Hau Kóla - Lenoška

Hau kóla! Lenošky jsou nejdůležitější výbavou každého indiánského týpí. Staří Lakotové říkali, že v týpí jich vždy měli několik. Samozřejmě záleží na tom, jak byla rodina bohatá a kolik měla koní na transport věcí, protože vesnice se stále stěhovala za potravou.

(pro zvětšení obrázku na něj klikněte)
Závěs na lenošku
Zdobený závěs na lenošku: korálky a kornoutky se žíněmi, tímto závěsem se lenoška zavěšuje na trojnohu.
Zdobení závěsu
Závěsy byly často zdobeny "kvilem" (urzoními ostny): 3 nebo 2 řákdy (možno použít i korálky)
fotografie

Lenošku – opěrku, uděláte tak, že nařežete 150 vrbových prutů, nejlepší jsou košíkářské pruty a oloupete je. Potom je pevně svážete k sobě a necháte měsíc vyschnout. Pruty se srovnají. Ty, které budou křivé, narovnáte zuby. Indiáni to tak dělali a staré lenošky mají na sobě vidět otisky zubů. Potom vezmete šídlo a navlékáte prut za prutem na čtyři nebo tři pevné provázky. Nejdříve uděláte šídlem uprostřed prutu dírku a pak provlečete provázek. Siouxové měli opěrky širší a kratší, Vrány nebo Černonožci zase užší a delší. Dnes vám dávám návod na oba typy. Když máte navlečeny všechny pruty, ostříháte zahradnickými nůžkami přečnívající konce tak, aby okraje byly rovné. Víc zálesácké je samozřejmě ořezat pruty nožem. Na konci provázek zauzlujeme, aby neprošli prutem. Indiáni někdy dávali do zakončujícího uzle korálek. Potom opěrky nabarvíme nebo je obroubíme červeným nebo zeleným flaušem. Když se lenošky barví, necháváme vždy sedm prutů přírodních a sedm jich nabarvíme. Dva postranní třeba na tmavomodro a prostředních pět na červeno. To byl nejčastější vzor. Samozřejmě se také používala kombinace červená se zelenou nebo černá s červenou. Lenoška byla pověšena na trojnožce z vrby nebo lísky, která byla bohatě vyřezávaná, zavěšovala se na poutko, které bylo krásně zdobené. Ty, co vidíte na obrázku, patří kmeni Blackfoot (Černonožci). Je to kombinovaná látka s kůží a korálky. Poutko se pak přišilo pevně zezadu na několika místech k prutům a opěrka se pověsila na trojnohu.

Z lenošek se udělaly v týpí nejčastěji tři postele a na nich se pak spalo a ve dne odpočívalo. Šikovná Indiánka uměla lenošky pokaždé jinak přestavět podle počtu hostí, jestli šlo o večer s návštěvou nebo obyčejné domácí posezení.

Pruty řežte opatrně, ať nepoškodíte stromy.

tyče na trojnožce
tyče na trojnožce k lenošce bývají často ozdobeny vyřezáváním
Lenošky se často rozestavovaly večer takto
Lenošky se často rozestavovaly večer
takto. Lépe se na nich hovořilo a pracovalo.
Byl tak lepší kontakt s ohněm...
rozestavění lenoškových postelí
A/B/C
Rozestavění lenoškových postelí, jak ho
dělali Siouxové a Šajeni
Z/ oltář
X/ dřevo a voda
lenoška-zdobení

A) 7 prutů bílých a 6 barevných, z toho 4 červené a 2 tmavě modré na okrajích - je to typicky Siouxské

fotografie lenošek v týpí
Siouxské lenošky aranžujeme v týpí po párech,
které tvoří postele, mezi ně stavíme bedny a parfleše.
Vyřezávané trojnohy
Vyřezávané trojnohy vylepší interiér týpí.

Váš Wanblitanka

 
Liga lesní moudrosti, Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1; e-mail: ustredi(zavináč)woodcraft(tečka)cz
design and produce made by © Pavel Spálený - Yučikala Wičaša www.yucikala.net