Ministerstvo zahraničních věcí
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Operační program výzkum, vývoj a vzdělávání www.stoupaninahoru.cz www.woodcraft.cz Kmenové zřízení STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR ČRDM - Česká rada dětí a mládeže ATOM - Asociace turistických oddílů mládeže ČR
Hlavní stránka » Historie » Midewiwin
Zpět logo

TUSSILAGO

Tussilago farfara je latinský název pro Podběl lékařský, něžnou květinku se žlutým kvítkem, která vyrůstá i v těch nejtěžších podmínkách vždy hrdě vzpřímená směrem ke slunci.

foto

Snad taková byla původní myšlenka zakladatelky dívčího kmene Evy Jedelské – Kaničky, když po letním táboře 1984 odchází spolu s šesti bojovnicemi clanu starších dívek Gatagéwa z kmene Meherin. Kanička měla přesnou představu o tom, co jí v Meherinu chybělo, a tak 6.9. na první schůzce kmene uvádí v činnost spoustu novinek, které děvčata uvítají s nadšením. Netrvá dlouho - a z Meherinu do Tussilaga přechází dalších devět děvčat – zbytek clanu Gatagéwa a téměř kompletní clan Vyder.

Kanička je zvolena první náčelnicí a po tři roky vytváří tradice kmene, na kterých poté stojí existence dalších dvacet let, za to je vyslána na vigílie a vrací se jako Činkapi. O ohnivectví ve kmeni se zpočátku stará šaman Soewah (manžel Kaničky) z kmene Oswego, ale po roce 1988, kdy je vysvěcena první dívčí šamanka Susquehanna, zde již můžeme spatřit výrazné stopy jejího působení. Ostatně Susquehanna byla členkou kmene v letech 1986 – 1988, v době útlumu Konestogy.

Děvčata si vytváří své indiánské názvosloví, kde čerpají z dílny Neskenonu, ale mají i své vlastní slova: podrádce se nazývá Tawaši (pomocník), Rada Orlích per je Watehan a bojovnice=bestie (latinsky šelma). Přijímací zkouškou je tzv. Zelenáč, kterého musí nováček splnit do tří měsíců.

Tradičními podniky kmene jsou kromě Sněmování, letního a zimního táboření, také Boj o pero ducha Mondamina (meziclanový souboj), zahajovačka, vánoční nadílka, mikulášská, Tříkrálový pochod (známá akce KČT), Bílý kojot (soutěž ve zpěvu), Vítání jara (výprava na Šárku), Puťák či pouštění kapra Farfíka do Vltavy.

V novém tisíciletí činnost kmene postupně upadá a po roce 2001 přestává Tussilago existovat. Wičanhpi, Olowan Tate a pár dalších zakládají v LLM společně s Wanigiskou, roverský kmen Drum Bun (rumunsky "šťastnou cestu"), kde můžeme sledovat pokračování zaniklých kmenů Tussilago a Konestoga.

V roce 2005 se začínají scházet některé bývalé členky i se svými rodinami a společná činnost, která vychází z kořenů kmene, kde vyrůstaly, vyústila 20.3.2005 ve znovu založení kmene Tussilago. Kmen má deset zakládajících členů, v čele stojí Anpao a kmen se přihlásil jako rodinný kmen do LLM. První akcí bylo vítání jara. Nově obnovený kmen stojí před vybudováním nových tradic a nového programu vzhledem k rodinnému složení členstva – je to opravdu kmen složený z rodinných clanů!

foto

Náčelnice

  1. Eva Jedelská – Činkapi
  2. Eva Bradnová - Amazonka
  3. Irena Hrubá - Irí
  4. Sylvie Zelenková - Hláska
  5. Hana Šťávová - Anpao
  6. Eva Pavlíková - Říčka
  7. Iva Hőnigová - Awačin
  8. Gábina Majerová - Olowan Tate
  9. Katka Benešová – Wičanhpi
  10. Hana Stegbauerová - Anpao

Šamani

Susquehanna, Tawiyela, Anpao, Wičanhpi

Klany

Černý Kondor, Modrý Rosomák, Zelená Želva, Hnědý Bobr

Příručky

  • Kniha vědomostí (1989) Watehan Tussilaga
  • Wagamedský wampum (1988) Susquehanna
  • Ohnivecký wampum (1988) Susquehanna