vyrobíš podle bodu a) a spojíš dřevěnými kolíčky tak, jak se lucerny dělávaly, budeš z ní mít větší radost.
Petr Vilhelm - Willy (24.1. 2008)
OP3Y4 ahoj, není mi zcela jasná podmínka b) - musím používat pouze tkalcovské techniky (pokud ano, jaké je vymezení) a nebo se může jednat o libovolné textilní techniky (např. lucet, naalbinding, plstění...)? Wanahčawin
Účelem činu je poznat základy pravěkých technik, které navíc přetrvaly do dnešní doby. Plnění Orlích per by mělo vést k poznávání světa ve smyslu JAK – ne pouze jak nejjednodušeji přidat další trofej na šerpu. Zhotovení textilie pletením (naalbinding) či plsť nejsou tkalcovskou metodou. Tkaní je vymezeno osnovou a útkem (stav, karetky, ...) nebo splétáním nití tak, že dávají různě hustou tkaninu (jako třeba krosienka bez útkové nitě). Zdobné textilní prvky jsou hodně variabilní, ale při tkaní (a tedy i v tomto činu) jde vždy o různě zpracovanou nit.
Helena Červinková - (3.9. 2009)
OP3Y7 je možné takto obarvit surovou vlnu (nespředenou) v případě že byla by dodržena váha vlny u výsledného výrobku, vlna by byla plně probarvená. Wanahčavin
(Odpovídá Helena a Brko) Surová vlna – sestřihaná vlna z ovce je natolik mastná, že nebude dostatečně a celistvě přijímat barvivo. Z ní odmaštěním a vyčesáním vznikne nespředená vlna, ze které lze vytvořit plsť požadovaných rozměrů a tu pak nabarvit. Barvit vlnu před výrobou plsti je problém – při jednoduché výrobě plsti za pomocí mýdla by se barva vymyla. V případě jiného vhodného použití nespředené vlny (např. pro její pozdější spředení a utkání) lze barvení této vlny v odpovídající hmotnosti uznat.
Helena Červinková - (3.9. 2009)
OP3Z2 Existuje velká nejednotnost v názvosloví uzlů. Byl bych rád, kdyby někdo uvedl, podle čeho se v názvech uzlů pro tento čin orientovat. Co je třeba vlastně uvázat. Kde najít vzor, podle čeho postupovat. Například název publikace podle které autoři znění činu připravovali nebo webové stránky. Děkuji za odpověď. S modrou oblohou. Hrom - Albert Minář
Odpověď na tento dotaz si vyžádá více času (i vzhledem k nejednotnosti českého názvosloví uzlů), proto prosíme o trpělivost, pracujeme na tom :-)
Jiří Macek - Čiksika (26.10. 2016)
OP3Z4 Ahoj, rád bych se zeptal, zda se u činu 3Z4 Síťování trvá na upletení sítě o ploše 1m2 vcelku. Nevím, k čemu bych takovou síť prakticky použil, a tak jsem raději vyrobil 8 síťových tašek o rozměrech 30 x 25 cm (plocha sítě 30x50 = 1500 cm2). Na osmi síťovkách to dělá 1,2 m2 sítě. Lze čin uznat? Děkuji za odpověď. Škarman
Obecně je odpověď popsána v kapitole Dodržování stanovených podmínek (str. 11–12 ve Svitku 2013). V tomto případě byla vyrobena větší plocha, předpokládám, že u síťovek je i více uzlíků (jsou blíže u sebe), proto lze čin takto uznat.
Jiří Macek - Čiksika (30.11. 2016)
OP3Z4 Měla bych dotaz zda se při výrobě houpací sítě (na velký čin) smí použít kovový kroužek jako součást závěsu, či zda je nutné udělat vše pomocí provázku. Tedy vyrobit si závěsné oko také z provazu aniž by bylo použito jiného materiálu, biť omotaného. Děkuji za odpověď. Potom se chci zeptat, zda by pro čin kdy se má vyrábět pouze síť (nikoliv houpací) se tento kroužek případně dal využít, pokud bych se rozhodla nedělat pouze síť daného rozměru, ale udělat třeba menší síť na houpání pro děti. Děkuji za odpověď.
Ad 1.: Kovový kroužek jako součást provazového závěsu lze použít.
Ad 2.: Síť o ploše 1 m2 lze použít na cokoliv, kovový kroužek navíc jako závěs není problém.
Petr Vilhelm - Willy (11.5. 2017)
OP3AA3 Mohu si přiznat za čin i jinou nádobu než je předepsaný korbel? Rozměr vydlabané nádoby je 58 cm hloubka x průměr 8 cm. Objem je víc než 2,9 litru. Nádoba je vodotěsná a nemá ucho. Děkuji za odpověď.
Ano, uvedenou nádobu lze přiznat.
Petr Vilhelm - Willy (30.11. 2010)
OP3BB6 Krásný den, chci se zeptat, zda se u tohoto činu musíme opravdu striktně držet vyjmenovaných materiálů nebo je možnost si zvolit i jiný, méně často používaný. Např.: Terakota, který poté mohu využít v domácnosti jako květináč na kytku. (Mám ráda, když činy mohou být použitelné v praxi a dávají mi tak větší smysl i motivaci). Děkuji :)
Terakotu i různé další materiály, které nejsou ve výčtu, lze uznat. Kvalitu díla samozřejmě pak musí posoudit ROP.
ÚROP (9.9. 2023)
OP3BB12 Ahoj, mám dotaz k činu 3BB12 - Technická kresba. Zajímalo by mě, co to je? (když to není technický výkres: tedy narýsovaný "popis" něčeho a navíc okótovaný). Pokud to je narýsovaná věc, která je navíc ručně vystínovaná, tak to už se myslím od konce 19.století nepoužívá... Já jen, že opravdu nemohu zjistit, co to je. Yuči
Technická kresba je obecně použivaný pojem pro kresbu stroje, dopravního
prostředku, objektu, přístroje apod., která není technickým výkresem a má
sloužit k věrnému a názornému zobrazení dané věci např. v katalozích, v
populárně naučných knihách a článcích. Technická kresba (na rozdíl od technického
výkresu) by měla být srozumitelná i laikům.
Jiří Macek - Čiksika (29.12. 2004)
OP3CC2 mam dotaz k cinu 3CC2 herecka role. Ohledne filmu. Muze to byt i amatersky film?
Ano, pokud se bude jednat opravdu o herecký výkon podle určitých zásad herectví. (A prosím ty, kteří posílají dotazy, aby se podepisovali.)
Jiří Macek - Čiksika (11.12. 2004)
OP3CC7 Dobrý den, měla bych dotaz ohledně velkého činu. Ty dvě předtavení, na která vezmu skupinu osob se započítávají do toho celkového počtu šesti nebo je to 6+2 představení? Děkuji za odpověď, Huronka
Ta dvě představení se započítávají do celkového počtu šesti.
Jiří Macek - Čiksika (20.5. 2008)
OP3CC9 Lze za přednášku na veřejnosti považovat přednášku, pronesenou např. pro studenty 4 tříd gymnázia (najednou), případaně v rámci akce pro školy (pořádané DDM), kdy netuším kdo přijde a během dopoledne tak přednáším 3-4 různým skupinám. krátce - jde v tomto činu o umění prezentace "cizím lidem" nebo o tu otevřenost veřejnosti. Děkuji
U Činu, kde je stanoveno „kmen nebo veřejnost“, není rozhodně problém takto splněný Čin uznat.
U Velkého činu, kde je stanoveno pouze „veřejnost“, takto splněný VČ neodpovídá zcela přesně definici, ale tak, jak dotazovatel popsal situaci, mohl se přednášky zúčastnit mnohem větší okruh lidí, zájmově jistě různorodých, které zaujmout je jistě podstatně náročnější. Navrhujeme takto provedené přednášky jako VČ uznat.
O změně znění tohoto VČ budeme uvažovat při příští revizi Svitku.
Jiří Macek - Čiksika (5.4. 2007)
OP3CC9 Hau kola, zajímalo by mě, zda by u tohoto činu nešlo započítat více přednášek než pět. Přednášela jsem několikrát před plnou posluchárnou (více než 50 lidí) česky i anglicky, ale limit organizátorů byl 30 min. Dále by mě zajímalo, zda se do doby přednášky počítá i diskuze. Děkuji
Platí to, co bylo napsáno u mnoha jiných činů: ROP či ÚROP by měla posoudit, zda tato změna podmínek při plnění činu je odůvodněná a nevede ke snížení hodnoty činu; pak může takto splněný čin uznat. Rovněž záleží na konkrétních okolnostech, zda lze diskuzi zahrnout do doby přednášky. (Dobrý přednášející má stejně klást minimálně řečnické otázky a od nich je už jen krok k aktivnímu zapojení posluchačů.)
Jiří Macek - Čiksika (22.5. 2011)
OP3DD5 Ahoj, má otázka je ohledně paliva ve velkém činu. Jde o to, jestli to může být mnou vyškvařené sádlo, když surové sádlo koupím v obchodě. Další dotaz se vyskytl ohledně skořápky vajíčka. Přírodní by byla jen nalezená v přírodě, je to tak? Díky Lasík
Palivo z přírodního materiálu může být nevyškvařené sádlo z obchodu (netrvám na lovu tuleňů). Předem vyškvařené sádlo je již člověkem zpracovaný produkt, i když bude zpracován tím, kdo velký čin plní. Na velký čin tedy jen surové sádlo nebo podobný produkt, člověkem nezpracovaný. (Původně to bylo myšleno tak, že se do lampičky bude přikládat opravdu nevyškvařené sádlo. Jde to, mám to vyzkoušené. Vidím ale, že český člověk dokáže najít snazší cestu a vyškvaří si sádlo napřed. Pak je to ale téměř stejné, jako když si to sádlo již koupím hotové, vyškvařené a hodnota velkého činu se blíží k pouhému činu. Já trvám na původní myšlence, která imituje eskymácké podmínky, tj. na velký čin do lampičky sádlo v surovém stavu.)

Albert Minář - Hrom (16.9. 2015)
OP3DD10 zdravím chtěl bych se zeptat zda-li by se dalo považovat za splnění podmínek když jsme postavily laminátovou skořápku lodi dlouhou 6,2m v 6 lidech, řekněme že v méně lidech je to témeř "neulepitelné" a poté jsme ve dvou lidech dodělali celou výdřevu, avšak s občasnou pomocí hlavy skušeného mazáka. Zjednodušeně řečeno splnil jsem podmínky když jsme skořápku stavěli v 6 lidech a zbytek práce včetně natření jsme provedli ve dvou ? děkuji moc za odpovědi
Důležité je, aby dvojice adeptů na velký čin, která loď dodělávala, měla při stavbě skořápky hlavní slovo (tj. řídila práci) a nepracovala podle pokynů někoho jiného. V tom případě vzhledem k rozsahu práce a velikosti lodi lze velký čin takto uznat. V každém případě ale nárok na velký čin mají pouze dva lidé. A prosíme o nahrání fotky lodě do registru OP!
Jiří Macek - Čiksika (22.2. 2016)
OP3EE12 Chci napsat 3EE12, bohužel počítač to nebere. Tedy dotaz. Na výrobu březového dehtu mohu použít kovové nádoby? Hrom
Činy ze skupiny 3EE mají odpovídat zhruba období středověku. Technologie má odpovídat zvolené kultuře, její technologické vyspělosti. Takže je na místě si položit otázku, zda v daném období bylo běžné používat kovové vádoby jako spotřební zboží. K tomu i tento čin má sloužit - donutit nás, abychom se zamysleli nad tím, co bylo v které době běžné, co naopak vzácností. Budu-li rekonstuovat výrobu dehtu např. v ranném středověku, těžko mohu použít plechovku. Pro naše předky bylo dlouhou dobu spotřebním zbožím spíše keramika. Kovová nádoba byla dosti nákladnou záležitostí (kovovýroba není v dobových podmínkách legrace, supermarkety neexistují) a moc si nedovedu, že by ji někdo dobrovolně zničil, jen aby vyrobil dehet.
Dle výše uvedeného tedy použití kovové nádoby nedoporučujeme.
Přikládám odkaz na vcelku zdařilou rekostrukci:
http://cea.livinghistory.cz/ea/dehet/
Zuzana Alžběta Suchánková - Wanahčawin Wetu (19.1. 2015)
4. světlo ()
OP Dotaz s odpovědí
OP4A4 Pěstování bylinek. Ve svitku se píše: "... 6 druhů bylinek úspěšně jednu sezónu pěstuj..." Je nutno bylinky vypěstovat ze semínek, nebo je možno na jaře koupit rostlinku (a tu udržet celou sezónu při životě (a sklízet))? Awačin
(odpovídá Wanahčawin a Okeya)
Rostliny, na něž se dají sehnat semínka (letničky), by měly být vypěstované ze semínek. U rostlin, na něž nejsou semena běžně v prodeji (např. cizokrajné trvalky), je možné udržovat zakoupenou rostlinu, pokud přežije do jara – postarám se o ni celou vegetační sezonu. Zásadní je asi vyhnout se tomu, aby někdo zakoupil v supermarketu hnojivem vyhnané bylinky v rašelině a ty pak pouze rok zaléval. To se správným pěstováním a znalostí bylinek nemá moc společného.
Zuzana Alžběta Suchánková - Wanahčawin Wetu (16.6. 2011)
OP4B1 Půst. Ty dny a noci se mohou sčítat, nebo bez přerušení? To by tam asi bylo napsáno za sebou. Hrom
Jedná se o souvislý půst po uvedenou dobu, jinak by tento čin neměl smysl.
Jiří Macek - Čiksika (15.1. 2015)
OP4B1 Ahoj, ráda bych si nechala upřesnit podmínky tohoto činu, je nějak dáno, čím se mám celou dobu zabývat? Něco povinně napsat? Povinně přečíst? A dal by mi někdo tip na vyvýšené chráněné a odlehlé místo se studánkou? Předem děkuji, Culda
(odpovídá Wanyanka, Wikki, Willy) Při půstu je možné zabývat se čímkoli, co uznáš za vhodné, ale v klidovém duchovním režimu (tj. přemýšlet, pozorovat, provádět duchovní cvičení, číst, psát, spát, hrát na kytaru, vyšívat atp.). Není nutné něco psát ani číst, záleží na tom, jak to budeš cítit. Je dobré psát si poznámky, myšlenky, zážitky, což však nemusí být určeno pro nikoho druhého. K duchovnímu zážitku si každý musí najít vlastní cestu – univerzální návod není. Podstatné je nikam nespěchat, „být tady a teď se sebou samým“ (a užívat si půstu). Není nutné hledat vyvýšené místo se studánkou, pitnou vodu je možné vzít s sebou v láhvích. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme domluvit se s dobrým kamarádem/kamarádkou, přesně mu říct, kdy a kde budu a po ukončení mu dát vědět. Po dobu plnění není samozřejmě možné používat mobil ani jiná podobná zařízení (mohu je však mít s sebou vypnuté pro případ přivolání pomoci).
Pavla Konvalinková - Wanyanka Hintokeča (18.9. 2015)
OP4C2 Ahoj, otázka na podmínku b), mohou to být květiny jednoho druhu? Děkuju, Culda
(odpovídá Okeya, Tomáš) Striktně vzato, ze znění činu vyplývá, že mohou být jednoho druhu. Jedná se však spíše o chybu v textu činu, protože namnožit např. 5× voděnku by sice tuto podmínku splňovalo, ale pro svoji jednoduchost by to nejspíš nebylo k podmínce činu adekvátní. Záleží tedy na citu každého a do budoucna budeme iniciovat změnu znění činu.
Tomáš Velich - Tate Oyušpa (18.9. 2015)
OP4C4 Je možné u tohoto činu získat čin i velký čin, když je zde uvedeno pouze 6 skupin zelenin? (Čin - 3 skupiny, VČ - 6 skupin)Třeba tak, že by se uznání žádalo za jiné druhy zeleniny z těch samých skupin?
V ideálním případě by měl žadatel o Č a VČ vypěstovat a sklidit 9 druhů zeleniny ze všech šesti skupin (3 druhy ze 3 skupin na čin a 6 druhů ze 6 skupin na velký čin, s tím, že se 3 skupiny budou opakovat); dle zadání Svitku je možné uznat i variantu vypěstování a sklizení 6 druhů zeleniny ze 6 skupin v příslušném množství na Č i VČ. Obdobně to platí i pro koření nebo léčivky.
ÚROP (2.1. 2023)
OP4D1 30 měsíců se starám o 100 l akvárium, kterém chovám 4 druhy ryb (dva jsem rozmnožil). Akvárium jsem založil a čistím jej. Ryby však nekrmím pouze já (1x za den krmím já 1x někdo jiný). Splňuji podmínky činu? Děkuji.
Vzhledem k technickým podmínkám krmení ryb v akváriu (časované osvětlení apod.) je obecně možné uznat takto splněný čin. Platí však jako vždy, že v případě trochu odchylných podmínek musí ROP zjistit u žadatele, proč bylo plněno tímto způsobem a zda je splnění činu dostatečně hodnotné.
Radka Skoupilová - Waštewin (19.4. 2010)
OP4D9 Ahoj, založila jsem na podzim živý plot, ptačí zob. délka asi 12 m. Chci k němu dát mulč, ale ne kupovanou kůru. Ostříháním ovocných stromků jsem si připravila materiál na drcení (slabé větvičky), drtič, který mám k dispozici je má babička a je málo výkonný. Proto jsme se s babičkou předběžně dohodli, že mi mulč vyrobí (vzhledem k mé pracovní vytíženosti jsem ráda). Mulčování u stromků pak provedu já sama. Je to takto bez problémů pro budoucí přiznání činu? Samozřejmě při splnění dalších podmínek osobní péče o plot.
(Pozor - signatura má být 4C9!) V rámci založení a údržby živého plotu je drcení mulče celkem nepodstatná součást, neměl by to tedy být problém. Na činu je hlavní stříhání a dosazování, navíc minimální podmínka délky je dvojnásobně překročena.
Tomáš Koubek - Okeya (14.3. 2012)
OP4D10 Ahoj, ráda bych se zeptala jak je to s činem 4D10 Odchov mláďat z přírody z legislativního hlediska? Obecně se na webových stránkách s touto tématikou (např. https://portalzp.praha.eu/) setkávám s důraznou žádostí nebrat mláďata z přírody a v případě nálezu kontaktovat záchrannou stanici, dokonce i s varováním před možným porušením zákona o Ochraně přírody a krajiny v případě držení divokého zvířete. Přemýšlím také nad smyslem tohoto činu, vzhledem k tomu, že je zjevně vždy lepší péči o osiřelé mládě svěřit záchranné stanici?
Tento čin je opravdu v dnešní době již překonaný. Předpokládáme, že při příští aktualizaci Svitku bude zrušen.
Jiří Macek - Čiksika (19.9. 2022)
OP4E2 Tento dotaz je obecnějšího charakteru a mohl by stručně znít: "jak má žádat o OP odborník ?" Komu má např. vysvětlit kategorie CHÚ a pravidla chování v nich (když to např.v rámci přednáškové činnosti dělá několikrát ročně). Stačí pro přiznání OP dobrý pocit, že to opravdu znám ? Obdobné dilema řeším u dalších činů, kde je požadováno vysvětlení pojmů z různých přírodovědných oborů, se kterými jsem měl během studií a později i praxe, měl možnost se seznámit. Monty, Okwaho
Zásadou každého činu by mělo být, že jeho plnění vyžaduje určité úsilí. Pokud někdo plní čin v oblasti, kterou profesně ovládá, záleží na něm, zda se přesto na čin připraví, doplní si nové znalosti, podmínky si sám rozšíří apod. I v případě, že čin plní „odborník“, je doporučeno plnit si čin u dalšího odborníka - debata dvou znalých lidí určitě přinese rozšíření obzorů. Ale záleží i na žadateli samotném, na ROPu a na sněmu, zda bude doložení znalostí jiným způsobem (přípravy, výpisky, publikace, presentace, ohlasy v tisku, tisíce děkovných dopisů, ...) považováno za dostatečné. V případě pochybnosti je možné se s konkrétním případem obrátit i na ÚROP.
Jiří Macek - Čiksika (27.12. 2005)
OP4E3 Mohu si do tohoto OP započítat i brigády, které pomáhaly přírodě ale zároveň byly placené a výdělek šel do kmenové pokladny? Pokud by to šlo do kapsy jen mně osobně, nevím zda by šlo o pomoc přírodě nebo mé ekonomické situaci :-) takže o tom ani neuvažuji. Ale v případě společné kasy váhám. Díky.
Ve znění činu není žádná zmínka o tom, že by brigáda musela být neplacená. Ani význam slova „brigáda“ k tomuto závěru nevede. Záleží tedy na individuálním posouzení (jak to správně činí tazatel), zda čin splní svůj účel. V případě výdělku pro kmen by neměl být problém zmiňované brigády započítat. V případě výdělku do vlastní kapsy by bylo třeba zvážit, zda přiznání činu odpovídá naší morálce.
Jiří Macek - Čiksika (22.9. 2008)
OP4E3 Již pátým rokem sbírám u silnic žáby aby nepřišly pod kola aut. Za tu dobu (celkem 44 dní) jsem již nasbíral více než 2500 ropuch a skokanů. Akce není nikým organizována. Mohu si tuto aktivitu započítat jako ochranářské brigády? Hrom
Ano.
Jiří Macek - Čiksika (14.4. 2014)
OP4F6 Ahoj, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné uznat i přípravu cyklistických závodů (cross country, orientační závod - MTBO). Děkuji
Pokud ROP posoudí, že obtížnost splnění činu nebyla nižší než u stanovených podmínek, může takto splněný čin uznat.
Jiří Macek - Čiksika (24.4. 2012)
OP4F10 Když jsme byli v roce 2003 v USA tak jsem zařídil letenky, naplánoval kam pojedeme, cca 1/3 cesty jsem řídil, většinu cesty jsem navigoval ještě podle klasické mapy. Zajistil jsem pronájem auta a zajišťoval jsem všude v průběhu cesty ubytování. Od překročení státníc hranic jsem pro všechny všechno tlumočil, protože nikdo neuměl anglicky, takže si neřekli ani o hranolky v MCD. Bylo nás celkem 5 a byli jsme tam tři neděle. Podmínky činu ani velkého činu to přesně nesplňuje, proto to předkládám ÚROP k posouzení, jestli by to na orlí pero nebylo. Děkuji za odpověď. Perry
Organizovat zájezd pro osádku jednoho auta nebo pro 10 lidí je rozdíl, například jsou úplně jiné nároky na zajišťování noclehů. Na druhou stranu v tomto případě trvala cesta mnohem déle, proto by zřejmě bylo zde možné ČIN uznat. Je nutno ale vzít v úvahu i to, že žadatel žádá o čin po 17 letech – o tom více v odpovědi v dotazárně (obecně k orlím perům) z 21. 7. 2003.
Jiří Macek - Čiksika (7.12. 2020)
OP4G1 U činů 4G1, 2 a 15 je podmínkou připravovat jídla alespoň pro 3 osoby. Rád bych se zeptal, zda je možné vařit množství jídla jako pro 3, ale skonzumovali by to jen 2? Bohužel nemam více lidí které bych nakrmil.
Vařit pro dva lidi jídlo pro tři není dobré řešení (plýtvání bychom neměli nikdy podporovat).
Vzhledem k tomu, že u činů 4G1 a 4G2 jde o 7 dní, které nemusí být za sebou, bylo by určitě lepší snažit se občas pozvat třebas na víkend kamarády, příbuzné apod. a vařit pro ně.
Znamená to určité úsilí navíc, ale tím větší hodnotu bude čin mít. Jen pokud to opravdu, ale opravdu nejde, dalo by se uvažovat např. o vaření pro dva po dobu 14 dní místo sedmi apod. V případě činu 4G15 jde o šest jídel – tady určitě nebude problém např. během roku 6× pozvat kamarády a uvařit pro ně, nebo vařit na nějaké společné dovolené apod.
Jiří Macek - Čiksika (19.7. 2010)
OP4G5 Zdravím, je možná tato situace - bod a) splněn pro čin, bod a) jiné recepty a základní suroviny a bod c) pro VČ nebo musím pro Č a VČ splnit všechny tři body? Děkuji za odpověď.
1 podmínka – Čin, 2 podmínky – VČ, tedy pro Č + VČ je nutno splnit všechny tři podmínky (viz popis v úvodní části Svitku).
Jiří Macek - Čiksika (4.11. 2020)
OP4G6 Hau kola, je možné u podmínky a) chleba z 1 kg mouky upéct 2 chleby (každý z 0,5 kg mouky)? A započítává se i množství mouky v použitém kvásku? Děkuji za upřesnění.
Ano, takto splněný čin je možno uznat, množství mouky je včetně kvásku. (Větší množství „chlebíčků“ než dva z 1 kg ovšem už uznávat nedoporučujeme.)
Jiří Macek - Čiksika (24.2. 2016)
OP4G7 Ahoj, nevím, co si představit pod zněním "jiný nepečený výrobek". Může to být pomazánka? Děkuji za odpověď.
(Odpovídá Hotá a Willy): U pomazánek může být problém, že často jsou příliš jednoduché. Aby podmínka d) byla na stejné úrovni obtížnosti jako ostatní podmínky, bylo by např.
možné udělat tři různé pomazánky. Konečné rozhodnutí pak bude na ROP.
Iva Vilhumová - Hotá Hepan (14.8. 2009)
OP4G7 Pro přípravu hummusu ("aspik či jiný slaný nepečený výrobek") z cizrny jsem použil výhradně základní suroviny (olej, sezam, cizrnu, šťávu z citronu, česnek, sůl, koriandr), pouze když recept vyžadoval 1/2 šálku jablkové šťávy, použil jsem kupovaný jablečný džus. Zajímalo by mne, jestli si takto připravený hummus mohu počítat jako připravený ze základních surovin, nebo jestli je nutno zvlášť odšťavnit nějaké to jablko (což se mi ale zdá divné, protože olej také mohu použít koupený a nelisovat ho, nicméně se pro jistotu ptám)? Děkuju za odpověď
Předně – hummus neobsahuje jablečnou šťávu. Sice to píší některé recepty na webu v češtině, těm se ale často nedá věřit. Doporučujeme držet se autentických receptů, které se dají najít např. v angličtině. (Malá část autentických receptů uvádí pouze jablečný ocet.) Pro posouzení, zda do „českého hummusu“ je nutno pro Velký čin odšťavňovat jablka, bychom se asi měli držet toho, zda je daný úkon v tradiční kuchyni běžný: lisovat olej určitě běžné není, získat šťávu z jablek je podstatně snazší a běžnější, proto do Velkého činu doporučujeme jablka odšťavňovat (když už tam musí být).
Jiří Macek - Čiksika (26.11. 2012)
OP4G7 Hau kola, lze uznat tiramisú jako nepečený dort? V receptu je jako ingredience uveden pytlík piškotů. Děkuji za odpověď.
Na čin lze započítat tiramisù vyrobené z koupených cukrářských (podlouhlých) piškotů a koupeného mascarpone. Jako podmínku ze základních surovin do velkého činu by bylo nutno si piškoty upéci a mascarpone vyrobit (což není příliš složité).
Jiří Macek - Čiksika (20.10. 2017)
OP4G9 Jen takova mala podotazku k tomuto cinu. Zajimalo by me zdali je splnena podminka pro splneni, kdyz jsem vyrobil marmeladu ze Spendliku 2druhu(zlute, fialove).Celkovy objem sklenic prevysuje 3,5l. Dekuji
Různé odrůdy ovoce (jako v tomto případě) nelze považovat za různé druhy pro tento čin.
Jiří Macek - Čiksika (14.11. 2007)
OP4G9 Chci ce zeptat, zda mi může být uznán džem z dýně i když se vlastně nejedná o ovoce? Vím, že je jasně psáno "připrav z ovoce", ale myslím si, že podstata činu je splněna a že jsem si práci neulehčila. Právě naopak si myslím, že kdybych si například vybrala jahody, tak jejich zpracování zabere méně času, než zpracování celé dýně. Děkuji za odpověď.
Džem z dýně lze uznat.
Jiří Macek - Čiksika (30.1. 2012)
OP4G9 Hau kóla, chtěla jsem se zeptat, zda se do tohoto činu dá započítat výroba pampeliškového medu (jako jeden druh "ovoce"). Děkuju za odpověď
Výrobu pampeliškového sirupu (tzv. „pampeliškový med“) by bylo vhodnější započítat jako podmínku do činu 4A5 – Léčivé přípravky z bylinek (případně lze možná uvažovat i o zařazení pod 4G10 – Nápoje).
Jiří Macek - Čiksika (25.5. 2017)
OP4G9 Hau kóla, chtěla bych se zeptat na základě čeho se v rámci tohoto činu liší marmeláda, džem a povidla. Našla jsem řadu definic týkajících se přidaného cukru, pektinu, kousků ovoce, podílu citrusových plodů atd. Ale názory se značně různí. Předem moc děkuji za odpověď.
Podle současné evropské (a naší) legislativy může být na českém trhu pod názvem „marmeláda“ distribuována pouze marmeláda s minimálně pětinovým obsahem citrusových plodů, což vychází z britského názvosloví, podle něhož marmeláda je z citrusových plodů. Pro účely tohoto činu doporučujeme držet se spíše tradičního českého názvosloví, podle něhož marmeláda (která se u nás zpravidla dělá z jahod, třešní, meruněk, borůvek a dalších místních plodů) tvoří hustší hladkou, jemně propasírovanou směs, zatímco džem obvykle bývá řidší a může obsahovat kousky ovoce. Povidla se na rozdíl od marmelád a džemů tradičně vyrábějí bez přídavku cukru vařením ovoce až do zahuštění nebo vypékáním na pekáči. (V tomto případě lze vyhledat příslušná hesla na Wikipedii).
Jiří Macek - Čiksika (4.11. 2022)
OP4G10 Ahoj, mel bych dotaz zda podbod k tomuto cinu sirupy je mozno uznat i sirupy napr. kvetu rostlin, pripadne za jakych podminek. Dekuji
(odpovídá Vlaďka a Willy): Pokud se jedná o sirupy určené ke konzumaci a ne k léčení (pak by to patřilo do 4A5), lze sirupy z bylinek a květů bez problému uznat - při správném dodržení množství jsou pravděpodobně pracnější než ty ovocné.
Vladislava Kubátová - (21.11. 2008)
OP4G10 Jaký je rozdíl mezi moštem a džusem?
Mošty: Jsou nezkvašené, jen mírně upravené přírodní ovocné šťávy. Šťávu z plodů lisujeme a filtrujeme. Některé plody (zejména jádrové ovoce) je nutno před lisováním rozdrtit a drť potom lisujeme ihned nebo ještě dále upravujeme (odležením, prohřátím apod.). Důležité je, že přestože vylisovaná šťáva není nikdy čirá a je více či méně zakalená, tak hrubé nečistoty a kaly z ní odstraňujeme filtrací a sedimentací (usazováním), případně je můžeme čířit (používáme tanin a potravinářskou želatinu).
Džusy: Jsou nápoje vzniklé rozmělněním ovoce a zeleniny a obsahují značné množství jemně rozptýlené dřeně s významným podílem vlákniny. Rozvařené ovoce pasírujeme pomocí stěrek či kartáčů přes síta a vzniklý protlak rozmixujeme a mísíme s dalšími přísadami (voda, cukr, kyselina citronová).
Mošty i džusy můžeme konzervovat sterilací. Rozdíl je tedy v obsahu dřeně.
Vlastimil Kubát - Pajda - Kangi Tanka (22.1. 2009)
OP4G12 mohu na výrobu másla použít smetanu z kelímku
Ano, je to možné.
Jiří Macek - Čiksika (2.5. 2017)
OP4G13 Ráda bych si splnila velký čin Zavařování ovoce. Není mi ovšem jasné, co znamená příprava rosolu, neboť co vím, rosol se dělá z prasat a ne z ovoce. V čem se liší klevela od povidel? Že v ní je cukr?
Pro přípravu ovocného rosolu, povidel a klevel lze najít nejrůznější popisy a recepty na webu. Odkazujeme například na:
http://recepty.chytrazena.cz/skola-vareni/rosoly-a-zele-pruzracna-dobrota-4768.html
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10658625776-polopate/219562220400031/obsah/730351-ovocny-rosol
https://prima-receptar.cz/svestky-v-kuchyni-povidla-klevela-a-kompoty/
https://www.kucharidodomu.cz/recepty/svestkova-domaci-povidla-a-klevela-sterilovana-obracenim.html
Petr Vilhelm - Willy (15.9. 2020)
OP4G13 Ahoj, je možné uznat i výrobu a zavaření ovocných přesnídávek? Pracnost mi přijde stejná a na rozdíl od klasického kompotu se u nás přesnídávky sní... Děkuji za odpověď.
Ve znění činu není stanoveno, že je nutno zavařovat kompoty, je tedy možné zavařovat ovoce i na přesnídávky.
Jiří Macek - Čiksika (6.1. 2023)
OP4G14 Zdravim, mel bych dotaz ohledne tohoto cinu, zdali je mozno pouziv vyrobu Léča, popripade jak jej zapsat jako druh. Dekuji
Ano (jako 1 druh).
Jiří Macek - Čiksika (24.9. 2007)
OP4H1 Po dva roky jsem docházel vypomáhat s hygienou jednoho starého cizího pána. Celkem pravidelně asi jednou za dva týdny, a celá akce trvala i s cestou asi 1,5 hodiny.Nebyl jsem u toho sám ale vždy jsem jenom vypomáhal. Přesto má přítomnost byla vždy nezbytná a často jsem si musel kvůli tomu přizpůsobovat svůj denní program. Pokud bych sečetl přibližně čas celkem takto strávený došel bych k sumě asi 75 hodin. Rád bych věděl jestli se mohu domnívat, že jsem splnil podmínky pro přiznání Činu nebo Velkého činu 4H1. Děkuji za odpověď,Hrom.
(odpovídá Aleš Sedláček - Tokaheya + Mirka)
V tomto případě jsi splnil spíše podmínky Činu 4H2 POMOC POTŘEBNÝM než činu 4H1.
Jiří Macek - Čiksika (8.2. 2007)
OP4H2 Zdravím, chtěl jsem se zeptat k OP 4H2 - již 4 roky se starám o svojí invalidní mámu, která je po amputaci nohou poslední 2 roky na invalidním vozíku. V činu není uvedeno, že by se nemohlo jednat o člena rodiny, ale pro jistotu se ptám. V podstatě zajišťuji veškerý potřebný servis, nákupy, dovoz k lékaři, dohled nad stravou, prášky, kontakt s úřady ... Jestli je to tedy možné uznat za velký čin. Děkuji -- Petr Novotný perous@email.cz
Ano, jednoznačně souhlasíme s uznáním Velkého činu.
Jiří Macek - Čiksika (2.9. 2018)
OP4H3 Ahoj, mám dotaz ohledně činu 4H3: Prováděj bezplatně pomoc v nějakém sociálním zařízení celkem 5 dní, každý den 4 hodiny. Hravě bych zvládla pět dní i čtyři hodiny denně, ale nevím jestli bych mohla počítat praxe v nemocnici, které se mi neproplácí. Děkuji, A.
Pomoc v nemocnici místo v sociálním zařízení by se v dnešní době dala jistě uznat, ale spíš záleží na tom, zda ta pomoc byla nejen bezplatná, ale i dobrovolná (tj. nad rámec svých povinností, nikoliv v předepsaném rozsahu v rámci studia / zaměstnání). V tomto smyslu upřesníme v budoucnu i znění činu. Ostatně, i Seton píše, že Liga lesní moudrosti se na rozdíl od jiných organizací neobírá životním povoláním člověka, ale jeho činností ve volných chvílích, proto i naše pocty nejsou zaměřeny na výkon povolání. (Pokud by někdo například dopoledne dělal někdo v nemocnici praxi, tak se to nepočítá, ale pokud přijde odpoledne v rámci svého volna do té samé nemocnice, a dělá dobrovolně to samé, co dopoledne, tak bychom byli pro uznání).
Jiří Macek - Čiksika (11.2. 2021)
OP4J4 Smí táborový kuchař použít v jídelníčku během plnění tohoto činu chleba?
(Odpovídá Čiksika + Wikki) Při plnění tohoto činu lze chléb (zakoupený v obchodě) do jídelničku zařadit.
Jiří Macek - Čiksika (30.6. 2010)
OP4J7 Ahoj, mám dotaz ohledně činu 4J7 vaření vody na čas.Smím při plnění tohoto činu použít jako podstavec pro ešus cihly, které by zároveň sloužily jako závětří?Díky moc Mick, Arapaho
Cihly ani kameny ba ani nějaký jiný závěs (trojnožka, vidlice, kovový rošt)
nelze použít. Pro podložení nádoby lze použít pouze naštípané části z onoho
jednoho polena, nejlepší je malá hranička ze čtyř polínek na kterou se ve
vhodný okamžik nádoba položí a pak se jen drobnými třískami dovnitř přikládá.
Případně lze také nádobu nad ohněm jen držet přímo v ruce, ale není to moc
praktické. Závětří lze vytvořit jen vlastní tělem.
Petr Vilhelm - Willy (12.9. 2003)
OP4K1 U tohoto činu 4K1 je napsáno: 5km (na čin), když půjdu sama, 10km, když půjdu ve dvojici. Mě naši nepustí samotnou takhle někam jít obnovovat značení. Šla bych s bratrem. Ten do LLM nechodí, čili si tento čin přiznávat nebude. Mohu tedy splnit těch 5km, ikdyž půjdeme dva (on by šel jen jako ochrana z obavy rodičů, aby se mi nic nestalo.) Děkuju za vyjasnění, Eliška.
Pokud jednotlivec na 5 km trase provede (obnoví) značení zcela sám, tj. ponese si sám barvy a vše potřebné a sám provede všechny práce, potom nevadí, že s ním půjde ještě někdo, kdo nebude s pracemi nijak pomáhat. Pokud by se ten druhý na pracech nějak podílel, bylo by nutno vyznačit už 10 km tras.
Jiří Macek - Čiksika (12.8. 2006)
OP4K1 Jde o čin 4K1 turistické značení. Provedl jsem ve dvojici označení všech turistických lyžařských stezek v CHKO Blanský les (50 km) smaltovanými směrovkami (63 ks). Ve čtveřici, protože v méně lidech práce nelze vykonat,jsem se podílel na instalaci 4 konstrukcí ze dřeva pro mapy lyžařských stezek. V nejbližších dnech dnech nainstaluji sám 18 map velikosti A2 a 33 tabulek s pravidly pohybu po lyžařských stezkách. Stačí toto pro uznání činu či velkého činu? Děkuji za odpověď.
Doporučujeme, aby ROP za výkon, který uvádíš, schválil udělení Velkého činu 4K1.
Vzhledem k tomu, že pojem „turistické značení“ může být dnes již širší, než klasické pěší turistické značení KČT, uvítáme návrhy pro upřesnění či doplnění tohoto činu pro příští vydání Svitku.
Jiří Macek - Čiksika (4.12. 2006)
OP4L2 V části "b" tohoto činu se píše: "Veď po dobu 2 let kmenové záznamy týkající se sněmování (Knihu sněmů, Knihu orlích per)." Otázka je, zda když ve kmeni máme obě tyto knihy, zda je pro splnění činu nutno vést obě, nebo zda stačí jednu.
Vzhledem k tomu, že každý kmen používá trochu jiný způsob evidence, musí posoudit ROP, zda uchazeč opravdu zajistil po dobu 2 let kmenové záznamy o sněmech. Ve větším kmeni, který pravidelně sněmuje a udílí více činů, se bude tato podmínka zřejmě posuzovat trochu jinak než ve kmeni, který má méně členů, sněmy jen 1x do roka a méně poct.
Jiří Macek - Čiksika (18.11. 2009)
OP4L3 Je tento čin zaměřen na docházku nebo její záznamy? Pokud si kmen vede přehledy docházky za jednotlivé měsíce je potom nutný ten záznam v deníku?
Čin je zaměřen na docházku; pojem „woodcrafterský deník“ je v závorce. Důležité je předložit jasné záznamy - kromě vlastních záznamů v deníku to mohou být kmenové záznamy, kartičky a diplomy, které kmen vydává „stovkařům“ - lidem se 100% účastí, apod.
Jiří Macek - Čiksika (1.10. 2006)
OP4L3 Ahoj, zajímalo by mne, jestli je možné uznat například dvě půldenní akce místo jedné celodenní pokud kmen v daném měsíci nemá celoddenní program a nebo jestli tam může spadat i ligová akce, které se účastním jako jednotlivec. Děkuju Poštolka
Vzhledem k tomu, že táboření a pobyt v přírodě patří k základním pilířům woodcraftu, kmen by měl mít aspoň jednou měsíčně nějakou celodenní akci (pokud možno v přírodě, i když v zimě jsou celodenní akce v klubovně taky pěkné). Co takhle se přičinit o to, aby kmen takové akce pravidelně pořádal? (V názvu této skupiny činů ne náhodou stojí „Vedení kmene“.) Ligové akce lze započítat, pokud jsou vedené jako kmenové (uvedené v kalendáriu kmene, přístupné všem členům kmene, účastní se jich více lidí z kmene…).
Jiří Macek - Čiksika (16.6. 2011)
OP4L3 Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli měsíce musí na sebe navazovat nebo lze použít i měsíce, které nejsou za sebou např. leden a březen, nikoli únor.
Rozumí se souvislé období, tj. s navazujícími měsíci. Při příští aktualizaci Svitku doplníme znění tak, aby to bylo zcela jasné.
Jiří Macek - Čiksika (22.11. 2018)
OP4L4 4L4 Vedení rodu čin: Veď rod po dobu 1 roku32) s dobrými výsledky, sám se účastni (kromě nemoci a závažných důvodů) všech rodových a kmenových akcí. Na rodových akcích zajisti kvalitní program Několik let jsem vedl družinu dětí pod hlavičkou svazarmu (v podstatě jako rádce, nebo náčelník rodu, v podstatě družinový vedoucí), pak jsme vstoupili do ligy a založili kmen, který jsem jako náčelník vedl skoro 30 let. Rodový náčelník jsem v ligovém slova smyslu nikdy nebyl. Tento čin je jako povinná podmínka pro mistrovství rádce. Všechny ostatní podmínky mám splněné, ale tady jiná možnost není. Můžu si tento čin přiznat s přihlédnutím k více než 30 leté praxi ve vedení kmene? dík za odpověď
V takovém netypickém případě doporučujeme obrátit se vždy na ÚROP, který posoudí konkrétní případ a rozhodne. Obecně zřejmě nebude vedení kmene uznáno jako vedení rodu, protože na to máme jiné činy a mistrovství. Naopak vedení družiny či malé skupiny v rámci kmene/oddílu (skautského, svazarmovského apod.), kdy určuji a organizuji její program a mám mnohdy hlavní slovo, by mohl ÚROP po posouzení jako jako vedení rodu uznat.
ÚROP (3.6. 2022)
OP4L7 Co se rozumí "dodávej fotografie za celý rok z činosti kmene ze čtvrtého světla
Tazatel má patrně na mysli čin 4L7 - Fotografická dokumentace. Dle mého názoru se tím myslí to, že si s sebou bude příslušný plnič na kmenové akce nosit foťák a pokud nezapomene, tak zmáčkne spoušť. Až vyplácá celý film, tak to odnese do fotolabu a pak hodí na hlavu kronikářovi, ať si s tím dělá
co chce. Příslušná ROP by pak měla mít kroniku k dispozici. Předpokládám, že když se něco nalepí do kroniky, tak to bude nějak vypadat a nebude to ve stylu - hlavně, že jsem namastil 50 kusů.
Petr Novotný - Perry (15.11. 2001)
OP4N2 Ahoj, chtěla jsme se zeptat jestli když od mala dělám nějakou práci každý týden a ta mi není vůbec příjemná jestli si tohle orlí peru mohu nechat unat nebo by bylo lepší vybrta jinou činnost? Poštolka
Tento čin se týká plnění povinnosti každý den. Plnění jednou týdně se od znění činu natolik odlišuje, že jen ve zcela výjimečném a odůvodnitelném případě by ROP mohl tento čin s takto pozměněnými podmínkami uznat. Obecně by tedy bylo lepší vybrat jinou činnost.
Jiří Macek - Čiksika (20.5. 2008)
OP4N2 Chtěl bych se zeptat, zda je možné uznat čin, pokud jsem dodržel celkový počet dnů (tj. min 92), ale některé byly vynechány z důvodů fyzické nemožnosti povinnost plnit (v mém případě konkrétně mytí nádobí = nebylo co mýt nebo jsme byli pryč - víkendy, tábor, dovolená). Celkem se doba nafoukla skoro na půl roku, nicméně povinnost za mě nikdy nedělal někdo jiný.
(Odpovídá ÚROP): K tomuto činu je zřejmě nutno přistupovat jinak u mladších (Malá lóže – ML) a u starších a dospělých (VL): U ML bychom zřejmě takovýto způsob plnění akceptovali. U VL sice poznámka u činu rovněž umožňuje výjimečně přerušit a posunout plnění, ale pokud bylo nutno posunovat prakticky každý druhý den, pak asi nebyl tento druh nepříjemné povinnosti zvolen nejlépe. Tábor určitě není důvodem pro přerušení tohoto činu – právě tam by denní dobrovolné mytí nádobí mělo určitou hodnotu, vhodnou pro takový čin. S dovolenou se dá počítat tak, že se čin raději začne plnit třebas na podzim. A mnozí si raději pro hodnotný čin zvolí činnost, kterou nedělají doma tak automaticky. (Ostatně, u plnění je důležité právě překonat nechuť dělat něco, co nemusím.)
Jiří Macek - Čiksika (2.9. 2019)
OP4N2 Děkuji za odpověď v předchozím dotazu. Uznávám, že na tento druh činu nebylo nezvoleno vhodné období, nicméně mě zajímá, zda se ÚROP shodne na nějakém přijatelném přerušení (počtem, délkou nebo poměrem) pro tento čin? Zároveň si troufám považovat za poněkud nešťastné vyjádření ohledně hodnoty činu. Domnívám se, že hodnota činů z této skupiny je subjektivní záležitostí pro dotyčného, který činy plní, a záleží na okolnostech (které ÚROP v tomto případě nemůže znát). Důležité zřejmě je - dobrovolně a bez projevů nechuti - vykonávat nějakou nepříjemnou povinnost - tj. něco, co dotyčný dělá nerad.
Přerušení by mělo být výjimečné a nelze ho jednoznačně stanovit – důležité je vždy posouzení konkrétního případu, nakolik to bylo opravdu výjimečné a předem nekalkulované (např. nemoc), zda se jedná o plnění člena ML nebo VL atd. Každopádně je dobré začít plnit tak, že člověk nebude dopředu s nějakým přerušením počítat.
Jiří Macek - Čiksika (11.9. 2019)
OP4N4 Hau kóla, dá se nechození na počítač či sociální sítě uznat jako přemáhání slabosti či odpírání hmotné věci?
Obecně lze takový čin zařadit pod 4N3 i 4N4, podle konkrétních okolností: Pokud adept cítí, že chce zkusit obejít se stanovený čas bez moderních technologií, které má rád, ale může se bez nich obejít (tj. nenaruší to jeho studium či zaměstnání), může splnit 4N3. Pokud už lze přílišnou závislost např. na sociálních sítích či hrách považovat za slabost (tj. za nezdravý jev), které by bylo dobré se zbavit, byl by už na místě 4N4. Každopádně oba činy by neměly být plněny za stejnou (či podobnou) věc.
Jiří Macek - Čiksika (22.11. 2016)
OP4N6 STUDIJNÍ VÝSLEDKY: mám dva dotazy: a) mate mě poznámka na konci popisu činu (která předpokládám platí i pro VČ), jež zní "rozumí se poslední vysvědčení/semestr před žádostí o čin". Znamená to tedy, že když jsem splnila podmínky, ale potom vstoupila do dalšího studia, kde už jsem tak dobré výsledky neměla, že o čin (resp. VČ) nelze žádat? b) pokud je odpověď na předchozí dotaz pro mě příznivá (žádat lze), zajímala by mě v tomto případě finesa "povyšování" činu na velký čin: pokud jsem si v minulosti nechala uznat Č za prospěch v jednom semestru, ale po něm následovaly ještě 4 stejně úspěšné, mohu si čin nechat změnit na VČ? c) A na závěr jen technická - pokud musí úspěšný semestr bezprostředně v čase předcházet žádosti o Č/VČ, co se semestry, v nichž všechny kursy končily zápočtem (tj. nic nebylo klasifikováno a průměr je 0)? Brání žádosti o čin za předchozí semestr s klasifikovanými kursy? Dík za odpověď
ad a) Ano.
ad b) Při dodržení podmínky „(rozumí se poslední vysvědčení [semestr] před žádostí o čin)“ povýšit z Č na VČ lze.
ad c) Při příští revizi Svitku navrhneme do podmínky uvést „hodnocený semestr“. Zatím je tam ovšem psáno jen „semestr“. Takže asi bude nutné na ROPu řádně zdůvodnit, proč nebylo zažádáno včas.
Jan Bejček - Tokhatamani (20.10. 2008)
OP4N6 Dosáhl jsem při svém studiu na vysoké škole průměru 1,43 (některé předměty jsem si opravoval, abych dosáhl takového to průměru a bylo mi přiznáno stipendium) ROP vznesla námitku, že na JEJICH vysokých školách se průměrují známky ze všech pokusů a na mé pouze z posledních. Pro klid jejich duší bych si rád ověřil, že když mi škola přiznala stipendium na základě průměru 1,43 tak mám nárok i na orlí pero ze studijních výsledků, děkuji za odpověď
Domníváme se, že počítání průměru by se mělo vždy dít podle zvyklostí na konkrétní škole (a v tomto případě by tedy mělo být možno čin uznat). Poznámky: - vylepšování výsledku opakováním zkoušky vidíme spíše jako plus; - obecně může ROP posoudit i další aspekty (například nejde-li někdy o „rychlostudium“ apod.) a zaujmout stanovisko podle konkrétních podmínek.
Jiří Macek - Čiksika (14.4. 2012)
OP4N6 Hau kóla, na náčelnických zkouškách jsem v ROPce řešili jeden poměrně vážný problém. S měnícím se časem přibývá počet škol, kde se místo standardních známek dává slovní hodnocení. Jaký je postup v rámci tohoto činu pokud žadatel nemá na vysvědčení známky? Zjistili jsme, že škola je schopná v ojedinělých případech (studium v zahraničí, přestup na jinou školu,...) vydat vysvědčení obsahující známky, ale tyto známky jsou údajně upravené ve prospěch žáka + se tyto známky doklasifikovávají až po delší době a vůbec tedy neodpovídají reálným znalostem (tohle nám řekli sami studenti školy). Naproti tomu navrhovali zeptat se každého učitele na známku, což však, dle názoru některých z ROP, není směrodatné - učitel hodnotí pouze konkrétního žáka; často ani nemá dostatečné podklady pro obhájení známky. Děkuju za doporučení postupu tohoto konkrétního problému. Domnívám se, že v budoucnu bude tento problém řešit větší množství ROPek.
Pokud škola nedává standardní známky, je třeba vyčkat na konec osmé třídy, od kdy školy uvádějí známky numericky. Jedině v případě, kdy má žadatel v nižším ročníku opravdu skvělé (nikoliv jen „nadprůměrné“) slovní hodnocení, může ROP na základě písemného předložení takového hodnocení uznat tento čin.
Jan Bejček - Tokhatamani (12.4. 2022)
OP4N7 Můj dotaz se týká orlího pera 4N7 PRAVIDELNÝ PŮST. Chtěla bych se zeptat, jestli si během dne, kdy půst plním, mohu vzít prášky, (například při bulesti hlavy, v krku) nebo jestli už je to porušení. Předem děkuji za odpověď Vrtulka-Sacagawea
Prášky rozhodně nejsou potravou a nemají žádnou kalorickou hodnotu (nejedná-li se např. o bonbony proti kašli). Proto jejich užití není porušením podmínek. Na druhou stranu by ovšem člověk se zdravotními problémy měl raději plnění činu přerušit (nebo alespoň konzultovat s lékařem), aby kvůli činu neriskoval poškození zdraví, protože nemocnému organizmu nemusí půst vždy prospět...
Jiří Macek - Čiksika (3.11. 2003)
OP4N7 Hau kóla, potřebovala bych poradit s orlím perem 4N7 - PRAVIDELNÝ PUST. V našem kmeni si ho plní několik lidí a mezi nimi taky Macek, která se rozhodla si podmínky zpřísnit, takže se postí úplně, bez chleba. Je dospělá a zdravá, takže jí to nepůsobí výrazné problémy. Asi za měsíc má ale jet lyžovat do Alp, odjezd je v pondělí večer, v úterý ráno je autobus vyklopí na svahu a do chaty se dostanou až večer. Právě úterý je den, kdy by se Macek měla postit a obává se, že by to fyzicky nezvládla. Chleba, který by podle pravidel jíst směla, nechce, protože se nechce vzdát úplného půstu. Obrátila se na mne s dotazem, jestli by bylo možné v takovém případě výjimečně přesunout půst na jiný den v týdnu, např. na pondělí, během úterního lyžování by se tak mohla již normálně stravovat s ostatními. Odpovědí si nejsem úplně jistá. Nedokážu odhadnout, nakolik je nedostatek spánku a celodenní lyžování pro Macka vyčerpávající a jestli by to zvládla nebo ne. Moudrá věštírno prosím poraď. Očanku (Sacagawea)
Ve Svitku je psáno \"pokaždé ve stejný den\". Domnívám se však, že pokud bude plnění činu hodnotnější např. v tom, že jde o úplný půst nebo třeba v tom, že místo 20 týdnů bude půst trvat o pár týdnů déle, mohla by v tomto případě ROP akceptovat, že jednou se ze závažného důvodu přesunul termín o jeden den. V žádném případě ovšem nelze posouvat stanovený den např. z důvodu účasti na nějaké oslavě.
Čiksika
Jiří Macek - Čiksika (13.1. 2004)
OP4O7 Hau kola, mám otázku k přípravě sněmu, konkrétně k podmínce c). Píše se tu Zhotov sám v rámci přípravy sněmu c) vyrob sedačky(lavice). Záleží na počtu? Stačí vyrobit dvě, nebo se předpokládá vyrobit kompletně pro celý sněm? Respektive, když se zítra zůčastním přípravy celoligového sněmu, kde se budou vyrábět lavice, a vyrobím minimálně dvě, počítá se to? Díky, Maru.
Tento čin se týká především sněmu kmene. Tam je třeba udělat všechny lavice. Celoligový sněm (stejně jako sněm velkého kmene s více než 20 účastníky sněmu) je specifická situace, u něj je třeba posoudit a zvolit takový rozsah prací, jaký odpovídá kompletním lavicím pro sněm jednoho (menšího) kmene.
Jiří Macek - Čiksika (25.8. 2021)
OP4P2 Ahoj, ráda bych se zeptala, co si mám představit pod pojmem "vážné" poranění. S nějakou krvácející ránou se setkám leckde a zase na druhou stranu s tepenným krvácením, které se mi asi jako jediné vybaví jako vážné poranění, se setkám asi opravdu jen náhodou, pokud vůbec. Děkuju za odpověď, Karča
Vážným poraněním se myslí poranění spojené s ohrožením života nebo rizikem dlouhodobého poškození. Zda se při žádosti o uznání velkého činu skutečně jednalo o vážné poranění by měl posoudit ROP, v případě nejistoty nebo neshody pak ÚROP.
Jan Křístek - Tewlikit (15.1. 2014)
OP4P4 V 4P4 se má podrobně předvést a popsat odborníkovi resuscitace. Dá se tento čin uznat, když žadatel o čin se účastnil kurzu ČČK a úspěšně složil zkoušku sestávající se z praktického předvedení resuscitace a písemného testu ze znalostí, i když dnes nemůže předložit konkrétní potvrzení od odborníka, který ho tenkrát zkoušel? Pavla
Může-li žadatel doložit, že složil zkoušku ČCK, v níž předváděl resuscitaci, mělo by to být v pořádku.
Jiří Macek - Čiksika (21.7. 2003)
OP4P6 Ahoj, měl bych dotaz zda je možné uznat zkoušku Č K, která byla složena v roce 1989 a dále jestli by bylo možné uznat VČ pokud jsem vykonával funkci zdravotníka na táborech dětského kmene v letech 1989 až 1993
Ano, je možné uznat.
Jan Křístek - Tewlikit (26.6. 2012)
OP4P7 Ctěl bych se poptat zdali se dá tento čin uznat i za darování krevní plazmy.
Čin 4P7 je určen primárně pro dárce krve. V případě odběru plazmy jde o něco menší zásah pro organizmus, protože odpadá nutnost opětovného časově náročného namnožení krvinek. Za odběr plazmy by bylo možné udělit tento čin, pokud adept i ROP dojdou k závěru, že: - hlavním důvodem darování plazmy byla snaha pomoci nezištně ostatním a ne získat výhody finanční či jiné („ulejt se“ ze školy, práce apod.); - vykonané úsilí odpovídá úsilí při darování krve (např. došlo k darování více než 3× apod.).
Jan Křístek - Tewlikit (19.6. 2009)
? světlo ()
Dotaz s odpovědí
Dotazy týkající se mistrovství nebyly nalezeny.
Mistrovstvi ()
NázevDotaz s odpovědí
Sněmovník (Wagamed)Měl bych dotaz ohledně titulů. Bylo by možné pokud získám možnost získat vyšší titul, vzhledem k tomu, že nelze tituly přeskakovat, být na jednom sněmu pasován několik titulů najednou, např. Velký Orlí Sagamor, Sachem a Velký Sachem? Pokud je sněm jednou za rok, tak je to otázka 3 let a ten člověk může mezitím získat další činy a tím pádem i další titul na který bude opět muset čekat.
Zatím je možno na jednom sněmu získat pouze jeden titul.
- (11.9. 2023)
Lesník (Mitigwakid)Ahoj kamarádi. Rád bych si splnil čin 2F5. Není mi jasné: Pokud bych ten čin potřeboval ke splnění Mistrovství Lesník, předpokládám, že ta podmínka v činu 2f5 měření 5 různých výšek se tam týká jen výšek stromů a 5 různých nepřístupných vzdáleností se týká již libovolných předmětů. Nebo opět jen stromy? Děkuji vám za odpověď. Hrom
Ano, v mistrovství Lesník se podmínka měřit stromy týká jen první části činů (měření výšek). V příštím vydání Svitku znění upřesníme, aby to bylo jasné.
Jiří Macek - Čiksika (27.4. 2016)
Táborový lékař (Maškiki)Ahoj, je to vlastně takový všeobecný dotaz; ráda bych se zeptala na podmínky plnění mistrovství, raději popíšu na konkrétním případu, ale týká se to více mistrovství, když je např. u mistrovství táborový lékař v části A uvedeno splň 3 činy ze skupiny 4P, rozumí se tím tedy splnit 3 různé signatury (takže třeba VČ 4P1, č4P2 a č4P3) nebo je možné tuto podmínku uznat i při splnění OP se stejnou signaturou (např. č+vč 4P1 a č4P2)? Děkuju za odpověď.
Děkujeme za dotaz. Myšleny jsou vždy tři různé signatury, aby adept prokázal dobrou znalost v celém příslušném oboru. Do příštího vydání Svitku přidáme poznámku, která to jednoznačně vysvětlí.
Jiří Macek - Čiksika (23.5. 2014)
Rádce (Kikinowina)U mistrovství rádce je v části A ve třetím bodě: \\“nauč rod (kmen) pěti z těchto věcí\\“ činnosti tady vyjmenované jsou poměrně úzká skupina, přijde mi, že když naučím rod třeba vyšívat, poznávat rostliny nebo živočichy tak, aby si splnili OP, podobně třeba uzlování, stavět týpí a jiné táborové stavby; těch činností je opravdu spousta, tak že je to obdobné jako činnosti tady vyjmenované. Dále jsme také řešili, že většinu těchto činností nelze moc úspěšně aplikovat na menší děti, tady by třeba mohlo fungovat učení tradic, ale 5 (6) leté děti asi moc obstojně šifrovat nenaučím (nebo alespoň ne tak, aby mě to uspokojilo jako podmínka pro mistrovství), tady bych je třeba naučila, jak vařit čaj z několika různých bylin (mimo jiné je to taky OP), případně barvení přírodními látkami atd. Je pravdou, že jsme velký kmen s většinou věkových kategorií, ale sama vím, že pokud vedu rod, tak nejsnáze to naučím tuto skupinu, kterou znám, dokážu trefit jejich možnosti a zájmy a je to věkově sourodá skupina, a taky hledat čas sílu jít to učit jiný rod jiný den v týdnu mi při pouhých sedmi dnech v týdnu připadá skoro nemožné Proto tedy můj dotaz zní: Proč za těmi vyjmenovanými možnostmi není něco jako „atd.“? Mohli bychom se na tom v kmeni sice interně domluvit, ale třeba mi uniká nějaký důvod, který bych nerada ignorovala… Moc děkuju za odpověď a doufám, že není problém, že píšu touto cestou
Mistrovství „Rádce“ (v některých starších překladech zvané též „Učitel“) je opravdu zaměřeno především na náčelníky rodů ML, tedy na ty, kteří vedou děti 10- až 16leté. Naší snahou je nejen, aby tito náčelníci správně učili členy kmene různým dovednostem, ale i aby je učili tradičním dovednostem woodcrafterským. Ono „atd.“ by v některých kmenech mohlo vést ke snaze učit děti činnostem, které nemají s woodcraftem mnoho společného, proto jsou vyjmenovány určité konkrétní dovednosti. Pochopitelně i u mistrovství platí: pokud jsou důvodně splněny podmínky trochu odlišné od původního zadání, ale stejně přísné či přísnější, může ROP (ÚROP) tyto podmínky uznat.
Jiří Macek - Čiksika (15.1. 2014)
Tříletá služba (Nisso-bibon)Mám dotaz ohledně mistrovství a nenašel jsem pro něj lepší umístění, tak se omlouvám, jestli jsem něco přehlédnul. Zajímá mně detail ohledně mistrovství \"Tříletá služba\". Píše se tam, že jedna z podmínek je účast v dané době na táboření LLM (sněm LLM). Z tohoto mi není jasné, co se považuje za táboření LLM a jestli sněm LLM je podmínka nebo alternativa. Co táboření Malé lóže jak bylo na jaře loňského roku na Malém Waldenu? Dá se účast na tomto táboření považovat za splnění popsané podmínky? Sněm tam nebyl, tábořilo tam několik kmenů během prodlouženého víkendu. Nebo je jediná možnost účast na letním ligovém táboření? Děkuji za odpověď/vysvětlení. Wančetan
Sněm LLM se počítá jako ligové táboření. Táboření ML či VL, pokud bylo uvedeno v kalendáriu jako celoligová akce, rovněž.
Jiří Macek - Čiksika (17.1. 2008)